Home » Gallery » Aktualijos » Ignalinos meras J. Rasikas: „Jeigu nieko nedarysime, rajonas žlugs“

Ignalinos meras J. Rasikas: „Jeigu nieko nedarysime, rajonas žlugs“

Ignalinos meras J. Rasikas: „Jeigu nieko nedarysime, rajonas žlugs“

Kristina SAKAITĖ

Ignalinos krašto turizmo paslaugų teikėjai su nostalgija prisimena laikus, kai čia masiškai plūdo Lietuvos ir Rusijos vandens turizmo mėgėjai, o vasarą nebūdavo kada atsikvėpti ne tik savaitgaliais, bet ir šiokiadieniais. Verslininkai dūsauja, kad dabar tyliau, ramiau, ir ieško būdų, kaip susigrąžinti poilsiautojus.

Ignalinos rajonas, traukiantis išskirtine gamta, šiandien dažnai minimas ir kitame kontekste. Neišbrendama bedarbystė ir iš to kylančios socialinės problemos, miglotos kurortinės perspektyvos, sparčiausiai demografiškai senstantis rajonas, ant siauro išlikimo lyno balansuojanti ligoninė – tokį „palikimą“ gavo naujoji valdžia. „Jeigu nieko nedarysime, rajonas žlugs. Perspektyvas turime, tačiau reikia įdėti darbo“, – sako prieš tris mėnesius Ignalinos r. savivaldybės meru išrinktas Justas Rasikas.

Ignalina gali pasigirti gražia gamta, tačiau turizmo paslaugų verslas vystomas gana pasyviai. Vietiniai paslaugų teikėjai pastebi, kad čia nėra tokių turistų srautų, kaip, tarkim, Anykščiuose. Ar jaučiate, kad neišnaudojate galimybių?

Dalis tų pramogų, kurias turi Anykščiai, taip pat Zarasai, iniciatorių buvo užsukę ir pas mus, tačiau jie, matyt, nebuvo laukiami. Ankstesnės valdžios dėmesys buvo koncentruotas į biudžetinį sektorių. Privataus verslo Ignalinos rajone nėra labai daug ir vidutinis darbo užmokestis, pagal kurį dabar siūlo skaičiuoti merų atlyginimus, mažesnis. Mūsų įmonėlės nėra didelės, greičiausiai, mes nebūsime rajonas, kuris turės dideles gamyklas. Tačiau turime didelį potencialą turizmo ir rekreacijos srityje ir tuo keliu eisime.

Nesame kurortas – turime tik kurortinės vietovės statusą, todėl mūsų neįleidžia į didžiųjų kurortų klubą. Man teko prieš mėnesį dalyvauti kurortų asociacijos posėdyje ir neoficialioje aplinkoje buvo užduotas klausimas: „O kam jums reikia to kurorto?“ To paties mes paklausėme ir jų… Juk tai visai kiti finansavimai. Norėtume pritraukti investuotojus, o tai padaryti lengviau jau turint tam tikrą statusą, nei viską pradėti nuo nulio. To, kuo didžiavomės daug metų – žiemos sporto bazė – jau neužtenka. Vilniuje Liepkalnio trasa pasiima mūsų klientus. Žmonės yra mobilūs – jie važiuoja į Alpes, vien sniego neužtenka, kad pritrauktume lankytojus.

Didelė problema su apgyvendinimu. Rajone turime nemažai kaimo turizmo sodybų, bet jos yra išsibarsčiusios po visą rajoną. Kartais gaunu tokių paklausimų: žmonės norėtų pasidaryti didelę šventę Ignalinos rajone, būtų koks 1000 dalyvių. Tačiau mes galime pasiūlyti svečiams apsigyventi 20–30 km atstumu viena nuo kitos nutolusiose sodybose.

Kaip sudominti investuotojus būtent šiuo kraštu?

Pagal reikalavimus, kurortu galėtų būti tik Ignalinos miestas, Palūšė, Strigailiškis į šį statusą nepretenduoja. Iki kurorto mums dar toli, net yra susiformavusios tam tikros nuostatos – žmonės, kurie galėtų investuoti, į Ignaliną iki šiol žiūri kaip į potencialiai pavojingą zoną dėl Ignalinos atominės elektrinės. Labai dažnas investuotojo klausimas: koks pas jus radiacijos lygis ir kur stovi elektrinė? Nes tai atrodo nesuderinama – atominė elektrinė ir šalia sanatorija. Kiekvienam reikia aiškinti, kad atominė elektrinė nuo mūsų yra už 50 km. Turime parodyti, ką turime, kad kraštas švarus ir saugus. Aplinkiniai mūsų rajonai irgi domisi sanatorijos statyba – mūsų atliktos analizės rodo: jeigu turėtume sanatoriją, čia važiuotų žmonės iš Švenčionių, Visagino, nes dabar ligoninėje teikiame reabilitacijos paslaugas ir ten didesnę dalį besinaudojančių šiomis paslaugomis sudaro mūsų kaimynai.

Palieskime seną temą – ilgametę rajono „lyderystę“ Lietuvoje pagal bedarbių skaičių. Ar turite konkrečių sprendimo būdų, kaip pakeisti situaciją?

Tikėtina, kad didelių gamyklų nebus, bet smulkios iki 50–150 vietų galėtų atsirasti. Mes bendraujame su galimais investuotojais, sulaukiame ir vietos verslininkų su pasiūlymais vykdyti įvairias veiklas. Kiekviena veikla yra papildoma darbo vieta. Ko nepavyko įgyvendinti esant ankstesnei valdžiai, dabar jie bando eiti pas naują valdžią.

Kokiomis dar verslo sritimis domisi investuotojai?

Žemės ūkiu ir pramogų sektoriumi. Turime daug ežerų, turime galimybių būti ne prastesni už Zarasus. Dėl bedarbystės – kaip jau minėjau, pas mus dominuoja biudžetinis sektorius. Jau susiduriame su personalo problema, nes dalis specialistų išeis į pensiją, artimiausiu metu reikės juos pakeisti ir mums kils sunkumų pritraukiant siaurų specializacijų žmones.

Visgi, jei privačiame sektoriuje šuolių nebus, didelių permainų kalbant apie nedarbą turbūt nereikėtų tikėtis?

Kaip jau minėjau, yra investuotojai, kurie domisi mūsų teritorija ir kalbama ne apie 10 darbo vietų. Bet yra kai kurių niuansų dėl leidimų. Ateina ir tokių žmonių, kurie nežino, ko nori ir nuo ko pradėti. Teko bendrauti su Užimtumo tarnybos Panevėžio skyriaus vadove. Tarnyba turi krūvą pinigų, tik tegul ateina žmonės ir pasiima juos kurdami savo darbo vietas. Vietos veiklos grupė taip pat turi lėšų, tik ne visi žino, kaip pasinaudoti taip pinigėliais. Dabar intensyviai finansuojami projektai socialinio verslo srityse. O mūsų rajonas sensta ir realu kurti verslą šioje srityje.

Yra daug daugiavaikių šeimų, norisi užsiimti su tais vaikais, kad jie pamatytų daugiau gyvenimo. Gyvena jauna mama su 5–6 vaikais, ji net negalvoja apie jokius darbus, ir tai pasekmės socialinės politikos, kuri vyko daug metų. Ji tęsia tradiciją nedirbti. Buvome susitikę su „Carito“ atstovais, kunigu ir sutarėme, kad reikia dirbti su tais vaikais bei nutraukti tęstinį mechanizmą, kad jauni žmonės nesiektų pragyventi iš socialinių pašalpų. Reikia juos ištraukti iš tos aplinkos, parodyti alternatyvas.

Vieną iš rinkiminių pažadų jau įvykdėte. Kodėl jums atrodė svarbu grąžinti į šventes silpnus alkoholinius gėrimus?

Per paskutinį rajono tarybos posėdį leidome tam tikrus dalykus, susijusius su mūsų rajono išlaisvinimu iš pančių ir tam tikrų apribojimų. Visuomenė tai pasitiko labai palankiai. Tai leidimas pardavinėti švenčių metu silpnus – iki 7,5 laipsnio stiprumo – alkoholinius gėrimus. Kai kas sako, kad mes girdome jaunimą. Šios frazės yra žeidžiančios. Projekto sprendime neparašyta, kad mes girdysime jaunimą, nes tai draudžia šalies įstatymai. Kitas dalykas – visose šventėse apribojome prekybą stipriais alkoholiniais gėrimais (anksčiau privačiose šventėse buvo galima prekiauti stipresniu alkoholiu).

Su policijos komisaru aptarėme, ar toks sprendimas nesukeltų problemų, jis vienareikšmiškai atsakė, kad nepastebėjo, kad miesto šventėse parduodamas alus keltų problemų. Naminio alaus kaina didesnė nei parduotuvėje ir tie, kurie kasdien geria, nepirks triskart brangesnio alaus šventėje. Mes skatiname smulkiuosius amatus. Pavasario, rudens mugėse dalyvauja Lietuvos smulkieji gamintojai, bet vien su gira jiems važiuoti neapsimoka, jie nori atsivežti ir naminio alaus ar pienių vyno. Draudimais nieko nepasieksime.

<….>

 Visą interviu skaitykite „trečiadienio „Utenos apskrities žiniose“.

dsc_1072 

Ignalinos r. savivaldybės meras Justas Rasikas / Kristinos Sakaitės nuotraukos

dsc_1077 dsc_1065

3627 Iš viso matė 4 Šiandien peržiūrėjo

Comments 9 komentarai

 1. Valentina parašė:

  Šaunuolis meras,linkėjimai iš Zarasų.

 2. Irena parašė:

  Nuoširdžiai linkiu sėkmės.Mūsų merui būtų lengviau dirbti, jeigu netrukdytų stagnatoriai (buvusios valdžios gerbėjai)kurie net ir pačius geriausius darbus ar norus stengiasi pavaizduoti pačiomis juodžiausiomis spalvomis.

 3. Vaclavas parašė:

  labai noreciau paklausti mero. koks likimas laukia Ignalinos ligonines, ar bus uzdarinejama, nes aktualu visiems cia gyventojams,

 4. alina parašė:

  sekmes Jums mere!!!

 5. Anonimas parašė:

  Šaunuolis

 6. Anonimas parašė:

  Ką darysite su buvusiu viešbučiu iki

 7. Anonimas parašė:

  Stiprybės, kantrybės, ištvermės, gerų idėjų mere!

 8. Kipras parašė:

  Tikiuosi, kad kas pasakyta, tas ir bus padaryta.

 9. Algis parašė:

  Buvę viešbutis restauruotas ir nebaigtas reikėtų kažkaip pradėti spręsti šią problemą. O merui visokeriopos sėkmės darbuose šaunuolis laikyk vairą stipriai 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.