Home » Gallery » Veidai » Prisiminimai apie prof. A. Tylos svajones

Prisiminimai apie prof. A. Tylos svajones

Prisiminimai apie prof. A. Tylos svajones

2019 m. spalio 28 dieną, anykštėnas mokslininkas istorikas, publicistas, visuomenininkas prof. Antanas Tyla 90-ojo gimtadienio proga buvo prisimintas Vilniuje, Lietuvos istorijos institute, bei savo gimtuosiuose Anykščiuose. Jeigu sostinėje istorikai diskutavo daugiau apie jo istorinį palikimą, anykštėnai prisiminė profesorių kaip asmenybę – svetingą bičiulį, kūrybingą mokytoją, žmogų, be galo mylėjusį ir dirbusį dėl savo tėvynės, mylimo miesto, dėl savo šeimos.

Koplyčios- Pasaulio anykštėnų kūrybos centro salė buvo pilna A. Tylą pažinojusių žmonių. Renginį praturtino Vilniaus anykštėnai, negailėję profesoriui šiltų žodžių. Susitikimo tema – tylūs prisiminimai apie prof. A. Tylos svajones, profesoriaus bičiulius ragino prisiminti, ką jis svajojo, bet visgi nespėjo įgyvendinti. Dr. Irma Randakevičienė parodė per ilgą laiką sukauptas, dabar jau istorinėmis tapusias nuotraukas, pristatė profesorių kaip aktyvų Vilniaus anykštėną. Šiltų žodžių buvo sulaukta ir iš kolegų istorikų – pasisakė Danutė Blažytė- Baužienė, Gintautas Zabiela, Tomas Baranauskas. Visi jie liudijo, jog profesorius buvo labai kūrybingas, mokėjo net komunistiniame režime išlaikyti savo autentiškumą bei objektyvumą, vertino kiekvieno žmogaus iniciatyvą ir pastangas, buvo labai kruopštus ir atkaklus, ypač statant Lietuvos istorijos institutą, kurio direktoriumi buvo. Anykščių r. meras Sigutis Obelevičius prisiminė, jog Lajų takas seniau buvęs tik svajone, sulaukė sėkmės iš dalies dėl didelės paramos iš profesoriaus. Kęstutis Tubis susirinkusiems priminė, jog medinė pilis ant Vorutos piliakalnio taip pat buvo A. Tylos vizijos Anykščiams dalis. Daugelis profesoriaus svajonių susiję su Anykščiais, nes tai buvo jo ypatingai mylimas miestas, pasak T. Baranausko, A. Tyla brangino viską, kas susiję su istorija ir Anykščiais.

Renginio moderatoriai

Vakaro moderatoriai – mokslininkė filologė, rašytoja, vertėja, Vilniaus anykštėnė Jurga Žąsinaitė- Gedminienė ir Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio- Žukausko memorialinio muziejaus direktorius Antanas Verbickas buvo pasiruošę papasakoti daug įdomių faktų apie profesorių, kuriuos sunku buvo sutalpinti į vieną vakarą…

Šiuo metu svajojame apie jo asmeninės bibliotekos, kurią prieš mėnesį padovanojo A. Tylos sūnus Gediminas, paruošimą skaitytojams , jo kabineto įkūrimą – dalinosi Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka. Iki pat Naujųjų metų bibliotekoje bus galima pamatyti dalį autografuotų, su palinkėjimais knygų, bet visą A. Tylos palikimą – per 4000 leidinių, pasak T. Kontrimavičiaus, pristačiusio profesoriaus santykį su knyga, sutvarkyti užtruks nemažai laiko. A. Verbickas pasvajojo apie A. Tylos vardo įamžinimą – muziejus galėtų ir norėtų tapti premijos Anykščių rajono moksleiviams už istorijos pasiekimus, patriotiškumą, pilietinį nusiteikimą, mecenatu, taip pat svarstyta įsteigti ir A. Tylos kraštotyros premiją.

Justė Lotyš, koplyčios- Pasaulio anykštėnų kūrybos centro kuratorė

Renginyje dalyvavo A. Tylos sūnus ir anūkas
A. Tylos knyga su A. Vienuolio įrašu
219 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.