Home » Gallery » Verslas » Smulkusis verslas: ilgesniam priverstiniam „poilsiui“ pasirengęs tik kas dešimtas

Smulkusis verslas: ilgesniam priverstiniam „poilsiui“ pasirengęs tik kas dešimtas

Smulkusis verslas: ilgesniam priverstiniam „poilsiui“ pasirengęs tik kas dešimtas

Kristina SAKAITĖ

Kaip perlaukti sąstingį ir patirti kuo mažesnius nuostolius – šiuos rebusus šiandien sprendžia tūkstančiai šalies įmonių. Dauguma smulkiojo verslo atstovų tvirtina, kad nevykdydami veiklos be didesnių pasekmių ištvertų 1–2 mėn., ilgesniam priverstiniam poilsiui pasirengęs tik kas dešimtas.

Vyriausybė numatė paramos planą, gelbėti vietos verslus žada ir savivaldybės.

Utenoje savo pageidavimus dėl reikiamos paramos jau pareiškė per 200 įmonių ir individualiai dirbančių asmenų.

Tikisi perlaukti sąstingį

Utenoje veikia 471 uždara akcinė bendrovė, 6 akcinės bendrovės, 179 individualios įmonės ir 45 mažosios bendrijos. Savarnkišką veiklą vykdo per 2000 Utenos rajono gyventojų.

Utenos verslo informacijos centro direktorė Irina Šeršniova teigė, kad tikslaus skaičiaus, kiek įmonių šiuo metu sustabdė savo veiklą, tiksliai pasakyti negali.

Šiuo metu bandoma išsiaiškinti, kokia Savivaldybės pagalba, be valstybės paramos, reikalinga verslui, kad būtų išlaikytos darbo vietos.

„Pastebėjome, kad ypač jautrus sektorius – labai mažos įmonės ir vykdantys individualią veiklą: kirpyklos, mažos parduotuvėlės, grožio salonai“, – sakė I. Šeršniova.

Kiek laiko įmonėms, priverstinai sustabdžiusioms veiklą, prireiks atsitiesti, galima tik spėlioti. Panašu, kad kol kas dauguma įmonių pasirengusios šią situaciją išlaukti.

„Apie drastiškus atleidimus tikrai nesigirdi, darbuotojai išleidžiami mokamų ar nemokamų atostogų. Bent jau šiandien verslas supranta, kad reikia išlaikyti darbuotojus, nes juos paruošti nėra taip paprasta. Logiška, kad darbdaviai vertina gerus darbuotojus ir neskuba jais mėtytis, nes po mėnesio ieškoti kitų būtų dar didesnė problema. Šiandien dauguma bando perlaukti šį laikotarpį ir tęsti veiklą toliau“, – apie dabartinę situacija kalba VIC direktorė.

Nurodydami, kokia parama reikalinga, verslo atstovai dažniausiai mini PSD mokesčio, kuris nuo minimalios algos šiandien siekia 42,37 Eur, ir patalpų nuomos mokesčio kompensavimą. Pasak pašnekovės, nemažai smulkiųjų verslininkų patys veda derybas su patalpų savininkais. Pastarieji, įvertinę situaciją, dažnai nuleidžia mokestį ar planuoja neimti už mėnesį, dalis patalpų savininkų mokesčio nemažina, pasitaikė ir tokių atvejų, kai nuomininkų buvo prašoma susimokėti tris mėnesius į priekį.

Prašomos paramos sumos siekia 150–2000 eurų, kokia susidarytų bendra suma, jeigu būtų atsižvelgiama į visos paramos poreikį, kol kas neįvardijama.

Remti ne steigiamas, o jau veikiančias įmonės

Smulkaus ir vidutinio verslo kūrimui, plėtrai, Savivaldybė šiemet yra numačiusi skirti 70 tūkst. eurų. Ar šiuo laikotarpiu tikslinga skirti paramą naujų verslų steigimui?

Verslo informacijos centro vadovės nuomone tiesiog perskirstyti šias lėšas būtų neteisinga: „Šiuo metu yra paskelbtas Utenos rajono savivaldybės smulkiojo ir vidutinio versloparamos fondo kvietimas. Po to, kai įvyko tas, kas įvyko, Savivaldybė negali tiesiog taip nutraukti to kvietimo ir viską atšaukti“, – sakė I. Šeršniova.

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Utenos skyriaus pirmininko Vaido Lankausko nuomone, šiuo metu lėšas, kurias Savivaldybė yra numačiusi skirti smulkiojo verslo steigimui ir plėtrai, kaip tik tikslingiau būtų panaudoti ne naujų įmonių kūrimui, o dabar veikiančių verslų gelbėjimui, juolab, kad paraiškas pateikusios naujos įmonės, net ir gavusios paramą, tikėtina, dar kelis mėnesius negalės pradėti savo veiklos.

Sprendimai pertekliniai

Smulkiuosius verslininkus atstovaujantis pašnekovas įsitikinęs, kad kai kurie sprendimai dėl verslo suvaržymo yra pertekliniai ir sako, kad laiko trukmė, kol smulkieji verslininkai negalės vykdyti veiklos, turės lemiamos įtakos, nes daugumos vidiniai rezervai labai kuklūs.

Asociacijos apklausos duomenimis, regionuose vidinių rezervų, kurie padėtų išsilaikyti ilgiau nei 2 mėnesius, turi sukaupę vos 10 proc. smulkiųjų verslininkų.

„Mes, kaip asociacija kreipėmės į Vyriausybę, kur tik įmanoma. Paskelbus karantiną, smulkiajam verslui uždraudė dirbti su pramoninėmis prekėmis, bet prekybos centruose ne pirmo būtinumo prekes pardavinėti galima. Jeigu yra maža parduotuvėlė ir į ją ateina 1–2 žmonės, o dideliame prekybos centre srautai 10 kartų didesni, tai kur didesnė galimybė užsikrėsti?..

Redakcijos archyvo nuotrauka

Natūralu, kad yra saugojimosi instrumentai, tačiau smulkiajam verslui yra totalūs suvaržymai, Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos nuomone, tai yra pertekliniai sprendimai“, – sakė V. Lankauskas.

Utenos rajone (kovo 26 d. duomenimis) registruoti 603 asmenys, dirbantys su verslo liudijimais ir 1753 asmenys, dirbantys su individualios veiklos pažymėjimais. Lietuvoje savarankiškai veiklą vykdančių armija siekia 200 tūkst. žmonių.

<…>

Visą straipsnį skaitykite šeštadienio „ Utenos apskrities žiniose“.

1339 Iš viso matė 3 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.