Home » Gallery » Pramogos » Apdovanojimas už etninės kultūros puoselėjimą atkeliavo į Pagulbį

Apdovanojimas už etninės kultūros puoselėjimą atkeliavo į Pagulbį

Apdovanojimas už etninės kultūros puoselėjimą atkeliavo į Pagulbį

Šiemet Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija bei Žemės ūkio ministerija pakvietė Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse. Lapkričio 21 dieną vykusiame 2019 metų Lietuvos kaimo turizmo sezono uždarymo renginyje paskelbtos konkurso laimėtojos. Tarp etninės kultūros puoselėtojų – ir Aukštaitijos krašto sodybos.

Konkurso 2- vietos laimėtoja – Pagulbio“ sodyba, esanti Molėtų rajone, Pagulbio kaime. Tai išsaugotas aukštaitiškas dvarelis su visais autentiškais pastatais, kurie po šiai dienai rakinami prieš 100 metų kalvio nukaltais raktais. Namą supa tradicinių gėlių darželiai ir šimtametis obelų sodas. Vartus saugo šermukšnis, saugantis nuo blogos akies ir kitų negandų. 

Interjere gausu antikvarinių, dvareliui būdingų baldų: indaujos, krėslai, pianinas. Tačiau gausu ir kiekvienai aukštaičio sodybai būdingų interjero detalių: svetainę puošia sodas, senovinė koklinė krosnis, rankšluostinės, senoviniai rankšluosčiai, margaspalvės tradicinės lovatiesės, sienų kilimėliai, nertos staltiesės, langus puošia ne tik užuolaidėles, bet ir tradiciniai karpiniai. Dauguma audinių – austi šeimos moterų rankomis.

Sodyboje organizuojamos stovyklos, etnokultūriniai renginiai ir tradicinių amatų dirbtuvės: liejamos vaškinės žvakės, lipdoma iš molio, gaminami odiniai papuošalai, veliama vilna, kepami šakočiai. 

Konkurso taryba I vietos laimėtoja pripažino Suvalkijoje (Sūduvoje) esančią sodybą „Gervių giesmė“, III vietą skyrė Dzūkijoje (Dainavoje) esančiai Linos Černiauskienės sodybai.

Už dėmesį etninei kultūrai skirta padėka Ignalinos rajone esančiai Miškiniškių sodybai, padėkota ir senųjų tradicijų puoselėtojams Žibūdų (Suvalkija) ir „Gribžės“ (Žemaitija) sodybų šeimininkams.

Pagulbio sodyba / Sodybos archyvo nuotraukos

Svarbiausias Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurso tikslas – skatinti etninės kultūros ir tautinio paveldo (tradicinės architektūros, tradicinių amatų, gyvūnų bei  augalų nacionalinių veislių, kulinarinio paveldo, etnokultūrinės žinijos, papročių, gamtą tausojančio gyvenimo būdo) plėtrą kaimo turizmo sektoriuje. Konkurso organizatoriai siekia, kad Lietuvos kaimo turizmo sodybos taptų kuo įdomesnės ir patrauklesnės Lietuvos ir užsienio turistams, perteikdamos savitą ir autentišką savo krašto kultūrą.

Komisija vertino sodybų architektūrą ir aplinką, interjero ypatybes, teikiamas paslaugas ir etnokultūrinę veiklą. Laimėtojus išrinko ir nominacijas skyrė Konkurso taryba, atsižvelgdama į tokius prioritetus kaip atitiktis tradicijai, etnografinio regiono ypatybių puoselėjimas, gyvybingas etninės kultūros pateikimas vengiant muziejiškumo.

Etninės kultūros globos tarybos ir „ Utenos apskrities žinių“ informacija

364 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.