Home » Aplinkosauga » Ar iš balos tas gražumas…

Ar iš balos tas gražumas…

Ar iš balos tas gražumas…

Nida TREINYTĖ

Pastaruoju metu, vaikštant Utenoje Dauniškio ežero pakrante, akį patraukia ryškiaspalvis paukštukas, plaukiojantis su didžiųjų ančių būriu. Pasirodo, kad šis be galo mielas bei labai atkaklus gyventojas yra mandarininė antis (lot. Aix galericulata) – retas žąsinių būrio paukštis. Šios antys laikomos vienomis gražiausių pasaulyje. Lietuvoje aptinkami tik pavieniai, netikėtai užklydę tokie paukščiai. Kokia mandarininės anties (yra žinoma, kad tai patinėlis) atsiradimo vidury Utenos tyvuliuojančiame ežere versija, kalbinome ornitologą Darių Norkūną.

Pasak ornitologo, mandarininės antys nėra Lietuvoje gyvenantys paukščiai. Natūraliai mandarininės antys gyvena Tolimuosiuose Rytuose: Japonijoje, Kinijoje. Šių ančių sparnų plotis yra maždaug 70 cm. Suaugęs gaigalas sveria 630 g, o patelė – 510 g. Mandarininių ančių lytinė branda yra vienerių metų. Poruojasi nuo balandžio iki birželio. Kiaušinių deda nuo 9 iki 12. Patelė kiaušinius peri maždaug 30 dienų. Pirmą kartą Lietuvoje ši antis pastebėta 1984 m. Šilutės r. Nuo 2004 m. kasmet registruojama po kelias į mūsų šalį užklydusias antis. Lietuvoje perėjimo atvejai kol kas nežinomi. D. Norkūnas yra sulaukęs skambučio anksčiau, kad mandarininė antis buvo pastebėta Vaikutėnuose dar balandžio pabaigoje ir ten pragyveno iki lapkričio pradžios vienos sodybos tvenkinyje. Pasak pašnekovo, sodybos šeimininkai yra sakę, kad antis pakankamai drąsi ir ateidavo pas jų vištas palesti. Pasirodžius pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, ši antis dingo. Manoma, kad ji galėjo atskristi iš Vaikutėnų į Utenos Dauniškio ežerą. Tokių paukščių pasirodo tik po vieną ir skirtinguose Lietuvos kampeliuose, dažniau – Vakarų Lietuvoje. Švelnėjant orams šios antys peržiemoja ir Lietuvoje. Kadangi šis paukštis reto grožio, į Europą kaip sodų bei parkų puošmena atvežta ir pradėta veisti jau XVIII amžiuje. Tolimuosiuose Rytuose šios antys gyvena plačialapių miškų teritorijose, kur gausu vandens telkinių, o peri medžių drevėse. „Europoje šių paukščių populiacija gausiausia Didžioje Britanijoje, o artimiausia šalis, kur jos gyvena ir peri, yra Lenkija. Lietuvoje, be vakarinės dalies, šios antys buvo pastebėtos Druskininkuose, Vilniuje, o šį sezoną ir Utenoje“, – sako D. Norkūnas. Retesni paukščiai ir gyvūnai yra registruojami bei surašomi.

Pasak ornitologo, mandarininės antys gali būti pabėgusios ir iš privačių paukštininkų, kurie perka paukščius kolekcijoms, sodybų. „Jeigu paukštis sveikas, stiprus, nepakirptais sparnais, pajutęs laisvę ima ir išskrenda, tai jo ir nebepagausi. Toks paukštis sugebės prisitaikyti natūralioje gamtoje ir pasirūpins maistu pats. Drauge su didžiosiomis antimis, gyvenančiomis Dauniškio ežere, šis paukštukas gali būti saugus. Jeigu ežerą padengs ledas ir sukaustys šaltukas, ančių būrys perskris į upelius ar tvenkinius, kuriuose vanduo neužšąla ir žiemos metu. Arba skris į vakarinę Lietuvos dalį. Dabar šiam antinukui jokios žmonių pagalbos kaip ir nereikėtų. O prašymas būtų vienas, kad žmonės nustotų lepinti ir lesinti paukščius papildomai. Tada paukščiai prisiriša prie vietovės, laukia kada maistas bus atneštas ir nustoja juo rūpintis instinktyviai. Kartais perdėtas rūpestis gali paukščiams ir pakenkti. Jeigu jau pastebėtumėte, kad ežeras užšalęs, o antinukas likęs vienas, informuokite gamtos apsaugos atstovus, tada mes pasirūpinsime. Gamtos mylėtojams savavališkai nereikėtų nieko daryti, nebent paukštis būrų sužeistas ar ligotas. Vandens paukščių lesinti apskritai nepatartina. Geriau lesinti zylutes, žvirbliukus ir kitus smulkius paukštelius lesyklose. Žiema tinkamas metas pasirūpinti mūsų mažaisiais draugais“, – sako ornitologas Darius Norkūnas.

Dar vieną labai simpatišką gyventoją – pilkąjį kiškį (Lepus europaeus), lakstantį po Dauniškio ežero pakrantės pievas, pastebėjo Sudeikių gatvės gyventojas fotografas Andrius Surgailis. Ilgaausis pro fotografo objektyvą nepraslydo. „Ko tik nebūna, gyvename miesto centre, o gamta pati pas mus ateina“, – džiaugėsi vyras.

Mandarininė antis Dauniškio ežero pakrantėje / Nidos Treinytės nuotrauka
Dauniškio ežeras mėgstamas vandens paukščių

Į Sudeikių gatvę atliuoksėjo pilkasis kiškis / Andriaus Surgailio nuotrauka

1270 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Anonimas parašė:

    Krašuonuos upelį plaukioja patelė, Žalgirio gatvej

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.