Home » Gallery » Paveldas kuria ateitį » Granitinis Jono Šimonėlio palikimas

Granitinis Jono Šimonėlio palikimas

Granitinis Jono Šimonėlio palikimas

Kristina SAKAITĖ

Į Sirutėnus (Utenos r.) užsukantys keliauninkai pirmiausiai stabteli ties Valentino Šimonėlio dirbtuvėmis ir aplink jas išsibarsčiusiomis sunkiasvorėmis skulptūromis. Ši lauko „ekspozicija“ keičiasi, skulptūros neužsibūna, nes, kaip sako pats menininkas, iškeliauja į gyvenimą – pas žmones.

Pagrindinė ir bene vienintelė Sirutėnų gatvė veda link dar vienos kolekcijos – saloje atsiveria skulptūrų parkas, kurį paskutiniais savo gyvenimo metais sukūrė Jonas Šimonėlis.

Privačių visuomenei atvirų skulptūrų parkų Lietuvoje vienetai, vieni žinomi geriau, kiti sunkiau atrandami ar nepelnytai pamiršti.

Biustas tėvui

Prisimindamas pirmą savo ir brolio Jono kūrybinę pažintį su akmeniu skulptorius Valentinas Šimonėlis pasakoja, kad pradžia buvo 1976 metais, kai mirė tėvas. „Aš buvau šiek tiek „prie meno“, armijoje dailininku tarnavau. Motina sako: gal padarytum paminklą… Visai netoli, tėvų žemėje, buvo toks akmuo. Tais laikais sprogdindavo akmenis, nes jie trukdydavo apdirbti laukus ir pan. – buvo kliuviniai. Taigi radome tokią gal pustoninę skeveldrą. Pradėjau kalti biustą, niekados anksčiau nebandęs to daryti. Prieš tai iš medžio buvau drožinėjęs, iš molio lipdęs, bet su akmeniu nieko bendro neturėjau, juo labiau jokio įrankio. Akmuo kietas, visai kitokia medžiaga, nei tos, su kuriomis anksčiau dirbau. Pradėjau tašyti. Jonas, kuris tuo metu jau studijavo Kauno politechnikos institute, atvažiavo vasaros atostogų ir prisijungė prie mano darbo. Įsivaizduokite, aš iš vienos pusės tašau tėvo veidą, brolis – iš kitos. Neturėjome jokio eskizo, akyse matėm tėvą… Tas biustas neatsidūrė kapinėse, bet iki šiol stovi tėviškėje, Nolėnų kaime.“

Kurį laiką dirbęs inžinieriumi Šakiuose, paskui metęs tą darbą Jonas Šimonėlis daugiausiai kūrė Vilniuje. Iš pradžių su skulptoriumi A. Smilingiu, paskui pradėjo savarankišką kūrybinį kelią. Darbai atsidūrė skirtingose vietose – Santariškėse, prie „Litexpo“ rūmų, pasklido po užsienio šalis. Valentinas prisimena, kad brolis apie parką pradėjo galvoti grįžęs į Sirutėnus. „Pradėjo vežti šitas skulptūras, gana plačiai išsibarsčiusias, iš viso svieto ir gavosi parkas. Viskas ganėtinai greitai įvyko. Valdžia parėmė – davė technikos, suformavo tą salą. Šita žemė buvo nederlinga, niekam nereikalinga. Joje nei sėjo, nei arė, šienaudavo arkliams pašarui.“

Patys menininkai kartais negali paaiškinti, kodėl laukuose, įvairiose netikėtose vietose atsiranda tokios kūrybinės oazės, ar jų atsiradimą paskatina vien sunkus išsiskyrimas su darbais.

„Yra pavyzdžių, kai žmonės kūrė didžiulius parkus, bet ar kiekvienas paklaustas atsakytų, kodėl tai darė? Neretas vaikščiojo pusbadžiu, nuskurdę, neturėjo geresnių automobilių, bet palikimą paliko nepaprastą. Pažinojau latvį skulptorių Indulį Ranką, kuris turėjo didžiulį parką. Jame akmenys didumo sulig šia dirbtuve – skulptorius suvaldė juos rankom, be jokios technikos. Latvis visas lėšas skirdavo savo kūrybai, vaikai dirbtuvėje basi vaikščiodavo, bet buvo laimingi… Aš taip pat savo alkanos vaikystės niekada nekeisčiau į sotų vaiko gyvenimą. Mes augome 9 broliai ir 5 seserys“, – kalba Valentinas Šimonėlis.

Paklaustas, kaip vertina brolio darbus, šmaikštauja, kad sunkiausia jiems duoti pavadinimą, saviems kūriniams paprasčiau – jie realistiniai. Štai kieme stovi akmeninis Kandidatų krėslas. Artėjant prezidento rinkimams jį gali pasimatuoti kandidatai – jei tilpo į krėslą, vadinasi, tinkamas. Autorius patikslina, kad krėslas tinka ir kandidatų į Seimą atrankai.

„Matome per televiziją, kaip vyksta pasauliniai aukcionai, gentainiai pardavinėja Pikaso, kitų menininkų kūrinių kolekcijas. O kodėl parduoda, juk ir taip gerai gyvena?.. Išparceliuoti galima labai greitai, išlaikyti daug sunkiau. Apie brolio skulptūras galiu pasakyti – tai titaniškas darbas. Aš 45 metus dirbu su akmeniu, žinau, ką reiškia tokius darbus padaryti“, – sakė Valentinas Šimonėlis.

Lankytojai išbando skulptūrų tvirtumą

Tėvo kūrybinį palikimą prižiūrintis Jono Šimonėlio sūnus Petras Šimonėlis pasakojo, kad skulptūrų parko idėja gimė apie 2008 metus. Didieji darbai truko maždaug trejus metus, o smulkesni tęsiasi iki šiol.

Paklaustas, ar tai buvo menininko noras kuo daugiau savo akmens darbų surinkti į vieną vietą, ar nuo pat pradžių tai buvo viešo, visuomenei atviro skulptūrų parko idėja, pašnekovas teigė, kad tai – labai plati tema. „Sirutėnai, be abejo, išskirtinė vieta. Tėčio tėviškė už nepilno kilometro. Taip pat jo pažintis su akmeniu prasidėjo šalia, kartu su broliu Valentinu. Labai smagu, kai kūrybinės idėjos pradžia ir pabaiga sugrįžta į tą pačią geografinę vietą“, – teigia Petras Šimonėlis.

Visas skulptūras vienijantis dalykas – lietuviškas granitas. Skulptūros sukurtos iš lietuviškų riedulių, didžiausias jų svėrė net 13 tonų. Skulptūrų tematika, anot pašnekovo, svyruoja nuo biblinių motyvų iki šeimos narių istorijų ir asmeninių pasiekimų gyvenime. „Gal pašaliečiui tai ir sunkiai pastebima, bet man, kaip šeimos nariui, viskas akivaizdu. O kokie buvo paties autoriaus pamąstymai, turbūt ir nebesužinosime.“

Ekspozicija po atviru dangumi gausiau lankoma šiltuoju metų sezonu. Lankytojai ne tik grožisi granitiniais kūriniais, bet ir linkę išbandyti jų tvirtumą.

„Dauguma lankytojų yra kultūringi ir šiuolaikiški, tačiau atvažiuoja ir tokių, kuriems rūpi užlipti kuo aukščiau ant skulptūros. Deja, taip rizikuoja ne tik apgadinti skulptūras, bet ir savo saugumu. Kai kurie darbai yra klijuoti, o klijai nėra ilgaamžiai, tad nuo linksmos akimirkos iki traumos yra labai mažas žingsnis… Ateityje planuojame įrengti lenteles su taisyklėmis.

Tiek tėčio, tiek mūsų, šeimos narių, noras buvo, kad šis parkas ir skulptūros būtų prieinami nemokamai visiems norintiems. Didžioji dalis finansų parko priežiūrai tenka iš asmeninių lėšų. Ateityje yra planų apriboti apsilankymų dienas paliekant tik savaitgalius ir privačius susitarimus asmeninėms šventėms, tačiau kol kas visi gali drąsiai apsilankyti parke“, – mintimis dalijosi P. Šimonėlis.

Jono Šimonėlio įkurtas skulptūrų parkas Sirutėnuose / Kristinos Sakaitės nuotraukos
Parką kasmet atranda vis daugiau žmonių
Tai titaniškas darbas,“ – brolio sukurtas granitines skultptūras įvertina Valentinas Šimonėlis
726 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.