Home » Protakos » Kelionė po apskrities regiono bibliotekas

Kelionė po apskrities regiono bibliotekas

Kelionė po apskrities regiono bibliotekas

Dalia SAVICKAITĖ

Visagino viešosios bibliotekos ir Europos informacijos centro bendradarbiavimas tęsiasi jau daugiau nei dešimtmetį, kuomet biblioteka, pirmoji teikusi projektą centrinei Europos informacijos būstinei, siekė savo patalpose įkurdinti Centro reklaminę literatūrą, atributiką ir dalyvauti jo veikloje. Atlikus remontą tai ir vyko, bet ilgainiui bibliotekai buvo iškelti nauji kompiuterizacijos uždaviniai ir šį projektą perėmė tuometiniame Visagino kultūros centre dirbusi Indrė Gruodienė. Bendradarbiavimas vyko ir toliau, bibliotekoje buvo pristatomos Centre leistos knygos, parodos, kurios atitiko Europos informacijos centro centrinėje būstinėje numatytas temas. I. Gruodienė dalyvavo kasmetiniuose, specializuotose mokymuose. Tai nėra unikalus funkcijų persiskirstymas, nes toks centras iš viso neveikia Ignalinos r. savivaldybėje, o Utenoje, bibliotekoje yra mažiau išradingesnis. Pernai Visagino Europos informacijos centras, jau veikiantis verslo inkubatoriaus patalpose, buvo įsteigęs prizus vasaros skaitymo iššūkio dalyviams, susitikus aptartos tolesnės galimybės nuveikti kažką naudingo Visagino bendruomenei. Buvo aptartos projektų idėjos, kurių pasėkoje išsigrynino mintis pakviesti savivaldybės politikus, bibliotekininkus ir senjorus į Europos finansinį prisidėjimą ar kaip kitaip sėkmingai besitvarkančias bibliotekas Utenos apskrities regione.

Kelionė po apskrities bibliotekas/ Indrės Gruodienės nuotrauka

Šiemet ankstyvą pavasarį bibliotekoje apsilankiusi Visagino Europos informacijos centro vadovė Indrė Gruodienė pranešė apie palankų centrinės būstinės sprendimą finansuoti panašaus projekto veiklas. Tai buvo lyg savotiška pavėlavusi dovana Visagino bibliotekai, minėjusiai veiklos 40-etį. Gaila, kad pandemija sutrukdė įgyvendinti projektą pirmą pusmetį, nes priderinus prie liepos mėnesio paskutinių dienų jau prasidėjo rinkiminis periodas ir, dėl šventos ramybės, nesinorėjo įžiebti kibirkšties tarp besivaržančių partijų. Apsispręsta į kelionę po Zarasų, Utenos, Ignalinos rajonų viešąsias bibliotekas ir Šventos Mitologinį taką, kuris yra Sirvėtos regioniniame parke (dalis jo jau Utenos apskrityje) kviesti pirmuosius statybininkus, pensininkus, IAE veteranus ir „Paletės“ klubą bei Visagino viešosios bibliotekos ir mokyklų bibliotekininkus. Vyresniųjų būrį „sukomplektavo“ jokiam pažinimo ar kultūrinimo darbui laiko negailinti Marija Ščerbakova. Susidarė 48 žmonių grupė. Organizacinius kelionės darbus atliko Visagino viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduoja Dalia Savickaitė, kelionę pravedė Europos informacijos centro vadovė Indrė Gruodienė. Projektas buvo finansuotas iš Centro lėšų.

Bibliotekininkai nežinojo tik kai kurių kitų bibliotekų veiklų subtilybių, o senjorai buvo gerokai pasipiktinę ankstyvesnėmis valdžiomis, kuomet palygino tai, ko pasiekė kaimynai. Akivaizdu, kad kitų rajonų valdžios minties ir pažinimo galiai skiria daug daugiau atidos. Gal dėl to, kad buvo pirmasis pažinties objektas, gal dėl direktorės dėmesingumo itin didelį įspūdį paliko Zarasų viešoji biblioteka. Jie vis kartojo, kad jei turėtų tokias bibliotekas kaip apskrityje, tai iš ten neišeitų. Projekto vykdytojams susidarė įspūdis, kad iki šių dienų patiriama kultūrinė izoliacija neleidžia galvoti plačiau apie šiuolaikinės Lietuvos laimėjimus esant Europos Sąjungoje, apie modernias darbo formas ir erdves, kurios leidžia bibliotekoms veikti kitaip. Įvertintina ir tai, kad rajonų bibliotekose, kur visame rajone yra 14–15 tūkstančių, o rajonų centruose – 3–5 tūkstančiai gyventojų veikia tokios ištaigingos, didžiulės, šviesios miestus aptarnaujančios bibliotekos. Utenoje, kuri laikoma centru, veikia viešoji ir du jos padaliniai. Visagine, kuris globoja 18 tūkstančių gyventojų planuojama viena biblioteka. Reikia suprasti, kad populiariu objektas tampa tuomet, kai dirba reikalingas skaičius pasišventusių žmonių, kurie gali vykdyti įvairiapuses veiklas, kai vienarūšiai objektai, šiuo atveju bibliotekos, yra vienodai pasiskirsčiusios po aptarnaujamą gyvenamąją teritoriją. Visus suintrigavo ir paslaugi maitinimo įstaiga „Prie Žeimenos“, kuri yra įsikūrusi nenaudojamuose Kaltanėnų kultūros namuose. Bibliotekose pateikti informaciją rusų kalba nebuvo itin sunku, bet kainų skirtumą įgyjant bilietus Mitologiniame take vien už tai, kad informacija būtų pateikiama užsienio, t.y. rusų kalba, bilietai buvo brangesni. Mitologinis takas senjorų vaikščiojimui buvo labai patogus, stotelės gana patogiais atstumais, informacija nauja ir vertinga. Vykstantys senjorai apsilankymų objektuose maloniai dovanojo savo gamybos širdeles ir piešiniais transformuotus butelius. Maloniai nustebino priimančių bibliotekininkų paslaugumas, dalykiškumas ir vaišingumas – ačiū jiems. Modernumu sužavėjo uteniškiai, sugebėjimu sename suremontuotame pastate teikti įvairiapuses paslaugas.

Visagino viešoji biblioteka dėkoja už bendradarbiavimą Visagino Europos informacijos centrui ir Indrei Gruodienei už geranoriškumą, senjorams už aktyvų domėjimąsi ir supratimą, kad pasaulis aplink Visaginą progresuoja, sparčiai kinta, šypsenas ir dovanas, o iš kolegų tikisi pokyčių organizuojant veiklą.

295 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.