Home » Gallery » Verslas » Gėlių augintojai baiminasi, kad šiųmečio derliaus netektų mesti į kompostą

Gėlių augintojai baiminasi, kad šiųmečio derliaus netektų mesti į kompostą

Gėlių augintojai baiminasi, kad šiųmečio derliaus netektų mesti į kompostą

Daiva ČEPĖNIENĖ

Vasarinių gėlių augintojai Lietuvoje artėjančiam vasaros sezonui pradėjo ruoštis dar sausio mėnesį. Kaip kasmet pirko gėlių sėklas, sėjo, pikavo. Šiuo laiku ūkininkų šiltnamiuose jau žydi našlaitės, žiedus skleidžia ir kitos vėlyvesnės gėlės. Pavasarį, vasaros pradžioje kiekviename šalies turguje ar turgelyje nusidriekdavo margaspalvių vasarinių gėlių kilimai. Apribojus prekybą ne maisto produktais dėl karantino, panašu, kad šiemet to grožio turgavietėse nebematysime. Taigi ką apie susiklosčiusią situaciją galvoja Utenos apskrityje besidarbuojantys šiltnamininkai, kaip toliau planuoja vystyti verslą, pasikalbėjome su keletu iš jų.

Uždraustas importas gali padidinti galimybes vietos augintojams

Šiltnamių ūkį iš tėvų perėmusi Laura Goštautaitė netoli Zarasų augina vasarines gėles, kurios šiltnamiuose užima apie 35 arų plotą. Ūkyje auginama per 30 gėlių rūšių, o per sezoną pirkėjams pasiūloma apie 100 000 jų daigų. Vien našlaičių prekybai šiemet jau paruošta apie 40 000 daigų. Goštautų šeimos ūkyje verčiamasi tik gėlių auginimu, todėl alternatyvų, kaip išsigelbėti iš susiklosčiusios padėties dėl uždraustos prekybos gėlėmis, nėra daug. L. Goštautaitė teigia, kad auginamomis gėlėmis bandys prekiauti iš namų, laikantis visų numatytų saugos, higienos reikalavimų, taip pat vykdys prekybą internetu. „Nežinome, kaip bus. Arba bus gerai, arba bankrutuosime“, – svarstė pašnekovė. Goštautų ūkis prekybą ankstyvosiomis pavasarinėmis gėlėmis – našlaitėmis planuoja pradėti prieš Velykas. Kitų gėlių sezonas dažniausiai prasideda gegužės mėnesį. L. Goštautaitė viliasi, kad uždraudus prekybą skintomis gėlėmis, šiltnamininkams kaip tik gali atsiverti didesnės galimybės. „Kadangi prekyba skintomis gėlėmis nevyks, tai manau, kad Motinos dienai svyrančias gėles vazonuose klientai pirks dar daugiau nei pirkdavo anksčiau“, – teigė pašnekovė. Turguose sezono metu iki šiol būdavo prekiaujama ir atvežtinėmis gėlėmis iš Lenkijos. Draudimas įvežti gėles iš Lenkijos, pasak moters, gali sumažinti konkurenciją.

Goštautų šeimos verslas Zarasuose įkurtas prieš 30 metų, modernūs šiltnamiai pastatyti prieš 20 metų. Visus ūkio darbus dalinasi šeimos nariai, darbuotojų samdyti neprireikia. L. Goštautaitės teigimu, praėjusių metų sezonas buvo geras. Šiųmetės situacijos dėl karantino bei draudimų prekybai moteris neprilygina pasaulio pabaigai ir ketina dirbti toliau.

Našlaitėms gresia pražūtis

Ūkininkė Birutė Sabalienė iš Užpalių teigia, kad ateitis dėl uždraustos prekybos ne maisto produktais turgavietėse labai miglota ir neaiški. Šiltnamiuose Sabalių šeima augina gėles bei daržoves. Įvairios gėlės šiltnamiuose užima apie 10 arų, o darbai juose prasidėjo dar sausio pradžioje. „Šiemet pradėdami gėlių sėją dar nežinojome, kad gali susiklostyti tokia situacija. Žinoma, sekėme naujienas, girdėjome, kad Kinijoje paplito virusas, bet mes gi esame optimistai, nepagalvojome, kad jis Lietuvą pasieks. Dabar turime tai, ką turime. Augint auginame, o kur jas reikės realizuoti? Aš nemanau, kad karantinas greitai pasibaigs“, – kalbėjo moteris. Vien gėlių sėkloms įsigyti šeimos ūkis per metus skiria apie 10 000 eurų. „Iš tiesų yra baisu, nes tai yra mūsų pagrindiniai pinigai, kitų pajamų neturime. Apie tai, kaip reikės pragyventi, sunku net pagalvoti“, – neslėpė nerimo B. Sabalienė.

<…>

Visą straipsnį skaitykite trečiadienio „Utenos apskrities žiniose“.

L. Goštautaitės gėlės

Sabalių ūkis
866 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Daiva parašė:

    Mažiau tęskite isjunkit šildymą atves orzs ir iš bus iki birzelio o tada gal ir bus gzlima parduoti o jei ne dovanokit miestui puošti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.