Home » Gallery » Veidai » Apie gyvenimą tarp Alanijos ir Dusetų

Apie gyvenimą tarp Alanijos ir Dusetų

Apie gyvenimą tarp Alanijos ir Dusetų

Daiva ČEPĖNIENĖ

Kelionių agentūros filialui Turkijoje vadovaujantis ir ekskursijas po Alanijos miestą turistams organizuojantis Ademas Senoglu pasibaigus sezonui sugrįžta į savo antruosius namus Lietuvoje, o tiksliau Dusetose. „Turiu būti ten, kur gyvena mano šeima“, – pokalbį pradėjo pašnekovas, sutikęs mums papasakoti apie kelius, atvedusius jį į Lietuvą, gyvenimą tarp dviejų šalių, kultūrinius skirtumus bei apie tai kaipgi pavyksta suderinti turkišką ir lietuvišką temperamentus šeimoje.

Dviejų šalių kultūros

Su žmona Klementina Ademas susipažino jos atostogų metu Turkijoje. Pora sukūrė šeimą, susilaukė dviejų vaikų. Pats Ademas augo netoli Stambulo, o į Alaniją, palikęs tėvų namus, išvažiavo būdamas 13 metų. Ten mokėsi, dirbo ir liko gyventi. 6 metus turko ir lietuvės šeima su vaikais gyveno Alanijoje. Tačiau darbas turizmo srityje, anot pašnekovo, atima daug laiko. Vyras kasdien su turistais praleidžia bent po 15 valandų. Kol vyras dirbdavo, Ademo žmonai vaikais tekdavo rūpintis vienai. Turkijoje jai buvo nelengva prisitaikyti ir prie karšto klimato, ir prie kitokio charakterio šalies. Be to, kaip pasakojo sutuoktiniai, ten privačios ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo įstaigos yra gana brangios, o valstybinės tedirba pusę darbo dienos. Taigi šeima nusprendė, kad Ademo žmonai bus paprasčiau gyventi gimtojoje Lietuvoje, šalia savo tėvų. Poros vaikai dabar lanko mokymosi įstaigą Dusetose, o gyvenimą šeima sieja ir su Lietuva, ir su Turkija. Šeimos auginamos atžalos kalba abiem tėvų kalbomis. Kalbėdama apie vertybes, tradicijas ar papročius, pora tikino, kad nė vienas iš jų nėra griežtas savų tautinių tradicijų puoselėtojas, taigi šeimoje atsispindi tiek vienos, tiek kitos šalies charakteriai ir vertybės. „Tenka prisitaikyti prie vienas kito poreikių“, – atviravo Ademas. Todėl pavasarį, kol dar Lietuvoje šalta, o Turkijoje šilta ir galima maudytis, taip pat ir rudenį, visa šeima dalį laiko praleidžia Ademo gimtoje šalyje. O pasibaigus turizmo sezonui, Ademas grįžta keliems mėnesiams gyventi pas žmoną ir vaikus į Lietuvą.

Lietuvių kalba sunki, bet uošvė gera

Lietuvių tautoje uošvių ir žentų, anytų ir marčių santykiai neretai ironizuojami, begalė šių giminystės ryšių pavyzdžių atsispindi ir lietuviškuose anekdotuose, posakiuose. Bet štai Ademas tikino savo uošvienę mylintis. „Ji (žmonos mama) yra labai gera, skaniai gamina maistą, myli mūsų vaikus“, – šypsodamasis tvirtino pašnekovas. Štai sunkiausias dalykas Ademui Lietuvoje yra mūsų kalba. Nors jis ir supranta, ir kalba lietuviškai, bet teigia, kad perprasti šią kalbą iki smulkmenų yra tikrai sunku. „Tuos jūsų lietuviškus „kas“, „kodėl“, „kam“, „kuo“ man labai sunku suprasti. Praėjusiais metais kelis mėnesius mokiausi lietuvių kalbos pas mokytoją, dabar mokausi savarankiškai, naudodamasis interneto pagalba“, – pasakojo pašnekovas.

<…>

Visą straipsnį skaitykite trečiadienio „ Utenos apskrities žiniose“ .

Ademas Senoglu, pasibaigus turizmo sezonui Turkijoje, gyvena Dusetose / Daivos Čepėnienės nuotrauka
Saulėtoji Alanija užkariavo turistų iš Lietuvos širdis
3035 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.