Home » Gallery » Aktualijos » Uteniškiai renka Seimą – kai kurių kandidatų net akyse neregėjo

Uteniškiai renka Seimą – kai kurių kandidatų net akyse neregėjo

Uteniškiai renka Seimą – kai kurių kandidatų net akyse neregėjo

Kristina SAKAITĖ

Vangi Seimo rinkimų politinė kampanija ir į socialinius tinklus persikėlusi agitacija dalį rinkėjų paliko nežinioj. Dalis balsavimo teisę turinčių piliečių paprasčiausiai nepažįsta pretendentų į Seimo narius, o kai kurių pavardes sužino tik rinkimų dieną.

Trečiadienį išankstinio balsavimo metu kalbinti kai kurie uteniškiai sakė ne tik negalintys išvardinti 12-kos Utenos rinkimų apygardoje iškeltų kandidatų pavardžių, bet ir nėra jų matę.

Vardindami kriterijus, pagal kuriuos apsisprendė, už ką balsuoti, uteniškiai minėjo kandidatų kompetenciją, išsilavinimą, žmogiškumą, komunikaciją ir kitas savybes bei patirtis.

Apie kandidatą – iš akių

„Už ką balsuoti rinkausi pagal partijos pirmininką. Balsuosiu už partiją, ne už žmogų. Grubiai tariant, yra labai mažai normalių kandidatų, iš kurių galėčiau pasirinkti. Turiu savo rinkimų sistemą, nuomonę, į bendrą informaciją labai nesigilinau. Sunku išsirinkti, nes visi gražiai šneka, bet per tiek metų įgavau tiek patirties, kad vien į akis pasižiūrėjęs galiu daug ką pasakyti apie žmogų. Ar tenkina dabartinis Seimas? Šiuo metu ten niekas netenkina“, – sakė trečiadienį savo pilietinę pareigą atlikęs uteniškis Alvydas.

Vitalija Ūdrienė balsuoti atvyko su vyru Bronislavu. Sutuoktiniai juokavo, kad dėl politikos šeimoje peštynių nekyla, abu esantys darnus duetas ir žiūrintys viena kryptimi, tad už ką balsuos, pasirinko sutartinai. „Rinkomės pagal įdirbį, kompetenciją, išsilavinimą. Vis tiek jauti, kuris žmogus tikras, sąžiningas. Man lemiančios kandidato savybės – žmoniškumas, tautiškumo ir lietuviškų kultūrinių tradicijų išlaikymas. Dar turėtų būti savo srities specialistas – užsiimti verslu, švietimu ir dirbti toje srityje. Į Seimą neturėtų patekti atsitiktinių žmonių, kurie tik spaudytų balsavimo mygtukus, nesuprasdami, už ką balsuoja, – kalbėjo V. Ūdrienė. Moteris sakė nepažįstanti visų kandidatų. – Gal buvo kažkur susitikimų, bet mes dėl pandemijos ribojome apsilankymą renginiuose. Iš 12-kos kandidatų gal 5–6 galėčiau išvardinti… Neimponavo kažkuris labai.“

Balsuoti atvykęs uteniškis Eimantas Puodžiukas nedaugžodžiavo ir tvirtino, kad už ką balsuosiąs, apsisprendė pagal kandidatų padarytus ir nepadarytus darbus. „Išstudijavau Vyriausybės programą, kandidatų programas ir viską sudėjau ant svarstyklių. Vertinant esmė yra ne išmokų didinimas – reikia žiūrėti globaliau: kas buvo žadėta, kokie lūkesčiai suteikti, ir kas buvo padaryta. Man informacijos pakako. Jeigu nesidomėsi, nieko ir nežinosi, kas domisi, tam užtenka“, – sakė E. Puodžiukas.

Viena iš trečiadienio rytą balsavusiųjų – uteniškė Irena – tikino jau seniai apsisprendusi, ką palaikys, o palankumo labiausiai nusipelnė apsišvietęs, turintis patirties, bendraujantis su žmonėmis kandidatas. „Pasitikiu tai pačiais žmonėmis, nors norisi ir jaunimo, bet patirtis labai svarbi. Informacijos apie kandidatus buvo labai mažai, norisi gyvo žodžio daugiau. Tikrai nemačiau visų Utenoje iškeltų kandidatų, šiek tiek daugiau žinau apie 2–3 iš jų. Buvo negirdėtų pavardžių.

Nesuprantu, kodėl žmonės kaskart nepatenkinti po rinkimų ir vis tiek neina balsuoti. Balsuoti yra mūsų teisė ir būtinai reikia ja pasinaudoti“, – sakė Irena.

Pasigedo vardinių rinkėjo pažymėjimų

Pirmadienį, prasidėjus išankstiniam balsavimui, uteniškiai gana pasyviai išreiškė savo valią, o antradienį ir trečiadienį kelis kartus gausiau rinkosi į tam skirtas vietas. Pirmąją rinkimų dieną Utenos rinkimų apygardoje balsavo 269 rinkėjai, antradienį čia savo valią jau buvo pareiškę 900 turinčių balsavimo teisę piliečių.

Šiemet reguliuojant žmonių srautus išankstiniam balsavimui skirtos dvi vietos. Pasak Utenos rinkimų apygardos komisijos pirmininkės Rolandos Gudynienės, daugiau žmonių iš įpročio rinkosi į Utenos r. savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus patalpas, kur ir anksčiau vykdavo balsavimai. Dalis jų buvo nukreipiama į Utenos r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro patalpas kitoje Utenio aikštės pusėje.

„Jokių nesklandumų dėl papildomų saugumo reikalavimų nekilo, beveik visi žmonės atsinešė savo rašymo priemones, tik vienam kitam teko paskolinti tušinukus. Savo teise balsuoti pasinaudojo ir iš kitų miestų – Vilniaus, Kauno, Rokiškio, Molėtų – atvykę gyventojai. Balsuojančių kontingentas įvairus – 7 ryto savo valią išreiškia į darbą einantys miestelėnai, vėliau ateina vyresni žmonės, jaunimas. Aktyviausios rinkėjų amžiaus grupės neišskirčiau,“ – kalbėjo R. Gudynienė.

Anot komisijos pirmininkės, pirmosiomis balsavimo dienomis jokių nesklandumų neužfiksuota, tačiau sulaukta daug skambučių dėl rinkėjo pažymėjimų.

„Žmonės labai nori būti asmeniškai kviečiami į rinkimus, kad jiems būtų atneštas ir įteiktas vardinis rinkėjo pažymėjimas. Žmonės piktinosi negavę vardinių pažymėjimų, tačiau šiemet tokių nebuvo – į pašto dėžutes buvo metami nevardiniai kvietimai balsuoti“, – teigė komisijos pirmininkė.

Nuo trečiadienio balsavimas prasidėjo specialiuose punktuose – ligoninėje, Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, Utenos bei Leliūnų socialinės globos namuose, taip pat VšĮ „Angelų pieva“ bei policijos komisariate.

Rinkimų teise gali pasinaudoti 348 gydymo, globos ir įkalinimo įstaigose esantys rinkėjai.

Penktadienį vyks balsavimas namuose. Daugiausiai tokią teisę turinčių žmonių – kaimuose. Vien Vyžuonų, Tauragnų, Užpalių rinkimų apylinkėse tokių gyventojų po 100 ir daugiau, tačiau ne visi rinkėjai, sulaukę 70-ties metų, nori balsuoti namuose. Kai kuriems balsavimas yra savotiška pramoga, kai gali išeiti į žmones, pabendrauti.

Šiemet tarp balsuojančių namuose ne tik vyresnio amžiaus, bet ir saviizoliacijoje esantys asmenys. Utenoje rinkimų komisijos nariai aplankys iki 10-ties tokių asmenų – dauguma jų yra grįžę iš užsienio.

Per pirmas dvi išankstinio balsavimo dienas Utenos rinkimų apygardoje balsavo 900 rinkėjų (iš jų 847 – Utenos r. savivaldybės gyventojai) / Kristinos Sakaitės nuotraukos
780 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.