Home » Šeimai ir namams » Ekspertai: nepasvertas skolinimasis – kelias į bedugnę

Ekspertai: nepasvertas skolinimasis – kelias į bedugnę

Ekspertai: nepasvertas skolinimasis – kelias į bedugnę

Dėl įvesto karantino bei susiklosčiusios nepalankios darbui dabartinės padėties Lietuvoje, nemaža dalis tautiečių bent laikinai prarado pagrindinius savo pajamų šaltinius.

Natūralu, jog dėl šios priežasties yra pastebimas ir kai kurio tipo paskolų išdavimo dažnėjimas visoje Lietuvoje – kai kurie žmonės nusprendžia neatsisakyti dabartinės gyvenimo kokybės bei pinigus grąžinti vėliau, kai padėtis šalyje stabilizuosis ir jie vėl gaus pastovias pajamas.

Tačiau ar toks sprendimas – protingas? Kalbinami finansinių paslaugų palyginimo platformos Financer.com Lietuva atstovai teigia, jog nors kai kuriais atvejais pasirikti paskolą šiuo metu galėtų būti pravartu, vis dėlto yra itin svarbu, jog būtų skolinamasi apgalvotai – anot jų, nepasvertas skolinimasis gali privesti prie rimtų finansinių problemų.

Neatsakingo skolinimosi pavojai

Anot kalbinamų analitikų, neatsakingas skolinimasis yra viena dažniausių rimtų finansinių problemų priežasčių. Anot jų, žmonės dažniausiai nepasveria, su kokia rizika iš tikrųjų yra susiduriama skolinantis – ekspertai sako, jog tykantys pavojai yra žymiai didesni, nei asmenys įsivaizduoja. Tačiau prie ko iš tikrųjų gali privesti neatsakingas skolinimasis? Kokie yra neatsakingo skolinimosi pavojai?

Finansų palyginimo platformos atstovai sako, jog yra keletas pagrindinių aspektų, kurių neįvertina dažnai skolintis linkę žmonės. Visų pirma analitikai pastebi, jog skolinantis neatsakingai neretai yra neįvertinama reali žmogaus finansinė padėtis – anot jų, neretai atsainiai besiskolinantys asmenys įsivaizduoja geriausią įmanomą savo išlaidų bei pajamų klotį, o susidūrus su nenumatytomis problemomis (kurias vis dėlto galima buvo numatyti, vos pažvelgus į situaciją kitu kampu), pradeda kauptis įsiskolinimai.

Viso to pasėkmė – antstoliai, stresas, bei itin suprastėjusi gyvenimo kokybė. Atsiradus įsipareigojimui nemažą uždarbio dalį atiduoti antstoliams, tenka taikstytis su itin žema gyvenimo kokybe bei patiriamais nemažais emociniais sunkumais. Anot analitikų, dar sunkiau tiems asmenims, kurie tuo pačiu ir prarado pagrindinį savo pajamų šaltinį (tarkime, dėl šalyje įvesto karantino) – pašnekovai sako, jog tokiu atveju susidoroti su susikaupusiais įsiskolinimais gali būti ypatingai sudėtinga, tad yra itin svarbu identifikuoti daromas finansines klaidas kaip įmanoma anksčiau, kol dar ne pervėlu.

Koks skolinimasis – neatsakingas?

Iš tiesų, nors neatsakingas skolinimasis gali privesti prie rimtų finansinių problemų, vis dėlto, skolinimosi ,,neatsakingumą‘‘ paties besiskolinantiems žmonėms nustatyti kartais gali būti sunku.

Finansų ekspertai sako, jog neretai žmonės net nepastebi, jog daro dideles finansines klaidas – būtent todėl yra itin svarbu atpažinti pagrindinius pavojaus signalus, kurie identifikuoja riziką bei būtinumą keisti daromus finansinius sprendimus. Tad aptarkime, koks skolinimasis yra neatsakingas bei kelia riziką patirti didelių finansinių nemalonumų.

Paskola, net kai nebūtina

Pirmas neatsakingo skolinimosi ženklas – paskolos pasirinkimas net tais momentais, kai kreditas nėra gyvybiškai būtinas.

Anot ekspertų, dėl susiklosčiusios sudėtingos ekonominės padėties Lietuvoje yra itin svarbu likti budriems bei būti pasirengusiems blogiausiam – yra sunku numatyti, kada tiksliai dalykai stos į senas vėžias, o mokami atlyginimai pasieks prieš-karantininį lygį.

Būtent todėl tie asmenys, kurie šiuo metu vis dar ima nebūtinasias paskolas sau kelia nemažą riziką – anot analitikų, paskolos ėmimas, net kai ji nėra būtina, automatiškai sukuria papildomų finansinių įsipareigojimų, su kuriais vėliau gali būti itin sudėtinga susidoroti.

Tiesa, ,,vartotojiškas‘‘ skolinimasis yra pavojingas ne tik karantino laikotarpiu – ekspertai teigia, jog žmonės, kurie yra linkę skolintis ne tik tada, kai tikrai reikia, neretai sau susikuria nemažų problemų visais laikais. Anot analitikų, prisikaupę įvairių finansinių įsipareigojimų asmenys prastina savo gyvenimo kokybę bei kelia riziką įsisukti į paskolų liūną – pradėti imti paskolas tam, kad galima būtų padengti jau turimus kreditus. Ekspertai primena, jog toks sprendimas – itin pavojingas, tad verčiau vertėtų paieškoti įmonės, kuri galėtų refinansuoti turimas paskolas bei sumažinti mokamų įmokų dydį.

Brangios paskolos

Kitas neatsakingo skolinimosi ženklas – sprendimas imti brangias paskolas bei nepasidomėjimas, kiek iš tikrųjų gali kainuoti dominanti paskola.

Ekspertai teigia, jog net jei paskola šiuo metu jums yra būtina, yra itin svarbu, jog pasirinktumėte patį pigiausią variantą. Analitikų turimais duomenimis, žmonės neretai ieško pirmo pasitaikiusio skolintojo (net jei jis paskolas teikia prastomis sąlygomis) arba renkasi itin brangius, ,,greituosius‘‘ kreditus, mat tokios paskolos yra išduodamos per itin trumpą laiko tarpą.

Iš tiesų, reali paskolos kaina daro itin didelę įtaką finansinei besiskolinančio žmogaus gerovei – besirinkdamas brangias paskolas asmuo save įpareigoja mokėti itin dideles mėnesines įmokas, o tai gali žymiai apsunkinti gyvenimą daugeliui žmonių, kurie šiuo metu nėra itin finansiškai stabilūs.

Pašnekovai pabrėžia, jog brangios paskolos pasirinkimas yra tikrai rizikingas žingsnis, kurį vertėtų žengti atsakingai – ekspertai sako, jog brangias paskolas vertėtų rinktis tik išimtiniais atvejais, kai svarbi kiekviena minutė bei yra būtina, jog kreditas būtų išduotas nedelsiant.

Poreikiai, kurie yra neadekvatūs galimybėms

Anot ekspertų, nors yra daug įvairių neatsakingo skolinimosi požymių, vis dėlto dauguma šių požymių kyla iš vieno ir to paties principo – polinkio vaikytis poreikių, kurie yra neadekvatūs žmogaus galimybėms. Tačiau ką tai reiškia?

Iš esmės, pagal šį principą besielgiantys žmonės tenkina įvairius savo poreikius nepasverdami savo realių galimybių bei to, kokią įtaką jų finansinei gerovei gali daryti jų pasirinkimai. Anot analitikų, to pasėkmė – nebūtinųjų poreikių, kurių žmogus iš tikrųjų negali sau leisti, tenkinimas, privedantis prie didelių paskolų bei dar didesnių įsiskolinimų.

Ekspertai pastebi, jog pinigus išleisdami įvarioms nebūtinosioms prekėms žmonės pasilieka itin mažas galimybes pasirūpinti būtinaisiais pirkiniais bei finansiniais įsipareigojimais, o tai juos neretai įklampina į paskolų liūną, mat asmenys, negalintys įpirkti norimo daikto, paprasčiausiai jį įsigyja pasirinkdami brangų greitąjį kreditą.

Kaip skolintis protingai?

Finansų analitikai teigia, jog nors skolinimasis vis kartais vis dėlto gali būti geras sprendimas iškilusiai finansinei problemai išspręsti – anot jų, bet kokie finansiniai sprendimai gali būti naudingi, jei jie daromi neskubant bei viską gerai iš anksto apgalvojus.

Ekspertai pateikia keletą patarimų, jums padėsiančių užtikrinti, jog imamos paskolos jums padės, o ne pakenks. Tad, kaip būtų galima išmokti skolintis saugiai?

Skolinkitės tik tada, kai tikrai reikia

Pirma finansų ekspertų pateikiama taisyklė – paskolą rinktis tik tada, kai ji yra tikrai reikalinga.

Iš tiesų, jei norite apsaugoti savo finansinę gerovę, būtų protinga, jog maksimaliai sumažintumėte turimų (ar naujų) finansinių įsipareigojimų kiekį. Būtent dėl šios priežasties analitikai pataria (ypač karantino laikotarpiu) atsisakyti įvairių nebūtinųjų paskolų, tokių kaip paskolos naujam telefonui ar kitai technikai (kuriai jau turite pakaitalus namuose ir tiesiog norite atsinaujinti), įvairiems aksesuarams, prabangos prekėms ir taip toliau.

Analitikai taip pat primena, jog net jei pirkinys yra būtinas, tai dar nereiškia, jog vertėtų pulti imti paskolą – anot pašnekovų, visados galima rasti įvairių alternatyvių iškilusios finansinės problemos sprendimų.

Tarkime, jeigu jums skubiai prireikė telefono, nes senasis sugedo, galbūt turite pažįstamų, kurie bent laikinai (kol susitaupysite naujam) galėtų turimą nenaudojamą telefoną paskolinti? O, galbūt, jei jums prireikė pinigų, jums galėtų pagelbėti bei lėšų paskolinti jūsų artimieji?

Ekspertai sako, jog prieš nusprendžiant imti paskolą yra itin svarbu apgalvoti visas įmanomas opcijas – nemaža tikimybė, jog sprendimą rasite net finansiškai neįsipareigodami.

Apgalvoti sprendimai – geri sprendimai

Vis dėlto, neretai būna ir taip, jog paskolos pasirinkimas – vienintelis galimas (ar geriausias) finansinės problemos sprendimo būdas. Finansų analitikai sako, jog vien tai, jog imate paskolą, savaime nėra blogas sprendimas. Anot jų, kredito pasirinkimas neretai gali padėti stabilizuoti žmogaus finansinę padėtį – svarbiausia, jog jis paskolą imtų apgalvotai.

Ekspertai sako, jog išsirinkti optimaliausią paskolą nėra itin sudėtinga – svarbiausia yra pasverti realią savo finansinę padėtį, o taip pat ir pasidomėti įvairių skolintojų siūlomų kreditų teikimo sąlygomis.

Iš pradžių, jums vertėtų pasverti, ar galite sau leisti skolintis, o jei taip – kokio dydžio paskolą bei kokiam terminui jūs galite pasirinkti. Anot ekspertų, tam yra itin svarbu įvertinti gaunamas pajamas, jų tvarumą, bei įvairias kiekvieną mėnesį patiriamas išlaidas. Analitikai taip pat pamini, jog padėti išsiaiškinti, kiek galite pasiskolinti taip pat gali ir įvairių skolintojų puslapiuose esančios skaičiuoklės, nurodančios numatomą mėnesinės įmokos dydį.

Tiesa, kalbinami pašnekovai perspėja, jog skaičiuoklės niekados neparodo, kiek iš tikrųjų jūs sumokėsite už gautą paskolą – jų teigimu, būtent todėl yra itin svarbu surasti skolintoją, kuris reikiamą paskolą teiktų geriausiomis sąlygomis.

Ekspertai pataria palyginti įvairių paskolų palūkanų normas, o taip pat skirti laiko bei pasigilinti ir ties kitais, nemažą įtaką bendrai paskolos kainai darančiais mokesčiais (sutarties sudarymo, administravimo, ir panašiai). Anot analitikų, pasigilinęs į įvairių skolintojų pasiūlymus žmogus galės susidaryti bendrą vaizdą bei turės galimybę pasirinkti paskolą, kuri geriausiai atitinka jo poreikius bei galimybes.

Pabaigai

Finansų analitikai sako, jog šiais, ganėtinai nenuspėjamais bei kai kuriems asmenims itin sudėtingais laikais yra itin svarbu stengtis daryti kuo geresnius finansinius sprendimus.

Anot ekspertų, neapdairus ir besaikis skolinimasis – tiesus kelias į bedugnę bei sparčiai smunkančią gyvenimo kokybę. Būtent todėl yra itin svarbu mokėti atpažinti daromas finansines klaidas bei išmokti skolintis protingai – analitikai tikina, jog mokydamiesi bei stengdamiesi savo finansinius pasirinkimus daryti apgalvotai, jūs užtikrinsite ne tik savo, bet ir savo artimųjų finansinę bei emocinę gerovę.

Reklama

628 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.