Home » Gallery » Švietimas » Stovykla, kurioje vaikai gamino „užkalbėtą“ druską, rinko gėrybes iš Dievo sodo

Stovykla, kurioje vaikai gamino „užkalbėtą“ druską, rinko gėrybes iš Dievo sodo

Stovykla, kurioje vaikai gamino „užkalbėtą“ druską, rinko gėrybes iš Dievo sodo

Daiva ČEPĖNIENĖ

Jau antrus metus iš eilės Utenos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas stovyklas. Praėjusiais metais veikusi stovykla buvo skirta nuo 55 metų ir vyresnio amžiaus žmonėms. Šiemet keliais etapais vykusi 5 dienų vasaros poilsio stovykla buvo orientuota 12–18 metų amžiaus vaikų grupėms ir nukreipta psichinės sveikatos, fizinio aktyvumo stiprinimo bei sveikos mitybos įpročiams ugdyti.

7-iose šios vasaros stovyklose iš viso dalyvavo 210 vaikų (kiekvienoje grupėje po 30) iš Utenos, Molėtų, Rokiškio, Vilniaus rajonų. Kaip „Utenos apskrities žinioms“ sakė Utenos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorės pavaduotoja Ina Meidienė, kad vasaros stovyklų, ypač nemokamų, vaikams trūksta – nesunku suprasti, tačiau organizuojant stovyklas svarbu, kad jos būtų ir naudingos, kur vaikai galėtų išmokti, sužinoti naudingų dalykų.

Pasivaikščiojimas po Dievo sodą

Stovyklautojai įsikūrę Katlerių kaime, Utenos rajone, Vidų sodyboje. Apsilankėme šeštojoje stovykloje. Stovyklautojams tą dieną paskaitą apie sveikatinimą vedė „Žolinčių akademijos“ prezidentė Danutė Kunčienė. Stovyklos dalyviai laiką leido vaikščiodami, kaip sakė D. Kunčienė, po Dievo sodą, rinko žoles, kurių sėklas į žemę barstė brolis vėjas, augino sesė saulė, laistė brolis lietus. Sveikatinimo diena buvo skirta susipažinti su augalų savybėmis, vandens svarba žmogaus organizmui. Vaikai patys rinko žoles, maudėsi ežere, mokėsi atlikti drėkinamąjį kūno masažą su ežero vandeniu, veido, kaklo „gražinimo“ procedūras. Žolininkė vaikams patarė nenaudoti rankšluosčio išsimaudžius, nesausinti odos. Teigė, kad naudingiau vandenį masažuojamais judesiais įtrinti į odą. „Mūsų tikslas, kad vaikai išmoktų pamilti vandenį. Ir rezultatai jau yra matomi. Šiandien keli vaikai prieš valgį gėrė vandenį, nors įprastai jie to nedaro. Vandenį gerti svarbu dėl virškinimo, ypač rytais. Virškinimu reikia rūpintis, nes ilgainiui tai sukelia įvairias lėtines ligas, diabetą, stuburo, sąnarių, odos problemas“, – sakė D. Kunčienė.

Trūksta fizinio aktyvumo, kamuoja psichologinės problemos

5 dienų sveikos gyvensenos stovykloje 2 dienos buvo skiriamos psichinei sveikatai stiprinti, 2 – fiziniam aktyvumui ir 1 – sveikai mitybai. Pasak stovyklos vadovės Audros, visi 30 vaikų, dalyvaujantys stovykloje, yra iš įvairių šeimų ir nebūtinai besidominčių sveika gyvensena. Nors tarp dalyvių buvo nemažai vaikinų, tačiau anot stovyklos vadovės, sveika gyvensena vis tik labiau domėjosi merginos. Stovyklautojai 5 dienas laikėsi susitarimo nenaudoti mobiliųjų telefonų, kol vyksta veiklos, keldavosi 8 val., pusvalandį mankštindavosi, 9 val. pusryčiaudavo. Po pusryčių prasidėdavo veiklos, pietūs, laisvas laikas, vėl užsiėmimai, vakarienė, dienos aptarimas ir 22.30 val. stovyklautojai ruošdavosi miegoti. Žolininkė D. Kunčienė tikino, kad stovykloje dalyvaujantys vaikai nėra nutolę nuo gamtos, dalis jų gerai pažįsta pievose augančias žoles, žino jų savybes. „Žinoma vaikams nebūtų įdomu, jeigu jiems tas žinias perteikčiau formulėmis, pasodinusi į suolus kaip klasėje. Prie kiekvieno vaiko reikia mokėti prieiti. Aš į žmones žiūriu kaip į sielas. Per kelias dienas negali pakeisti susiformavusių vaikų įpročių ar išmokyti juos kultūringo buvimo gamtoje, bet tą sėklą pasėti gali. Ir aš galvoju, kad tos pasėtos gėrio sėklos sudygs“, – vylėsi žolininkė. Vesdama paskaitas vaikams D. Kunčienė neslėpė dažnai pastebinti nemažai sunkaus būdo, uždarų vaikų ir besidžiaugianti tuomet, kai pavyksta tą sieną ištirpdyti, kai atsisveikindami vaikai jau išdrįsta prieiti apsikabinti, padėkoti. Anot žolininkės, sveikai gyvensenai svarbu ne vien tik mityba. „Pirmiausia svarbu susitvarkyti savo mintis. Tam padeda maldos, meno, piešimo ar šokio terapija. Žmonės yra skirtingi, todėl kiekvienam jų reikia skirtingų dalykų. Kai su žmogaus mintimis viskas tvarkoje, tada galima eiti prie judesio. Be fizinio aktyvumo apie sveiką gyvenseną negali būti nė kalbos“, – teigė žolininkė. Pašnekovė teigė pastebinti, kad pastaruoju metu vaikai per mažai fiziškai aktyvūs, taip pat dažnai juos kamuoja psichologinės problemos. „Žmogų gydo meilė ir geras žodis, o pilnas meilės žmogus tinkamai pasirinks ir maistą kūnui. Mes visi esame gražūs tokie, kokie esame, bet tos gyvenimo lenktynės, kas gražesnis, geresnis ir pan., traumuoja vaikus“, – įsitikinusi D. Kunčienė. Kaip teigė pašnekovė, vaikams stinga žinių apie sveiką mitybą. Daugiausiai klausimų iš stovyklautojų žolininkė sulaukė apie tai, kas yra nesveikas maistas ir kodėl jis parduodamas parduotuvėse.

<…>

Visą straipsnį skaitykite trečiadienio „Utenos apskrities žiniose“.

img_0056

Danutė Kunčienė demonstruoja procedūras prie vandens / Daivos Čepėnienės nuotraukos

img_0062 img_0065 img_0068

img_0060 img_0073 img_0076 img_0080 img_0085 img_0096

img_0054

img_0044

dsc_1673

dsc_1674 dsc_1677 dsc_1679 dsc_1682 dsc_1684 dsc_1686 dsc_1690

773 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.