Home » Miesteliai » Dusetos ūžė nuo kultūros ir meno renginių gausos

Dusetos ūžė nuo kultūros ir meno renginių gausos

Dusetos ūžė nuo kultūros ir meno renginių gausos

Daiva ČEPĖNIENĖ

Paskutinį birželio savaitgalį Dusetos, šiemet tapusios Lietuvos mažąja kultūros sostine, pritraukė ne tik gausybę savo krašto žmonių, išsibarsčiusių po Lietuvą, bet ir garsių menininkų, kultūros srities atstovų. Net tris dienas mieste vyko menų festivalis „Dusetos – Lietuvos mažoji kultūros sostinė 2019“ bei tradicinė XV kraštiečių šventė. Praėjusiais metais kraštiečių šventę buvo nuspręsta švęsti Vasaknų dvaro teritorijoje. Dusetoms tapus mažąja kultūros sostine šventė surengta vėl namuose, prie gražiųjų Sartų, kur kiekvienas kraštietis sugrįžęs galėjo pavaikščioti prisiminimų takais, su vaikystės, jaunystės draugais, kraštiečiais susitikti po taip mielu Dusetų dangaus skliautu.

Šventė prasidėjo menų festivaliu

Šventė prasidėjo penktadienį, birželio 28 dieną, menų festivaliu „Dusetos – Lietuvos mažoji kultūros sostinė 2019“. Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje veikė Dusetų krašto menininkų kūrybos paroda „Galerijai dvidešimt ketveri“. Kūrybos skaitymų vakaronę vedė iš Dusetų kilęs kultūros istorikas Aurimas Švedas, joje dalyvavo poetai ir rašytojai: Alvydas Šlepikas, Antanas A. Jonynas, Daiva Čepauskaitė, Jurgita Jasponytė, bardas Darius Žvirblis. Dusetų meno mokyklos salė buvo atvira kino filmo „Vilko dantų karoliai“ peržiūrai. Vėliau vyko susitikimas su filmo režisieriumi Algimantu Puipa.

Greičiausiai žmoną nešė pasaulio čempionas

Birželio 29 dieną renginiai mieste prasidėjo nuo ankstyvo ryto Tarptautiniu virvės traukimo turnyru. Amatininkai šventės dalyvius kvietė į mugę. Popietę vyko dokumentinio filmo „Sujungęs amžius“, skirto dailininko Augustino Savicko 100-mečiui, peržiūra bei susitikimas su autoriais Edita Mildažyte ir Sauliumi Pilinkumi. Šeštadienio popietę, kaip ir kasmet, vyko tradicinis žmonų nešimo čempionatas, kuris Dusetose vyksta jau 11 kartą. Šiemet rungėsi 6 poros iš Lietuvos ir Latvijos. Tik vienai iš porų atstovavo dusetiškiai Ramunė Vanagaitė ir Erikas Orlovskis. Distancija rungtynėms buvo paruošta Sartų ežero pakrantėje. Dalyviai dalį jos turėjo įveikti nešdami dailiosios lyties atstoves per vandenį. Į antrą turą pateko 4 stipriausios poros, kurios varžėsi dėl prizinių vietų. Dusetiškiai, deja, liko šešti. Trečią vietą užėmė Latvijos atstovai iš Ventspilio: Laura Zablovska ir Arnis Zecmanis. Antroji vieta atiteko porai iš Kauno: Vestai Pluščiauskaitei ir Erikui Rakickui. Greičiausiai žmoną nešė ir pirmojoje vietoje triumfavo Pasaulio žmonų nešimo čempionai 2018 metais šį titulą pelnę Suomijoje, keturis kartus tapę čempionais žmonų nešimo čempionatuose Dusetose – Neringa Kirkliauskienė ir Vytautas Kirkliauskas iš Marijampolės. Prizinių vietų laimėtojus medaliais, taurėmis ir dovanomis apdovanojo Dusetų seniūnas Saulius Kėblys bei čempionatui teisėjavęs Olivijus Čypas.

Dusetos – Lietuvos kultūros kalvė“

Pasibaigus tradicinėms žmonų nešimo varžyboms prasidėjo oficialioji renginio dalis ir sveikinimų, padėkų, linkėjimų maratonas. „Dusetos skamba visoje Lietuvoje ir už jos ribų. Aš didžiuojuosi jūsų pasiekimais, tuo, kad puoselėjate Dusetas kultūra, menu. Parodos, įvairūs renginiai parodo, kad Dusetos yra Lietuvos kultūros kalvė. Ačiū, kad tapote, kuriate, ačiū, kad esate“, – kreipdamasis į kraštiečius sakė Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas.

„Jūs esate čia, savo gimtoje žemėje, gimtoje šalyje, gimtame miestelyje. Te Dievas laimina jūsų gyvenimus. Kad ir kur jūs bebūtumėte, visada žinokite, kad esate šio krašto žmonės“, – dusetiškiams kalbėjo Dusetų Švč. Trejybės parapijos klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas. Šventės dalyvius taip pat sveikino Dusetų seniūnas Saulius Kėblys bei įteikė apdovanojimus dusetiškiams Žanetai Aidietytei ir Ryčiui Pivoriūnui už šeimos vertybių puoselėjimą, kultūros ugdymą bei norą tuo gėriu dalintis su kitais. Už meno ir kultūros sklaidą nominuota kraštietė, žinomų menininkų N. ir Š. Saukų dukra Monika Saukaitė. Kapelos „Sadūnai“ vadovui Ramūnui Lisinskui apdovanojimas atiteko už svarų indėlį garsinant Dusetų kraštą. Šiųmetė kraštiečių šventė išskirtinesne tapo dėl kraštiečio Daliaus Abario indėlio režisuojant renginio metu vykusią vaizdo ir garso sintezę, 3D meno kūrinių interpretaciją. Taigi, žinomam Lietuvoje renginių režisieriui dusetiškiui D. Abariui įteiktas apdovanojimas už nuoširdžią pagalbą režisuojant kultūrinius renginius gimtosiose Dusetose. D. Abarių scenoje sveikino ir jo bičiulė Edita Mildažytė. „Tai gerai, kad jūs turite Paulių Širvį, gerai, kad jūs turite Saukas, bet dar geriau, kad jūs turite Dalių Abarį, kuris organizuoja garsiausius ir geriausius renginius, matomus televizijos ekranuose. Jam lenkiasi net pati prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Europos Sąjungos vadovai. Bet gražiausia yra tai, kad šis žmogus niekada nepamiršta savo gimto krašto ir nepamiršta taip, kad čia kartu su juo, dėl jūsų, atvažiuoja ir visi jo draugai“, – sveikindama D. Abarį kalbėjo Edita Mildažytė. Taip pat apdovanojimas už pagalbą organizuojant kultūrinius renginius Dusetose buvo įteiktas ir dusetiškiui kultūros istorikui Aurimui Švedui. Klebonas kanauninkas S. Krumpliauskas už nuopelnus Dusetų kraštui garbės medalį įteikė šio krašto menininkui pedagogui Romualdui Pučekui. Nebuvo užmiršti ir varduvininkai – atminimo dovanomis apdovanoti miesto šventinėje meninėje programoje dalyvavę saksofonininkas Petras Vyšniauskas bei kapelos „Sadūnai“ narys Petras Leleika.

Abejingų nepaliko muzikinė videointerpretacija

Po oficialių apdovanojimų dusetiškiai ir miesto svečiai linksminosi įsijautę į šokio ritmą, kiti klausydamiesi Kultūros centro Dusetų dailės galerijos meno kolektyvų, tautiškos kapelijos „Sutaras“, kapelos „Sadūnai“, perkusininko Gedimino Laurinavičiaus, gitaros virtuozo Aurelijaus Globio ritmų, Nedos Malunavičiūtės atliekamų hitų, multiinstrumentalisto Sauliaus Petreikio atliekamų muzikos skambesių. Šventės kulminacija įvyko jau sutemus bei nusileidus scenos uždangai, kuomet susirinkusiesiems didžiuliame ekrane buvo demonstruojama Nomedos ir Šarūno Saukų 3D kūrinių muzikinė videointerpretacija, įgarsinta Petro Vyšniausko ir multiinstrumentalisto Sauliaus Petreikio.

img_0074

Kraštiečių šventė Dusetose šiemet pritraukė gausų būrį kraštiečių / Daivos Čepėnienės nuotraukos

img_0003 img_0005 img_0008

img_0011

img_0012 img_0021 img_0017 img_0026 img_0028 img_0029

img_0031 img_0032 img_0034

img_0059 img_0064 img_0074

img_0075 img_0076

img_0080

img_0094 img_0101 img_0103

img_0107 img_0111 img_0116

img_0132 img_0137 img_0140 img_0150 img_0152 img_0155

img_0002

2156 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.