Home » Protakos » Kraštotyrininko Povilo Jurkšto metinių minėjimas

Kraštotyrininko Povilo Jurkšto metinių minėjimas

Judita SKAČKAUSKIENĖ

Gegužės 25 d., šeštadienį, Viešintose (Anykščių r.) vyko kraštotyrininko Povilo Jurkšto (1919–2006) 100-ųjų gimimo metinių minėjimas, pavadintas „Būtinai užeikit į mano muziejų…“. Renginį organizavo Viešintų bendruomenė, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus ir Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugija.

Programa prasidėjo šv. Mišiomis Viešintų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje. Daug gražių žodžių apie Viešintų Poviliuką tarė klebonas Virginijus Taučkėla. Jis kalbėjo, kad sunku patikėti, jog jau trylika metų, kaip nebemato jo sėdinčio pirmame bažnyčios suole, nepasveikina sutiktas savo šypsena ir nebepakviečia užeiti į savo muziejų. Po mišių renginio dalyviai senosiose kapinėse prie kraštotyrininko kapo malda pagerbė jo šviesų atminimą.

Minėjimas tęsėsi P. Jurkšto sodybos muziejinėje ekspozicijoje. Sveikinimo žodį tarė T. Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos valdybos pirmininkas, muziejininkas Tautvydas Kontrimavičius, juokaudamas, kad jaučiasi per jaunas kalbėti apie šimtametį Poviliuką. Tautvydas, pasitelkęs pagalbon vyresnių žmonių prisiminimus, nutarė, kad P. Jurkštas plačiai buvo žinomas ir vertinamas kaip nagingas ir talentingas viešintiškis, viename krašte už Viešintų geriau žinomas kaip dviračių meistras, kitame – kaip puikus fotografas.

Viešintų bendruomenės pirmininkas Vitas Mykolas Zaikauskas gausiai susirinkusiems trumpai apžvelgė muziejaus kūrimo istoriją, darbų džiaugsmus ir rūpesčius, kuomet vien entuziazmo nepakako, o idėjoms įgyvendinti reikėjo prasimanyti lėšų. Jis pasakojo, kaip nelengvai pavyko įtikinti Anykščių r. savivaldybę, kad be finansinės paramos viso P. Jurkšto gyvenimo nuoseklus darbas bus pasmerktas sunykimui. V. M. Zaikauskas nuoširdžiai dėkojo Poviliuko darbų tęsėjui kraštotyrininkui Algimantui Bekeniui, kuris ilgus metus rūšiavo, tvarkė surinktus eksponatus. Iš darbų matyti, kokia stipri Viešintų bendruomenė, kaip brangus P. Jurkšto atminimas.

Savivaldybės atstovė, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė ir kraštotyros draugijos valdybos narė Vida Dičiūnaitė įteikė V. M. Zaikauskui ir A. Bekeniui Anykščių r. savivaldybės padėkas už nuoširdų ir pasiaukojantį darbą, saugant krašto vertybes ir telkiant bendruomenę darbams. Su dovanomis iš Vilniaus atvyko Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos pirmininkas, Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos narys Remigijus Bimba. Už svarų indėlį, populiarinant genealogiją ir heraldiką Lietuvoje, T. Kontrimavičiui jis įteikė šios draugijos vardinį aukso ženklą. Šie ženklai numeruoti, Tautvydui teko Nr. 10. Draugijos padėka už tokią veiklą buvo paskatintas ir kraštotyrininkas, genealogijos ekspertas Gediminas Grina.

Šventišką nuotaiką senojoje P. Jurkšto sodyboje kūrė Anykščių kultūros centro folkloro ansamblis „Valaukis“. Po ekspozicijos pastatus pasklidę minėjimo dalyviai klausėsi gidų R. Guobio ir A. Bekenio pasakojimų apie eksponatus, stebėjosi tvarka ekspozicijoje.

321 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.