Home » Gallery » Verslas » Verslininkai: nebus balių, nebus ir pelno

Verslininkai: nebus balių, nebus ir pelno

Verslininkai: nebus balių, nebus ir pelno

Kristina SAKAITĖ

Švelninant karantiną, maitinimo ir apgyvendinimo paslaugų teikėjai sulaukia pirmųjų klientų, tačiau prisipažįsta – pavieniai kavinių lankytojai ar poilsiautojai pelno neatneš.

Jubiliejai, įvairios šeimos, įmonių šventės, atnešdavę didžiąją dalį pajamų, kol kas nukeliami geresniems laikams.

Poilsiautojai keičia planus

Kaimo turizmo sodybos tikisi surinkti nors pusę ankstesnių pajamų – poilsiautojų bus, tačiau pagrindinis uždarbis – ne iš jų.

Prie Pelakio ežero Utenos rajone esančioje brolių Aido ir Vido kaimo turizmo sodyboje šiai vasarai užsakyta du trečdaliai vietų, kai kurios rezervuotos dar prieš metus, tačiau dalis poilsiautojų keičia planus. Kaip sakė vienas iš sodybos bendraturčių Aidas Jakučionis, dalis poilsiautojų atšaukė užsakymus gegužės mėnesiui, Airijoje ar Anglijoje gyvenantys emigrantai atsisako atostogų birželio mėnesį.

Anot pašnekovo, šie ekonominiai svyravimai jiems nėra itin skausmingi, nes sodybose dirba tik dviejų šeimų nariai – papildomų darbuotojų nesamdo, todėl sulaukę mažiau poilsiautojų tiesiog užrakina namelius.

„Kovo, balandžio mėnesiai nebuvo aktyvūs, bet neverkiam. Toks sutapimas, bet pirmais pavasario mėnesiai ir anksčiau nebūdavo gausu renginių, daugiau žmonių sulaukdavome rudenį ir žiemą, taigi labai didelių pokyčių nėra. Pertrauka mums buvo netgi naudinga.

Užsienio rinkos bus užsidariusios ilgiau nei vidaus, logiška – vidaus turizmas turėtų būti šiemet aktyvesnis, bet kol nebus leista didesnių susibūrimų, nesurinksime net pusės savo pajamų. Iš renginių – jubiliejų, darboviečių, šeimų švenčių mes turėdavome daugiau naudos, nei iš pavienių šeimų poilsio“, – sakė A. Jakučionis.

Sezonas prasideda po Joninių

UAB „Romnesa“ generalinis direktorius Romualdas Spulis sako, kad maitinimo paslaugos regione atsigaus lėčiau – teks kantriai laukti šiltesnių orų ir padidėjusių žmonių srautų. Daugiau nei pusė įmonės verslų stovi, o įmonės apyvarta balandį sumažėjo 3,5 karto.

„Turime 9 versliukus, iš jų 3 apgyvendinimo ir trys maitinimo įstaigos stovi uždarytos.

Kada atsidarysim, lems leidimas ir galimybė dirbti pelningai. Jeigu bus tuščia ir žmonės mūsų regionuose dar nejudės, neskubėsime paleisti verslo, nes ir dabar turime nuostolį“, – sakė verslininkas.

Strigailiškyje šalia Ignalinos esantis „Romnesos“ restoranas kol kas tuščias, neskubama atidaryti ir lauko terasos – verslininkas skaičiuoja, kad dėl kelių lankytojų sukviesti darbuotojų kolektyvą neapsimoka. Restoranas turi savo nuolatinių klientų ratą, vien dienos pietus kasdien čia valgydavo apie 70 žmonių, per karantiną valgytojų liko vienetai.

„Norėdami neprarasti tų klientų, sekmadienį, prieš paskelbiant, kad bus uždaromi visi restoranai, susirinkom ir suplanavom, kad nuo pirmadienio dirbam tiekdami maistą išsinešti. Pasirengėme pagal visus reikalavimus, prisispausdinom skelbimų, o statistika tokia – pirmas tris dienas sulaukėme po 3 žmones, cepelinų dieną – 12 žmonių, kitą dieną atėjo dar 4 žmonės. Padirbome penkias dienas ir užsidarėme. Gal tada visiems buvo šokas, bet bandyti dirbti toliau buvo beprasmiška. Dabar kuo toliau, tuo daugiau sulaukiame skambučių su klausimu, ar jau dirbame. Bet tai dar ne rodiklis. Aš manau, kad aktyvesnę turizmo ir maitinimo veiklą regionuose bus galima pradėti nuo Joninių, nes būtent tada tradiciškai prasideda vasara“, – kalbėjo verslininkas.

Rinksis didesnes erdves

Keliems verslams, tarp jų ir Mindūnų kempingui, vadovaujantis R. Spulis svarsto, kad apgyvendinimo paslaugos šią vasarą gali būti itin populiarios – žmonės norės ištrūkti iš daugiabučių „dėžučių“ į gamtą prie ežerų. Tačiau paklausą gali turėti ne visos apgyvendinimo įstaigos.

„Turime viešbutuką prie Ignalinos, kuris pirmi metai dirbs, bei viešbučio tipo sodybą prie Druskininkų, į juos didelių vilčių nededame, nes ten viename pastate daug kambarių, žmonėms neišvengiamai teks artimiau kontaktuoti.

Mindūnų kempingas, kur yra 22 atskiri namukai ir šeimos viena kito nematydamos gali praleisti laiką saugiose zonose, manau, bus paklausiausia prekė šią vasarą.

Apskritai, manyčiau, kad didžiausias antplūdis poilsiautojų ir bus ten, kur žmonės galės leisti laiką didesnėje erdvėje, nesistumdydami pečiais. Klausiančių yra labai daug, nes tie 2 mėnesiai, kalbant tiesiai, žmones iš proto veda. Jeigu Ignalinoje, Utenoje ar Molėtuose gamta dar greičiau pasiekiama, tai Vilniuje sėdėti užsidarius butuose tiek laiko turbūt nėra labai lengva“, – kalbėjo R. Spulis.

Anot pašnekovo, sunkiai atsiveriančios užsienio šalių sienos irgi turėtų paskatinti vietinį turizmą, ne paskutinėje vietoje bus sumažėjusios dalies gyventojų pajamos bei nerimas dėl saugumo. Tačiau ar šių metų sezonas bus tiek pat sėkmingas kaip pernykštis, spręsti dar anksti.

Mindūnų kempingas atidaromas jau šią savaitę ir planuoja dirbti iki spalio, poilsiautojai įsigyja kuponus, derina datas. Tradiciškai užsakoma daugiau poilsio dienomis, tarp jų ir vienintelis šią vasarą ilgasis savaitgalis.

Prieš naują sezoną karingai nusiteikęs UAB „Romnesa“ vadovas juokauja jau beveik pripratęs prie krizių. „Tai ne pirma krizė mano gyvenime, prisimenu, kai 1998 metais Rusijoje buvo nuosmukis ir sakė, kad Lietuva nepajaus, mes visi nukentėjome. Paskui buvo 2007-ųjų krizė…

Žmogus užsigrūdini, reikia nebežiūrėti atgal, o siekti to, kas bus. Manau, kad metus ar dvejus prarasti pelną versle – nėra visas gyvenimas. Svarbu sveikata – savo ir artimųjų.“

Jubiliatai – rizikos grupėje

Utenoje veikiančių maitinimo bei renginių organizavimo paslaugas teikiančių įmonių atstovai tvirtina – kol žmonės nepradės švęsti, apie darbą visu pajėgumu teks tik pasvajoti.

UAB „Abuva“ direktorė Lina Penkaitienė sako, nors klientų sumažėjo, kavinė savo veiklos nenutraukė nei dienai, tačiau pripažįsta, kad maistas išsinešti Utenoje nėra labai paklausi paslauga.

Leidus kavinėms aptarnauti lankytojus lauke, „Abuva“ vieni iš pirmųjų atvėrė terasą – lankytojams čia įrengtos užuovėjos, vienu metu gali pietauti apie 10 žmonių.

„Anksčiau mes tiek dėmesio neskyrėme dienos pietums, orientavomės į boulingą, renginius, o dabar tuos pietus labiau reklamuojame. Kol negalime organizuoti švenčių, jubiliejų, geresnių laikų tikėtis sunku“, – sakė įmonės vadovė. Kita vertus, renginių organizatoriai abejoja, ar sušvelninus karantiną, žmonės plūs švęsti, juo labiau, kad jubiliejus gausiame svečių būryje dažniau linkę minėti vyresnio amžiaus, vadinamos rizikos grupės, žmonės. Kol kas įmonės vadovai galvoja apie alternatyvas esamoms paslaugoms, kurios padėtų privilioti daugiau klientų, tačiau savo planų dar neatskleidžia.

„Maitinimo įstaigų situacija sudėtinga, bet po pirmos kliūties negražu būtų palūžti. Visada turėjome stengtis ieškoti būdų, kaip privilioti, įtikti klientui, dabar galioja tie patys principai, tik dar aukštesniu lygiu“, – kalbėjo įmonės vadovė.

„Abuvos“ kavinė viena pirmųjų atvėrė lankytojams lauko terasą / Kristinos Sakaitės nuotraukos
Šalia Ignalinos įsikūręs „Romnesos“ restoranas veiklą atnaujins padidėjus tursitų srautams

1168 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Skaistė parašė:

    Šaunuoliai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.