Home » Miesteliai » „Vyžuona“ apie vietovardžius užrašė daug įdomių istorijų

„Vyžuona“ apie vietovardžius užrašė daug įdomių istorijų

„Vyžuona“ apie vietovardžius užrašė daug įdomių istorijų

Veikli vyžuoniškių bendrija „Vyžuona“ sėkmingai įgyvendino dar vieną projektą – surinko daug vertingos informacijos apie Vyžuonų krašto vietovardžius.
„Be galo greitai tuštėjant kaimams, užmaršties dulkėmis apsikloja ir vietovardžių kilmė, pasakojimai nebeskamba senolių lūpose, o ir klausančiųjų mažėja, nes nemaža dalis kaimų atgyja tik vasaromis, – sakė bendrijos „Vyžuona“ pirmininkė Jolita Bučelienė. – Stengėmės surinkti informaciją apie kaimo pavadinimo kilmę, užrašyti smagius pasakojimus, legendas bei jas patalpinti Vyžuonų seniūnijos internetiniame puslapyje.“

Domintis kaimų pavadinimo kilme, paaiškėjo daug įdomių istorijų. Kaliekių kaime kadaise vietoje jo buvęs malūnas, kuris priklausė „kaliekai“, turinčiam judėjimo ar kitą negalią žmogui. Malūnininkas „kalieka“ buvęs labai geras, dosnus, daugeliui žmonių jis padėjo net namus pasistatyti. Žmonės, atsidėkodami savo geradariui, kaimą pavadino taip, kaip ir jį vadindavo – Kaliekiais. Mieleikių kaimo vardas, manoma, sudarytas iš dviejų žodžių – „mieles“ ir „laikyti“ sandūros.
Sprakšių kaimo pavadinimas kildinamas nuo vabalo sprakšio. Manoma, jog dėl šių vabalų gausos toje vietovėje kaimas ir gavęs Sprakšių vardą, o vabalo vaizdas išdidžiai nutūpęs kaimo herbe. Kadaise viename kaime matininkas pamiškėje kumečiams matavo žemę. Ilgai jis ten užsibuvo, pradėjo temti, todėl ir paklydo. Vargais negalais rado kelią namo, o grįžęs visiems pasakojo, kaip jis „zabludilsia“. Taip pamiškėje atsirado Zablūdavos kaimas. Antakalnių kaimas savo vardą gavęs nuo vietovės geografinės padėties. Visas kaimas įsikūręs ant kalno, ir kuomet kaimo gyventojų klausdavo, kur jie gyvena, šie atsakydavę, jog „Un tų kalnų“ – „Untakalniuos“.
Daugiausiai vietovardžių ir smagių pasakojimų užrašė Jolita Bučelienė, Saulius Ruzgas, į šį darbą įsijungė ir Sandra Dastikienė. Jie užrašė pasakojimus, kodėl atsirado Gyvačių kalnas, Pavarlio akis, kodėl gyvenvietė pavadinta Moliakalniu, o viensėdis – Plaušais ir kt..
J. Bučeliemė minėjo, jog projekto sumanytojai tikėjosi parengti ir išleisti knygą „Surinktą informaciją papildome nauja, o ateityje gal būt senelių pasakojimus išvysime ir knygoje, – sakė J. Bučelienė. – Vyžuoniškiai tikisi, kad prie jų prisijungs ir kitos rajono bendruomenės, besidominčios vietovardžiais, dėl to leidinys taptų tik vertingesnis“.
Prie bendrijos „Vyžuona“ projekto vykdymo prisidėjo Utenos rajono savivaldybė. Savivaldybė knygai, skirtai vietovardžių metams paminėti „Aplink Vyžo karalystę“, skyrė 600 eurų.

Utenos r. savivaldybės administracija

Vyžuonų seniūnija / Roberto Kiburto nuotraukos
1641 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.