Home » Kultūra » Sezono atidarymas – spektaklio premjeroje salė lūžo nuo žiūrovų

Sezono atidarymas – spektaklio premjeroje salė lūžo nuo žiūrovų

Sezono atidarymas – spektaklio premjeroje salė lūžo nuo žiūrovų

Valdas MINTAUČKIS

Seną patarlę, kur veda keliai, žino visi. Jie nebūtinai baigiasi Utenoje, tačiau prasidėti gali. Kaip tas kelias, kurį Utenos kamerinis teatras pradėjo Šaulių namuose kovo 27ąją, Tarptautinę teatro dieną J. Šarkausko pjese „Už tave to padaryti negaliu“.

Baigiantis vasarai, rugpjūčio 28 dieną naują sezoną pradedančio teatro režisierius Šarūnas Kunickas kaip prieš kiekvieną spektaklį, prisėdęs ant scenos laiptelių kreipėsi į sausakimšą salę žiūrovų pristatydamas būsimus renginius ir naująjį spektaklį. Tą vakarą teatro trupė žiūrovams suvaidino Ramūno Abukevičiaus dramą „Hermetikum, arba trečias kelias iš dviejų galimų“.

Paslaptinga ir mįslę užmenanti Ingos Motiejūnienės ir Saulius Bučinsko scenografija, vaizduojanti vieną svarbiausių egiptiečių saulės dievų dievą Ra, dievą – kūrėją, simbolizuojantį dvasinę šviesą ir intelektą, nuo raudonų, optimizmą skatinančios spalvos nimbų besileidžiančios odžibvų ir anišabų indėnų gentyse laimės ženklus simbolizuojančios sapnų gaudyklės, lyg „Ekstrasensų mūšyje“ naudojamas rekvizitas, nuteikė mistiškai.

Mistikos spektaklyje nėra. Nebent pačioje pradžioje, kada Ra žynys Vaidotas (Alvydas Danauskas), besiruošdamas seansui su eiline lankytoja, įsigeidusia žvilgtelti už kampo ir taip sužinoti savo likimą, paslaptingoje tyloje išdėlioja atributus, vandeniu apsivalo kasdienybės kiautą, ir, atrodo, kiekviena kūno ląstele jaučia aplinką. Paslaptingoji Vaida, (Justina Mandrijauskaitė), kuriai ne ateitis ir likimas rūpi. Žaisminga ir gundanti, dialogą dažnai nutraukianti būdingu atsiribojančiu judesiu. Ji žino, pas ką atėjo. Rankinuke – jos mažos ir mamos nuotraukų albumas. Nėra nė vienos nuotraukos su tėvu. Mandagus pokalbis, peraugantis į ribotą konfliktą. Žynys sutrikęs nuo netikėtos naujienos. Tokios situacijos Taro kortos neparodė. Nuotraukose trūkstamas žmogus – tai jis.

Šis spektaklis skirtas meilei, dideliam ir tauriam, tiek daug atspalvių turinčiam jausmui, kiekvienam žmogui išskirtinai suvokiamų emocijų kaskadoms. Kada scenoje pasirodo ji, per dvidešimt keturis metus nepamiršta, šalia gyvenusi, taip ir nesutikta Saulė (Rūta Baškevičiūtė-Lauciuvienė), laikas parodo, ką gali. Ne priekaištai, o laike sustingę prisiminimai kaip neskirianti, bet realiai egzistuojanti jėga palieka nežinioje…

Spektaklis baigėsi. Jų penketas: aktoriai, režisierius ir pjesės autorius Ramūnas Abukevičius. Žiūrovai sužavėti. Vėl ir vėl kviečia aktorius, kurie dar negrįžo į save, jie dar spektaklio personažai.

Ramūnas Abukevičius kalbėdamas apie pjesę puikiai įvertino scenografinius sprendimus. Kada jis statė spektaklį ir vaidino pagrindinį vaidmenį, apie panašų sprendimą net negalvojo. Kamerinio teatro spektaklio traktavimas autoriui paliko didelį įspūdį. Jų kolektyvui statant spektaklį sunkiai sekėsi viską sujungiant į harmoningą visumą, o kameriniam teatrui tai išspręsti pavyko labai gražiai. Rašydamas pjesę Ramūnas Abukevičius bijojo nuklysti į ašaringą melodramą. Kamerinio teatro režisierius pasirinko teisingą sprendimą, rasdamas trapų balansą tarp melodramos ir tikroviškumo.

Įtikinimas, įtaigus ir talentingas aktorių darbas. Teatras arba yra, arba jo nėra. Utena turi tikrą teatrą. Su savo dvasia, kokios neturi joks kitas Lietuvos miestas. Jokia renovuota kultūros centro salė neturi tokios auros, kaip jūsų. Įeini ir iš karto supranti, kad čia teatras. Jūs įsikūrėte Šaulių namuose. Šis pastatas turi senas teatrines tradicijas. Tai labai geras ženklas. Kada Miltinio teatras Panevėžyje dirbo Šaulių namuose, ten važiavo visa Lietuva“, kalbėjo Ramūnas Abukevičius.

img_0059-cr2

Spektaklio scena – paslaptingoji Vaida (Justina Mandrijauskaitė) ir Ra žynys Vaidotas (Alvydas Danauskas) / Valdo Mintaučkio nuotraukos

img_0329-cr2

Utenos kamerinio teatro režisierius Š. Kunickas ir pjesės autorius R. Abukevičius

img_0239-cr2

img_0243-cr2

img_0040-cr2 img_0053-cr2 img_0244-cr2

img_0336-cr2

img_0029-cr2

img_0258-cr2 img_0309-cr2 img_0329-cr2 img_0077-cr2 img_0248-cr2

img_0115-cr2

img_0324-cr2

1829 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Romas parašė:

    Smagu, kad į spektaklius renkasi toiks būrys žmonių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.