Home » Gallery » Aktualijos » Darbdavius domina ne bedarbiai, o ieškantys darbo

Darbdavius domina ne bedarbiai, o ieškantys darbo

Darbdavius domina ne bedarbiai, o ieškantys darbo

Kristina SAKAITĖ

Antradienį Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų Utenos filiale vyko įmonių vadovų susitikimas su Užimtumo tarnybos atstovais.

Šiemet iki lapkričio Utenos apskrityje registruota 7,5 tūkst. laisvų darbo vietų.

Keletą pastarųjų metų darbdaviai, bando išspręsti rebusą, kodėl bedarbių daug, o dirbti nėra kam. Po šio susitikimo verslo atstovai kėlė kitą klausimą – kiek oficiali bedarbių statistika skiriasi nuo realybės?

Ne paslaptis, kad dalis Užimtumo tarnyboje užsiregistravusių asmenų – nelegaliai besidarbuojantys statybininkai, ūkininkai ir kiti šešėliniai „darbštuoliai“.

„Trūkstant darbuotojų, atrodytų, kad bedarbių turėtų būti nulis, tačiau tokia statistika turbūt įmanoma tik Baltarusijoje, o pas mus skaičiai kitokie“, – pristatydama situaciją Utenos apskrityje sakė Užimtumo tarnybos Panevėžio klientų aptarnavimo departamento direktorė Audronė Biguzienė. Nors bedarbių, lyginant su pernai metais, Utenoje sumažėjo, jų išlieka 8,8 proc. (pernai lapkritį oficialiai nedirbo 9,6 proc. darbingo amžiaus Utenos rajono gyventojų). Bedarbystė mažėjo ir kituose apskrities rajonuose, išskyrus Anykščius ir Molėtus.

Kaip vieną iš bedarbystės priežasčių specialistė įvardijo pasiūlos ir paklausos nesuderinamumą, o profesiniam perkvalifikavimui bedarbius prikalbinti sunku. Darbo vietų kokybė taip pat lemia, kaip greitai pavyks surasti darbuotoją.

Vis tik užimtumo tarnybos specialistai pripažįsta, kad tarp registruotų bedarbių, ypač ilgalaikių, nebūtinai tie žmonės, kurie ieško darbo. Dalis nelegaliai dirbančiųjų taip užsitikrina socialines garantijas. „Ar gali būti taip, kad jaunas 28-erių metų vyras, turintis statybininko profesiją, beveik metus negali rasti darbo? Manau, tokie bedarbiai dirba savo darbus, tik tai daro nelegaliai. Du trečdaliai ilgalaikių bedarbių paprasčiausiai nenori įsidarbinti ir tik nedidelei daliai registruotų žmonių iš tiesų tai padaryti labai sunku.

Itin sudėtinga situacija kaimo teritorijose, pvz. Zarasų rajone kaimo teritorijoje gyvena net 67 proc. ilgalaikių bedarbių. Nekalbu ir apie tuos, kurie neįgalūs ar visiškai neturi socialinių įgūdžių ir net nemoka nueiti pas darbdavį“, – sakė specialistė.

Utenos rajone absoliuti nedarbo rekordininkė – Leliūnų seniūnija, kurioje pusantro šimto registruotų bedarbių, leliūniškius vejasi Utenos ir Daugailių seniūnijos. Įdomu tai, kad kiekvienoje seniūnijoje yra 4–24 tarnyboje asmenys, kurių specialistai negali siūlyti darbdaviams vien todėl, kad bedarbiai turi žalingų įpročių.

Utenoje darbdaviai labiausiai ieško pardavėjų, reklamos specialistų, miško ūkio darbuotojų, paklausūs mechanikai, virėjai, kepėjai.

Dar neseniai darbuotojus iš užsienio skaičiavę dešimtimis, dabar jų darbdaviai įdarbina tūkstančius. Lietuvoje išduota beveik 7000 leidimų dirbti užsieniečiams, Utenos apskrityje nuo metų pradžios užsieniečiams išduoti 87 leidimai.

Užimtumo tarnybos Panevėžio klientų aptarnavimo departamento direktorė Audronė Biguzienė / Kristinos Sakaitės nuotraukos

Ukrainiečiai, baltarusiai, rusai, kinai įdarbinami mėsos gaminių gamybos cechuose, traktorininkais, pakavimo operatoriais. Bendrovė „Utenos mėsa“, nuolat ieškanti darbuotojų, nėra vienintelis užsieniečių darbdavys. Siuvimo įmonėse dirba azijiečiai, lietuviai nebenori kepti net šakočių – Strigailiškyje (Ignalinos rajonas) šakočių kepėjais įdarbinti ukrainiečiai.

„Statistika klaidina, jeigu matytume tikrus ieškančiųjų darbo skaičius, žinotume, ko tikėtis. Mūsų įmonė, be siuvėjų ieško dar apie 20 žmonių. Nesitikim kvalifikuotų, laukiam motyvuotų,“ – lūkesčius išsakė AB „Utenos trikotažas“ generalinis direktorius Algirdas Šabūnas. Susitikime dalyvavę įmonių vadovai išsakė savo pastebėjimus dėl prasto specialistų parengimo, glaudesnio bendradarbiavimo su mokymo įstaigomis.

1351 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Comments 3 komentarai

  1. mėta parašė:

    Užsiemiečiai dirba beveik už dyką tai naudinga darbdaviui, savų žmomių net nepriima, nesamones kalba čia

  2. Anonimas parašė:

    pritariu pirmąjam komentarui. nori, kad dirbtų ,,už dyką“ nevertindami žmogaus sugaišto laiko. Juk žmonės parduoda savo laiką, tokie mainai.. bet netolygūs, motyvuojantys neypatingai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.