Home » Gallery » Švietimas » Teatras, žygiai, edukacijos kai kuriems vaikams tampa pirmomis patirtimis

Teatras, žygiai, edukacijos kai kuriems vaikams tampa pirmomis patirtimis

Teatras, žygiai, edukacijos kai kuriems vaikams tampa pirmomis patirtimis

Daiva ČEPĖNIENĖ

Vaikų vasaros poilsiui organizuoti savivaldybėse kasmet skiriamos lėšos. Šiemet Utenos rajono savivaldybėje vaikų pramogų, sporto, kūrybiškumo ugdymui bei poilsiui organizuoti skirta 44,3 tūkstančiai eurų. Mažiau pasiturinčių šeimų vaikai gali pretenduoti į nemokamas vasaros atostogas stovyklose. Įvairų užimtumą, stovyklas organizuoja įvairios įstaigos, organizacijos. Šeimoms belieka nepasiklysti pasiūlymų gausoje, atsirinkti tai kas tinkama ir priimtina. Apie Utenos švietimo centro vykdomas sociokultūrines užimtumo veiklas įvairaus amžiaus socialinę atskirtį patiriantiems asmenims pasikalbėjome su centro projektų koordinatore Migle Lapiniene.

Užimtumas organizuojamas ne tik vasaros metu

Utenos švietimo centre, pasinaudojant Europos struktūrinių fondų finansavimu, organizuojamos užimtumo veiklos vaikams bei šeimoms. Tai nėra tik vasaros stovyklos. Projektas „Gera būti“ vykdomas jau nuo 2018 metų. Užimtumo veiklos orientuojamos daugiavaikių bei mažas pajamas uždirbančių šeimų vaikams. Už reikiamas priemones bei maitinimą dalyviams mokėti nereikia. Per mėnesį vyksta bent po 5–6 renginius, į kuriuos su vaikais pabendrauti atvyksta žinomi žmonės. Šiemet centre rengiamas veiklas lankantys vaikai turėjo progą pabendrauti su dainininke Monika Marija, aktoriais Justinu Jankevičiumi, Mindaugu Papinigiu, ilgamečiu specialiųjų operacijų pajėgų kariu Algimantu Valaičiu. „Aktorius M. Papinigis pas mus atvyko netgi neatlygintinai, o savo atlygiui skirtus pinigėlius išdalino vaikams už jų nuveiktus darbus kino srityje. Vaikai kūrė filmus ir birželio 30 dieną vyko jų pristatymas. Aktorius tikisi, kad tarp šių vaikų, kurie dalyvavo kino kūrybos procese, atsiras ne vienas būsimas aktorius, režisierius ar kino kūrėjas“, – pasakojo M. Lapinienė. Pašnekovės teigimu, žinomi žmonės, bendraudami su vaikais, dalyvaudami bendrose veiklose, savo pavyzdžiu įkvepia vaikus siekti gyvenime aukštesnių tikslų.

Dalyvauja įvairaus amžiaus vaikai

Švietimo centre rengiami šeimų savaitgaliai, įvairios kūrybinės dirbtuvės, vakaronės, žygiai, edukacinės išvykos, tad veiklos pakanka ne tik vaikams, bet ir tėvams. Susitikimuose su vyresniosios kartos atstovais dalyvavo aktorės Violeta Mičiulienė, Ineta Stasiulytė. Pasak projektų koordinatorės, kiekviename iš renginių vietoj sulaukti planuojamų 10 vaikų sulaukiama 20–30. Nuo projekto vykdymo pradžios veiklose jau dalyvavo per 350 dalyvių, prie veiklų organizavimo prisideda 30 savanorių. „Mūsų organizuojamų renginių sėkmę lemia tai, kad mes turime didelį būrį savanorių. Tai įvairių sričių atstovai, Utenos miesto gyventojai. Jų gretose ir odininkė, ir žirgininkas, taip pat menininkai, verslininkai. Džiaugiamės, kad turime 15 dviračių, kurie įsigyti iš projekto lėšų. Dalyviai, kurie neturi asmeninių dviračių, žygių metu gali pasinaudoti mūsų turimais. Smagu buvo dviračiu važiuojančius matyti ne tik vaikus, bet ir mamas, paskutinį kartą dviračiu važiavusias tik savo vaikystėje“, – pasakojo projektų koordinatorė. Daug veiklų vyksta gamtoje, o kai reikia stogo virš galvos, dalyviai persikelia į „Pokšt“ erdvę. Dauguma dalyvių veiklose dalyvauja nuo pat projekto vykdymo pradžios, kiti prisijungia pakviesti jau dalyvaujančių draugų. Dalyvių amžiaus cenzo nėra. M. Lapinienės teigimu, į veiklas tėvai vaikus atsiveža dar sėdinčius vežimukuose, taip pat dalyvauja ir paaugliai bei jaunuoliai. „Vyresnieji padeda mažiesiems, mažieji mokosi iš vyresniųjų. Veiklose šeimoms dažniausiai dalyvauja vaikai su mamomis, tačiau būna, kad prisijungia ir tėčiai. Atitrūkę nuo kasdienių darbų ir rūpesčių tėvai džiaugiasi, kad laiką praleidžia turiningai ir jį skiria buvimui su vaikais. Vaikai vasaros metu net grįžta iš atostogų pas senelius, kad sudalyvautų mūsų organizuojamose veiklose“, – kalbėjo pašnekovė.

Stengiamasi ugdyti vertybes

Šeimų savaitgaliai vyksta nuo ryto iki vakaro, dalyvių grupės lanko žinomas Utenos vietas. Išvykų metu lankomi artimiausi nacionaliniai parkai, įvairūs gamtos objektai, visi kartu, padedami suaugusiųjų, vaikai gaminasi maistą, mokosi komandinio darbo subtilybių, dalinasi užduotimis, pareigomis, mokosi dėkingumo, pagarbos ir pan. Vaikai kartu su organizatoriais lankosi spektakliuose, kino teatre. Pasak M. Lapinienės, kai kurioms šeimoms šios patirtys būna pirmos gyvenime. Kai kurie iš dalyvių, nors ir gyvendami Utenoje, nė karto nėra buvę kine ar kultūros centre. Vaikai per edukacinius užsiėmimus, išvykas mokosi integruotis į visuomenę, tapti jos dalimi. „Stengiamės ugdyti vertybes, tokias kaip pagarba žmogui, gamtai, draugiškumas, atsakingumas. Kiekvienas mūsų renginys, išvyka turi savo temą ar pavadinimą. Pavyzdžiui, pasirinkome žodį „Ačiū“ ir visą dieną būdami kartu su vaikais mes šį žodžio vartojimą per žaidimus, tarpusavio bendravimą plėtojome. Vakaronių metu mokome vaikus laiką leisti prasmingai, nesėdint prie televizoriaus, planšetės ar mobilaus telefono. Rengiame žaidimų, karaokės, pasakų sekimo ar svajonių vakarus. Svajonių vakarai būna skirti tik svajonėms, kai visi sugulame ant žemės ir svajojame, kur norėtume nukeliauti, ką pamatyti. Kiekvienas užrašėme ant lapukų šalį, į kurią norėtume nukeliauti, vėliau tas svajones sumetėme į specialią dėžutę ir tikimės, kad tos svajonės išsipildys“, – pasakojo pašnekovė. Pati linksmiausia savaitė, kaip žadėjo M. Lapinienė, numatoma liepos 13–17 dienomis. Tai „Pokšt“ erdvėje vyksianti nemokama įvairaus amžiaus vaikų dienos stovykla. Praėjusią vasarą Utenos švietimo centro organizuojamų veiklų dalyviai atostogų sezoną uždarė kelione į Trakus. „Nors lijo lietus, buvome patys laimingiausi. Lankėmės pilyje, kartu gaminome kibinus. Prastas oras mums netrukdo. Šios vasaros uždarymo kelionė taip pat numatyta, tik kol kas tai telieka neatskleista staigmena“, – sakė M. Lapinienė.

Trūksta tik ilgesnio laiko būti drauge

Utenos švietimo centro projektu „Gera būti“, vykdomu kartu su partneriais VšĮ „Taip kitaip“ bei keliautojų ir aktyvios gyvensenos asociacija „Žygiuojanti lapė“, siekiama mažinti socialinę atskirtį, didinti socialinę integraciją, vaikai mokomi bendradarbiavimo, lyderystės, ugdomi jų socialiniai įgūdžiai. Kaip sakė projektų koordinatorė M. Lapinienė, per visą šį laiką veiklose dalyvaujantys vaikai tapo drąsesnį, laisvesni, labiau pasitikintys savimi. Jie pradeda labiau domėtis tuo, kas vyksta mieste, lankytis renginiuose. Vaikai džiaugiasi turintys galimybę turiningiau leisti laiką. Nors, pašnekovės teigimu, būna atvejų, kuomet pavargę žygyje vaikai pasižada daugiau gyvenime nedalyvauti jokiame žygyje. Bet vos pailsėję vėl klausia, kada bus organizuojamas kitas žygis. „Kartais apie vaikus tenka išgirsti ir neigiamų atsiliepimų, bet mes juos visus priimame be išankstinio nusistatymo, atvira širdimi ir pas mus jie keičiasi, vėliau mes net nepagalvojame, kad mokykloje jie gali būti kitokiais. Džiaugiamės, kad vaikams suteikiame šansą pajusti ir pamatyti kažką daugiau gyvenime. Užsiėmimus lankantys vaikai daug išmoksta, kartais tereikia būti tik teigiamu pavyzdžiu šalia“, – kalbėjo pašnekovė. Pasak kalbintos Utenos švietimo centro projektų koordinatorės Miglės Lapinienės, užimtumo veikloms organizuoti pakanka ir priemonių, ir erdvių, trūksta tik vienintelio dalyko – ilgesnio laiko būti drauge, organizuoti žygius su nakvyne ir pan. Todėl tikimasi projektą pavadinimu „Gera būti čia“ tęsti. Norintys dalyvauti veiklose informaciją gali rasti Švietimo centro internetiniame puslapyje bei feisbuke.

Dalyviai Svajonių vakaro metu /Utenos švietimos centro archyvo nuotraukos
Projekto „Gera būti“ dalyviai žygyje
Veiklų metu vaikai mokomi bendradarbiavimo, lyderystės, ugdomi jų socialiniai įgūdžiai
Žygeivių sustojimas prie ežero
Utenos švietimo centro projektų koordinatorė Miglė Lapinienė džiaugiasi, kad vaikai turi galimybę pamatyti daugiau / Daivos Čepėnienės nuotrauka

..

486 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.