Home » Gallery » Aktualijos » Socialinės įstaigos per šventes Velykų bobutės nelaukia

Socialinės įstaigos per šventes Velykų bobutės nelaukia

Socialinės įstaigos per šventes Velykų bobutės nelaukia

Kristina SAKAITĖ

Pavasario šventes socialinėse įstaigose pasitinkantys gyventojai šiemet nesulauks artimųjų. Uždraudus lankymą, giminaičių ir kitų svečių vizitai nukeliami tolimesniam laikui. Kukliau švęsti nusiteikusios įstaigos dabar daugiau dėmesio ir lėšų skiria apsaugai nei pramogoms.

Lėšos – ne pramogoms, o apsaugai

Globos įstaigų gyventojams artimųjų apsilankymai yra vienos iš džiugiausių akimirkų. Pasak Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro direktorės Dianos Deveikienės, dauguma šioje įstaigoje globojamų vaikų neturi tėvų ir jais pasirūpinti norinčių artimų žmonių, tačiau 5–6 globotiniai kasmet išvykdavo paviešėti pas močiutes, tetas, dėdes ar savarankiškai gyvenančius brolius ir seseris. „Kadangi karantinas, per šventes tikrai jokie lankytojai neatvyks, vaikai į svečius taip pat nevažiuos. Būdavo, pas mus į kiemelį ateina vaikų draugai, šiemet negalėsime jų pasikviesti.

Kitais atžvilgiais šventė nelabai skirsis nuo ankstesnių. Šeimynose bus uždaros, bet linksmos šventės su kiaušinių dažymu, ridenimu ir kitomis tradicijomis. Jau dabar vaikai ruošiasi, daro velykines dekoracijas, lovelius, galvoja, kokius pyragus keps“, – sakė D. Deveikienė. Įstaigos vadovė juokauja, kad Velykų bobučių išskirtinio dėmesio ir dovanų lietaus nesulaukė, tačiau patenkinti tuo, ką turi. „Velykų bobutei dabar negalima vaikščioti, o mes jos ir neieškome. Galime Velykas sutikti kukliau, nes finansai dabar naudojami higienos ir apsaugos priemonėms, o ne pramogoms“.

Anot pašnekovės, baigiantis ketvirtai karantino savaitei vaikai jau suprato, kas yra apribojimai, tačiau susitaiko su jais nenoriai, darbuotojams kiekvieną dieną apie tai tenka aiškinti. Vaikai, ypač paaugliai, veržiasi išeiti į lauką savarankiškai pasivaikščioti, susitikti su draugais, tačiau nuo pirmos karantino dienos tai padaryti gali tik su darbuotoju.

Dviejuose bendruomeniniuose Utenos vaikų globos namuose apgyvendinta po 8 vaikus, centro krizių įveikimo grupėje gyvena dar 6 globojami vaikai. Šeimų skyriuje gyvena 5 vaikai su mamomis, jie taip pat negalės išvykti ir švęs Velykas globos įstaigoje.

„Dabar numatyta, kad jeigu atsirastų būtinybė apgyvendinti naują vaiką, jis negalėtų būti apgyvendinamas šeimynose ir gyventų atskirai. Tikimės, per Velykas to nenutiks ir mums neteks sulaukti naujų vaikų, o jie visi šventes sutiks su savo šeimomis“, – sakė Utenos šeimos ir vaiko gerovės centro direktorė.

Nelanko net kunigai

Utenos Kristaus Žengimo į dangų parapijos globos namuose šiuo metu gyvena 18 vyresnio amžiaus žmonių. Pastarosiomis savaitėmis globos namų gyventojai nesulaukia ne tik artimųjų, bet ir sekmadieniais juos lankydavusių kunigų. „Tokios ir šventės – nebus švenčių, – sako parapijos namų direktorius kun. Kęstutis Palepšys. – Jokių lankytojų nebus. Žinoma, darbuotojai gal paruoš kokį šventinį akcentą, maldą sukalbės, kiaušinį numargins ir viskas. Anksčiau būdavo programėlės, ateidavo žmonių, globotinius lankydavo kunigai“.

Prie bažnyčios įkurtiems globos namams vadovaujantis kunigas sako, kad lankytojams uždara ne tik ši įstaiga. Mišios taip pat aukojamos tuščioje bažnyčioje. „Nenustojame melstis, būtinieji patarnavimai, pvz., per laidotuves taip pat vyksta.

Velykinės dovanos globos įstaigai šiemet specifinės. Iš keleto labdaringų projektų parapijos globos namai gavo apsauginių kaukių, tačiau, anot K. Palepšio, tai labai menkas kiekis, palyginti su tuo, koks yra poreikis.

Į labdaros valgyklą plūstelėjo patentininkai

VšĮ Krizių centro „Angelų pieva“ labdaros valgykla prieš Velykas lankytojus pradžiugins ne tik įprastais pietumis, bet ir velykiniais margučiais. „Mūsų darbuotojos pačios dažys kiaušinius augaliniais dažais, o šeštadienį prieš Velykas įteiksime kiekvienam lankytojui po du margučius, kad jie galėtų parsinešti namo“, – sakė šio centro darbuotoja Angelė Mažeikienė.

Utenoje esanti labdaros valgykla per karantiną nenutraukė veiklos, tačiau dabar lankytojai pietauja ne vietoje, o pasiima maistą išsinešti.

Šventinį sekmadienį ir antrą Velykų dieną, kaip ir per kitas valstybines šventes, labdaros valgykla nedirbs, todėl darbuotojos iš anksto pasirūpino, kad šią savaitę lankytojų davinys būtų gausesnis – be įprastų pietų jie gauna papildomų produktų: miltų, aliejaus, pomidorų padažo, prieskonių, limonado, duonos.

Paprastai į labdaros valgyklą kasdien užsuka apie 100 valgytojų, pastarosiomis savaitėmis jų skaičius šoktelėjo vos ne dvigubai.

„Vieną dieną teko maitinti net 180 žmonių… Ateina labai daug patentininkų, anksčiau jie prekiaudavo turguje, bet kai prekyba sustojo, jiems pasidarė sunku pragyventi. Tie žmonės ateina pirmą kartą, jaučiasi labai dėkingi, neišrankūs, džiaugiasi tuo, ką gauna“, – pasakojo A. Mažeikienė. Išaugus lankytojų srautui, valgykloje maisto pagaminama žymiai daugiau. Jeigu anksčiau užtekdavo 2 puodų sriubos ar plovo, tai dabar moterys verda 3 puodus. Labdaros valgyklos ilgiau galiojančių maisto produktų atsargas papildo „Maisto bankas“, pavieniai rėmėjai, kurie pasiūlo daržovių.

Anot pašnekovės, nors darbo pastaruoju metu padaugėjo, darbo rankų dar užtenka, juo labiau, kad

valgyklos darbuotojoms talkina ir savanorės, nepanorusios palikti kolektyvo sudėtingu laikotarpiu.

„Kai kurios darbuotojos jau esame rizikos grupėje, tačiau man net minties nekilo, kad galėtume atsisakyti šios veiklos. Aš manau, kad kai darai gerą darbą iš tyros širdies, kai padedi kitiems, tai ir Dievas apsaugo…“ – kalbėjo krizių centro darbuotoja A. Mažeikienė.

„Dirbam, net žemė dreba“, – sako krizių centro „Angelų pieva“ darbuotojos. Prieš šventes labdaros valgyklos lankytojus jos vaišins bandelėmis
Utenos Kristaus Žengimo į dangų parapijos globos namuose šiuo metu gyvena 18 vyresnio amžiaus žmonių

523 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.