Home » Šeimai ir namams » „Mažųjų oazė“ – akimirkos, kuriomis mėgaujasi ir tėvai, ir vaikai

„Mažųjų oazė“ – akimirkos, kuriomis mėgaujasi ir tėvai, ir vaikai

„Mažųjų oazė“ – akimirkos, kuriomis mėgaujasi ir tėvai, ir vaikai

Nida TREINYTĖ

Trumpalaikės vaikų priežiūros ir edukacijos erdvė ,,Mažųjų oazė“ Utenoje, J. Basanavičiau g. 117A, įsikūrė prieš metus ir sėkmingai vykdo pradėtą veiklą. Užsienyje tokio pobūdžio vaikų užimtumo verslas gana populiarus, o Utenoje – tai naujovė. Apie erdvės įkūrimą bei vaikučių ugdymo prioritetus kalbinome ,,Mažųjų oazės“ įkūrėją ir vadovę Neringą Vaišnoraitę bei mažylių mamas.

Svajonė subrendo užsienyje

Prieš metus įkurta trumpalaikės vaikų priežiūros ir edukacijos erdvė ,,Mažųjų oazė“ teikia vaikų užimtumo bei edukacijos paslaugas mažiesiems uteniškiams, o tuo metu tėveliai turi puikią galimybę šiek tiek atsipūsti. Pasak N. Vaišnoraitės, mintis įkurti patrauklią ir šiuolaikišką erdvę vaikams, kad jie joje jaustųsi kaip ,,karaliai“, subrendo dar gyvenant Anglijoje. Svajonė tapo realybe iš Anglijos grįžus į gimtąją Uteną. Emigracijoje kartu su vyru gyveno nuo 2009 metų, o gimus dukrai teko ją auginti užsienietiškoje aplinkoje. Vakarų Europoje gausu tokio trumpalaikio pobūdžio įstaigų, kurios prižiūri mažamečius dirbančių tėvų vaikus. Pusdienio darželiai ne tik Anglijoje, bet ir Olandijoje bei Vokietijoje yra labai populiarūs. Apsilankiusi pastarosiose valstybėse, moteris turėjo puikią galimybę įsitikinti tokių darželių teikiamais privalumais bei abipuse nauda tiek vaikams, tiek ir jų tėvams. Sukaupusi pakankamą bagažą žinių bei įgavusi patirties, Neringa jas atsivežė į Uteną. Pasak pašnekovės, įdiegti naujovę ir įtikinti vietinius, kad tokie darželiai reikalingi ir Utenoje, buvo sunkoka. Į kiekvieną naują idėją žiūrima gana skeptiškai, o prie jų prisitaikyti reikia laiko.

Kas kaip nori, taip ir žaidžia / Nidos Treinytės nuotraukos

Prioritetas – užtikrinti gerą vaikų savijautą

Vadovė N. Vaišnoraitė pabrėžia, kad trumpalaikėje vaikų priežiūros ir edukacijos erdvėje ,,Mažųjų oazė“ prioritetas teikiamas gerai vaikų savijautai užtikrinti. „Mums kiekvienas vaikas yra pats svarbiausias, pats geriausias ir pats mylimiausias. Į vaiką žiūrime kaip į asmenybę ir padedame jam formuoti įgūdžius bei tenkiname jo lūkesčius. Šiltą ir jaukią atmosferą kuriame kiekvieną dieną, o vaikus skatiname būti savimi ir nelaužome jų individualumo. Vaikų lavinimas taip pat svarbus dalykas. Mes stengiamės, kad vaikai pas mus lavintųsi laisvai, todėl netaikome jokių griežtų reikalavimų ar taisyklių. Vaikams sukuriame patrauklią aplinką ir pateikiame kuo įvairesnes žaidimo priemones. Ugdymo proceso metu vaikai atskleidžia savo gebėjimus ir poreikius. ,,Mažųjų oazė“ – tai saugi vaikų erdvė žaisti, kurti, eksperimentuoti ir visuomet atrasti kažką naujo, o tėveliams čia yra puiki galimybė ramiai atsikvėpti bei skirti truputėlį dėmesio ir sau“, – pasakojo N. Vaišnoraitė.

„Mažųjų oazės“ įkūrėja Neringa Vaišnoraitė

Šiuo metu įstaigoje užregistruota keturiasdešimt vaikų, kurie laukiami nuo 10.00 ryto iki 20.00 valandos vakaro. Rytinėje pamainoje suformuotos 3, o popietinėje 4 skirtingo amžiaus grupės. Neseniai pradėta teikti nauja, valandinės priežiūros paslauga. Ši paslauga teikiama tėvams patogiu laiku, o palikti priežiūrai jų vaikučiai įtraukiami į veiklas su kitais vaikais. Patys mažiausieji – 1–3 metukų vaikai – labiau pratinami pabūti aplinkoje su bendraamžiais, socializuojasi. Vakarinių veiklų metu po 17 val. atvyksta vaikučiai iš Utenos miesto darželių. Jie dalyvauja keramikos edukacijose (vadovas G. Mazūras), norintieji konstruoja su konstruktoriumi (vadovė N. Vaišnoraitė), piešia (vadovė E. Pakšienė), mokosi anglų kalbos (vadovė R. Sakalauskienė).

Vaikų priežiūra teikia ne tik malonumą, bet ir skatina atsakomybę

Trumpalaikės vaikų priežiūros ir edukacijos erdvėje ,,Mažųjų oazė“ Ernesta Pakšienė dirba auklėtoja. Į darbą kiekvieną rytą moteris eina gerai nusiteikusi, visuomet su šypsena, o galvoje sukasi naujos idėjos. Dirbti su vaikais jai labai patinka. Moteris pasakoja, kad gimus dukrai, požiūris į vaikus pasikeitė kardinaliai, o meilė mažyliams dar labiau sustiprėjo. Todėl šis darbas teikia ne tik malonumą, bet skatina dar didesnį atsakomybės, globos bei prieraišumo jausmą. „Jie mieli ir smalsūs, daug kuo domisi, todėl kiekvienas užsiėmimas vis kitoks“, – sako auklėtoja. Vertindama į Ernestos Pakšienės pedagoginius gebėjimus, ,,Mažųjų oazės“ vadovė N. Vaišnoraitė sako, kad ji tiesiog sutverta būti su vaikais ir juos prižiūrėti. „Ernesta – tas žmogus, kuris gali dirbti su bet kokio amžiaus vaikais. Moteris yra švelni, moka sudominti ir užimti mažuosius, turi daug idėjų, sugalvoja įvairiausių užduočių, organizuoja judriuosius žaidimus.

Ernesta Pakšienė vaikams atiduoda savo rūpestį ir žinias

E. Pakšienė savarankiškai domisi ugdymo naujovėmis, informacijos apie pedagogiką ir ugdymo naujoves ieško įvairiuose leidiniuose bei knygose. Moteris pastebi, kad dirbant pedagoginį darbą, teorija dažniausiai skiriasi nuo praktikos. „Ilgiau padirbėjus pamatai, kokie vaikų gebėjimai, į ką jie daugiau orientuoti, o tada dirbi atsižvelgdamas į jų galimybes. Mūsų darbe visai nėra prievartos. Vaikas įsisavina tiek, kiek pats nori ir sugeba. Jeigu informacija jam neįdomi, tai jis gali bet kada nueiti ir pasirinkti kitą, jam rūpimą veiklą. Tai ir yra akcentuojama mūsų darbe, kad neverčiame nė vieno vaiko daryti to, ko jis nenori“, – sako E. Pakšienė. Moteris domisi ,,7 intelektų ugdymo programa“, kurioje sutalpinta viskas, kas yra būtina pilnaverčiam ir sparčiam mažylio vystymuisi pirmajame septynmetyje. Programos tikslas – suteikti tėvams visas reikiamas žinias apie tai, kaip mokyti mažylį namuose, nes būtent tėvai yra pagrindiniai vaikelio mokytojai.

Lavinimo procese padėjėjos yra ir mamos

Su pačiais mažiausiais – 1–2 metų amžiaus – vaikais, lavinimo procese visuomet dalyvauja ir jų mamos, kurios tokiems mažyliams yra tarsi saugumo garantas. Vieną kartą užsiėmimuose dalyvavo ir tėtis. „Durų neuždarome nė vienam šeimos nariui, o matyti abu tėvelius – taip pat siektinas dalykas“, – sako N. Vaišnoraitė. Vykusiuose rytiniuose užsiėmimuose dalyvavo ir vaikučių mamos, kurios mielai sutiko pasidalinti savo nuomone.

Uteniškė Vita Skudutienė sako, kad apie vaikų oazės įkūrimą sužinojo internete. Tada jos sūnui Augustui buvo metukai. Susigundė ateiti į pirmuosius užsiėmimus, o kartu dalyvaudama veiklose pastebėjo, kad jos mažylis darosi įžvalgesnis. Pagrindinis tikslas buvo kaip ir daugeliui čia susirinkusių vaikučių – adaptacijos periodas vėliau pereinant į vaikų darželį. Augusto mamai norėjosi dažniau pakeisti aplinką, prasiblaškyti. „Atėję į ,,Mažųjų oazę“ radome puikias sąlygas ir galimybes vaiko lavinimuisi. Labai patiko įvairiapusė veikla, kuri mažyliui davė akivaizdžių rezultatų. Pastebėjau, kaip Augustas tobulėja. Šiuose užsiėmimuose išmokome net vaikščioti bei žaisti su kitais vaikais, nustojome vieni kitų bijoti ir pradėjome bendrauti“, – džiaugiasi V. Skudutienė.

Emilio mama Eglė Vilimaitė su sūnumi – nauji šios oazės lankytojai. Viso labo atėjo į trečią užsiėmimą. „Atėjome irgi tokiu pačiu tikslu – priprasti būti drauge, išmokti sukoncentruoti dėmesį bei susipažinti su bendraamžiais. Toliau ruošimės į vaikų darželį. Kad mažyliui patinka – akivaizdu. Pirmajame užsiėmime buvo kiek nedrąsu, o dabar vaikas įsitraukia į veiklas ir darosi aktyvesnis. Dar vienas geras dalykas, kad atėjus į oazę galima padaryti šiek tiek daugiau ,,betvarkės“ ir laisviau pažaisti, o namuose tada ir man tenka mažiau tvarkytis“, – linksmai nusiteikusi kalba Emilio mama.

Ingrida Juodagalvienė, Elijos mama, irgi atėjo labiau parengti dukrą darželiui. „Pastebiu, kad dukra yra labai aktyvi ir nori bendrauti su kitais vaikais. Namuose augančiai mažylei būti tik su mama nuobodu, o čia yra visos galimybės tobulėti, – džiaugiasi pašnekovė. – Labai patinka, kad kiekvienas užsiėmimas kitoks, kad vis sugalvojama naujų veiklų ir turime labai gerą auklytę, kuri puikiai geba užimti ir sudominti vaikus.“

Emilija – jauniausia šios grupės narė. Mergaitei suėjo metukai. Mama Jurgita Pečiūrienė su dukrele lankosi nelabai seniai. Apie šią trumpalaikę vaikų priežiūros paslaugą sužinojo iš kitos mamytės. Pasak J. Pečiūrienės, pagrindinis tikslas pabūti ir pabendrauti su kitais vaikučiais, o po sėkmingos adaptacijos – lankyti vaikų darželį. Beje, tai puiki proga pakeisti namų aplinką. „Mes, mamos, lavinimo metu taip pat būname gana užsiėmusios. Kartu su jais šokame, dainuojame, žaidžiame, tyrinėjame. Džiaugiamės kiekvieną kartą vis naujomis užduotimis, kurias sugalvoja auklytė, o būti su savo atžalomis – kiekvienai iš mūsų pats mieliausias užsiėmimas“, – sako J. Pečiūrienė.

Mėtos mamai Aistei Graužinytei apsilankyti ,,Vaikų oazėje“ rekomendavo draugė. „Atėjusios su dukra pirmą kartą pasijautėme esančios svarbios ir reikalingos. Dabar jau sėkmingai ir pastoviai lankome užsiėmimus antrą mėnesį ir būsime tiek, kiek reikės“, – kalbėjo pašnekovė.

1598 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Anonimas parašė:

    Šaunu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.