Home » Aplinkosauga » Daiktų mainų punkte – nuo plūgų iki turistinių palapinių

Daiktų mainų punkte – nuo plūgų iki turistinių palapinių

Daiktų mainų punkte – nuo plūgų iki turistinių palapinių

Kristina SAKAITĖ

Daiktų mainų punktai Lietuvoje dygsta vienas po kito. Kol specialistai kalba apie žiedinę ekonomiką, gyventojai tiesiog naudojasi galybe keistis daiktais taip prikeldami juos antram gyvenimui ir tausodami savo šeimos biudžetą.

Ne vienam čia atvykusiam aplinkosauginiai reikalai yra tolimesniame plane, o žymiai aktualesnės finansinės problemos.

Ryškiai oranžinė palapinė Mockėnų kaime šalia Utenos regioninio nepavojingų atliekų sąvartyno iškilo maždaug prieš mėnesį. Viduje lentynose išrikiuoti kineskopiniai televizoriai, puodelių servisai, dėžutėse sukrauti ilgai saugoti ir nepanaudoti kavos servizai, savo vietą atrado net knygos, tarp kurių ir I. Simonaitytės raštai. Savo žvaigždžių valandos laukia puodai, veidrodinė spinta, sena keturvietė palapinė. Vienintelis žemės ūkio padargas – plūgas – neseniai vos per plauką nerado naujų namų. Viena pora svarstė jį pasiimti ir pasikabinti ant sienos kaip dekoraciją, tačiau šios minties atsisakė dėl mažamečių vaikų saugumo.

Pirmieji daiktai – iš darbuotojų namų

Utenos regiono atliekų tvarkymo centro (URATC) direktorius Ramūnas Juodėnas sako, kad kol kas skaičiuoti „išgelbėtas“ nuo perdirbimo sofas ar spintas dar anksti, tačiau viliasi, kad procesui įsibėgėjus, mainai suaktyvės. Kol kas daiktų mainų punkte sulaukiama daugiau norinčiųjų pasiimti daiktą nei jį padovanoti kitam.

Kitąmet tokie daiktų mainų punktai turėtų veikti visoje Utenos apskrityje. Anykščiuose dalintis daiktais imta spalio mėnesį. Molėtuose, Visagine ir Ignalinoje daiktų mainų punktus planuojama įrengti kitais metais.

Zarasiškių patirtis šioje srityje ilgiausia – specialiame punkte, įrengtame plečiant stambiagabaričių atliekų aikštelę, daiktais keičiamasi jau nuo šių metų kovo mėnesio.

Daugiausiai atvežama namų apyvokos daiktų, buitinės technikos. Muzikiniai centrai, radijo imtuvai, televizoriai, šaldytuvai iš punktų išgraibstomi greičiausiai. URATC direktorius pabrėžia, kad priimama tik veikianti buitinė technika, kitu atveju ji tampa atlieka ir atsiduria stambiagabarinčių daiktų aikštelėje. Nepriimami ir tekstilės gaminiai, apgadinti daiktai.

„Mūsų prioritetas, kad sąvartynas būtų paskutinis taškas atliekų tvarkymo grandinėje. Jau kai niekur daikto nebegalima panaudoti, tik tada jį šalinti. Mokestine prasme bus taip, kad dėl taršos mokesčių šalinti neapsimokės finansiškai ir bus skatinamas kuo didesnis perdirbimas.

Mes stengiamės ir šiais punktais sudominti žmones, sukurti informacinę sistemą, sandėliavimą, kad naudoti, bet dar geri daiktai netaptų atliekomis. Tam reikia įdirbio, kad žmonės priprastų. Savo laiku tas pats buvo su kompostu – ragindavome atvežti elektroniką ir nemokamai dalindavome dirvožemio gerinimo priemones. Tas prigijo. Tikimės, kad ir su mainų punktais bus panašiai. Manau, kad jau kitų metų pavasarį sulauksime pažangos“, – kalbėjo R. Juodėnas.

Atidarius aikštelę, pirmieji iniciatyvos ėmėsi ir savo namus bei sandėlius ištuštino patys bendrovės darbuotojai, atnešę nemažai elektronikos priemonių, kitų daiktų. URATC direktoriaus „įkurtuvių dovana“ buvo į punktą pristatytas bene 20 metų senumo veikiantis televizorius.

Aikštelės operatorė Jovita Valiulienė, daiktų mainų punkte priimanti ir registruojanti daiktus, sako, kad kol kas iš atvežtų daiktų netiko tik pora – sena subraižyta spinta ir elektrinis virdulys be pado. Paklausūs daiktai vaikams – gyventojai jau pasiėmė 4 vaikiškus vežimėlius, kelias automobilines kėdutes.

<…>

Visą straipsnį skaitykite „Utenos apskrities žiniose“.

URATC direktorius R. Juodėnas teigia, kad daiktų mainų aikštelės kitais metais bus įrengtos visoje Utenos apsktrityje / Kristinos Sakaitės nuotraukos
Aikštelės operatorė Jovita Valiulienė sako, kad greičiausiai išgraibstoma buitinė technika, daiktai vaikams
2361 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Kristina parašė:

    Mes irgi norime tokios stotelės Dubingiuose, į ką kreiptis dėl iniciatyvos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.