Home » Sveikata » CIRKONIO KERAMIKA – MEDŽIAGA, SUKĖLUSI PERVERSMĄ ODONTOLOGIJOJE

CIRKONIO KERAMIKA – MEDŽIAGA, SUKĖLUSI PERVERSMĄ ODONTOLOGIJOJE

CIRKONIO KERAMIKA – MEDŽIAGA, SUKĖLUSI PERVERSMĄ ODONTOLOGIJOJE

Pagrindinės medžiagos, kurios daug metų buvo naudojamos odontologijoje – titanas ir aliuminis. Dažniausiai tik iš jų buvo gaminami dantų protezai ir džiaugiamasi, kad tai puikus būdas turėti sveikus, tvirtus atkurtus dantis. Tačiau tobulėjant technikai, ieškant šiuolaikiškesnių sprendimų buvo išrasta ir cirkonio keramika – medžiaga, įnešusi nemažai permainų ir sukėlusi didelį perversmą odontologijos srityje.

Kas yra cirkonio keramika?

Cirkonis – tvirta, patvari, estetiška ir korozijai atspari medžiaga. Iš tiesų, cirkonis savo savybėmis labai panašus į titaną, tačiau vienas didžiausių skirtumų – pažangesnis dantų protezavimas. Itin vertinama tai, kad iš cirkonio oksido gaminamas protezo karkasas yra padengiamas porceliano sluoksniu, kuris suteikia dantų protezui ypatingą pralaidumą šviesai ir sukuria natūralų danties (ar dantų) įspūdį.

Odontologai užtikrinti cirkonio keramikos nauda – tai puikus būdas atkurti tiek pavienius dantis, tiek visą dantų grupę, tiek šoninius dantis (kuriems tenka didelis kramtymo krūvis), tiek priekinius dantis (kuriems reikalinga estetika). Be to, protezai iš cirkonio keramikos idealiai tinka ir tuomet, kai norima pakoreguoti dantų formą, spalvą arba pašalinti tarpdantes.

Kaip gaminami cirkonio keramikos protezai?

Cirkonio keramikos protezą sudaro cirkonio oksido karkasas iš tankios sukietintos keraminės medžiagos, susiformavusios iš suspaustų kristalų. Minėtas karkasas gaminamas pasitelkus CAD/CAM skaitmenines technologijas, kurios tiksliai sumodeliuoja protezo konstrukciją. Vėliau ta konstrukcija frezuojama specialioje frezavimo mašinoje iš vientisos medžiagos bloko ir kietinama net 1500 °C temperatūroje. Būtent toks cirkonio išgavimo metodas užtikrina, kad ilgainiui protezas nepakeistų savo struktūros ir spalvos.

Reikėtų pasakyti, kad iš pradžių būdavo naudojama matinė ir neskaidri cirkonio keramika, todėl gaminami protezai neturėjo estetinio patrauklumo. Be to, ir dantų protezavimas užtrukdavo žymiai ilgiau, nes dantų technologai išfrezuotą karkasą dar turėjo padengti specialia porceliano mase, kad dantys atrodytų kuo natūralesni, skaidresni ir baltesni. Ilgainiui technologijos tobulėjo ir cirkonio keramika tapo skaidri, turinti net kelis atspalvius ir primenanti natūraliai atrodančius dantis. Labai svarbu tai, jog šiuolaikinėmis technologijomis pagaminti protezai turi mažiau sluoksnių, o tai leidžia stipriai sumažinti danties nuskilimo riziką.

Protezų gamybai naudojama pažangi programinė įranga padeda sukurti itin tikslius dantų protezus, kurie geriau priglunda prie natūralių (likusių) danties audinių, puikiai dera su burnos gleivine ir mažina antrinio karieso tikimybę. Taip pat tokie dantų protezai kaupia mažiau apnašų ir tarnauja žymiai ilgiau, negu tradiciniai metalo keramikos protezai.

Kokiais pranašumais pasižymi cirkonio keramika?

Jei bent šiek tiek domėjotės, kas yra dantų protezavimas, tai žinote, kad jis gali būti atliekamas su metalo arba bemetale keramika. Pastaroji medžiaga ne tik patvari ir ilgaamžiška, bet ir išsiskiria tam tikrais privalumais: yra lengvi ir šviesūs, leidžia dantenai atrodyti natūraliai, neturi melsvo atspalvio (kurį turi metalo keramikos protezai).

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad metalo keramika odontologijoje yra labai plačiai naudojama (sudaro beveik 50 procentų protezavimo atvejų), tačiau juo nėra užtikrinamas pažangiausias dantų protezavimas. Be to, metalo keramika nėra laidi šviesai, todėl gali matytis danties (ar dantų) nenatūralumas, po kelerių metų prie dantenų gali atsirasti matomas metalinis ruoželis, trukdantis bendram estetiniam vaizdui. Metalo keramika yra netinkama pacientams, kurie alergiški metalui. Tačiau lemiamas šių dantų protezų pasirinkimo rodiklis yra patraukli dantų protezų kaina.

Kaip bebūtų, cirkonio keramika vis platesniais žingsniais žengia šiuolaikinės odontologijos kryptimi ir, atrodo, gana sėkmingai išstumia metalo keramikos naudojimą. Tačiau pasirinkimas – paciento valioje. Metalo keramikos vainikėliai ir tiltai puikus sprendimas vertinantiems ilgaamžiškumą ir patrauklią dantų protezų kainą, o cirkonio keramikos vainikėliai bei tiltai – siekiantiems maksimalios estetikos, natūralaus dantų vaizdo, puikios dantenų išvaizdos ir turintiems alergijų odontologijoje naudojamoms medžiagoms (būtent cirkonio keramika nesukelia jokių alerginių reakcijų).

Odontologai neabejoja, kad tobulai šypsenai reikalingi ne tik gražūs ar natūraliai atrodantys dantys, bet ir sveikos dantenos. Tokiais atvejais cirkonio keramika yra geriausias pasirinkimas, neatsižvelgiant į tai, kad cirkonio keramikos kaina yra šiek tiek didesnė.

Be abejo, nurodyti tikslią dantų protezų kainą yra sunku, nes ji priklauso nuo daugybės veiksnių: dantų būklės, atkuriamų dantų skaičiaus, reikiamo gydymo ar pasiruošimo atlikti protezavimą ir pan. Lyginant cirkonio keramiką ir metalo keramiką, jau žinoma, kad pastarosios dantų protezų kaina yra žymiai patrauklesnė. Taip yra dėl to, kad cirkonio keramikos konstrukcija brangesnė, jai pagaminti naudojamos pažangiausios gamybos technologijos ir itin kokybiškos žaliavos. Tačiau svarbiausiu aspektu čia tampa tai, kad dėl naujausių gamybos technologijų ir medžiagos charakteristikos, cirkonio keramikos protezai tarnauja žymiai ilgiau. Vadinasi, vertinant ateities perspektyvas, skirtumo tarp cirkonio keramikos kainos ir metalo keramikos dantų protezų kainos nebelieka. Priešingai – cirkonio keramikos protezai gali būti nešiojmi daugybę metų, tad jie padės sutaupyti ne tik pinigų, bet ir laiko varstant odontologijos kliniko duris.

Kuris pasirinkimas – cirkonio keramika ar metalo keramika – geriausias Jūsų atveju visuomet padės įvertinti ir apsispręsti dantų gydytojai. „Papadent“ odontologai padarys viską, kad kuo greičiau galėtumėte džiaugtis atkurta, natūraliai atrodančia ir žavia šypsena.

4l5a1048 4l5a1073 rdan8059

Reklama

958 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.