Home » Gallery » Verslas » „Hoda“ po priverstinio poilsio pasiekė rekordinį tempą

„Hoda“ po priverstinio poilsio pasiekė rekordinį tempą

„Hoda“ po priverstinio poilsio pasiekė rekordinį tempą

Kristina SAKAITĖ

Molėtų rajone veikiančiai plastiko gaminių liejimo įmonei „Hoda“ šie metai itin permainingi: po sąstingio balandžio–birželio mėnesiais atsigavusi įmonė skaičiuoja rekordinę apyvartą, o darbuotojų skaičius jau perkopė 200.

„Krizės pamokė – kai ateina sunkūs laikai, reikia greitų sprendimų, kad išgyventum“, – sak beveik 30 metų veikiančios įmonės vadovas Raimundas Gražys.

Įsibėgėjus gamybai, įdarbino užsieniečius

Karantino laikotarpis paveikė, bet galutinai nesupančiojo gamybos. Po trijų mėnesių, kuomet turėjo pristabdyti tempą, įmonė vos spėja vykdyti užsakymus. Tačiau susiduria su kita problema – prisivilioti darbuotojų nėra taip paprasta.

„Pavasarį į prastovas buvome paleidę 80 žmonių, nei vieno neatleidome. Gegužės mėnesį apyvarta buvo nukritusi 50 proc. Dabar situacija normalizavosi, užsakymų daugėja. Dirbame, priimame naujus darbuotojus. Praėjusius metus baigėme su 184 žmonėmis, dabar turime 211 ir dar ieškome. Sunku surasti darbuotojų, nes iš Užimtumo tarnybos niekas neina, visi gauna pašalpas. Jeigu žmogus gauna 400 Eur išmoką ir dar nelegalių pajamų, jam paprasčiausiai neapsimoka dirbti. Bet gal baigsis tos rinkiminės pašalpos po Naujųjų metų, kai už nieką mokama po 200 Eur.

Dabar prisiviliojame dirbti tik tuos žmones, kurie keičia darbą – ateina pas mus iš kitų darboviečių“, – apie dabartinę situaciją kalba UAB „Hoda“ vadovas.

Verslininkai ne kartą yra išsakę poziciją, kad darbuotojų trūkumas – vienas didžiausių stabdžių, kalbant apie naujas investicijas ir plėtrą regionuose, ypač kaimo vietovėse.

R. Gražys pripažįsta, kad organizuojant ištisą parą nenutrūkstamą gamybos procesą aplinkiniai kaimai nėra išsigelbėjimas – darbuotojai važinėja ne tik iš Sidabrinių, Suginčių, Skudutiškio, Alantos, Inturkės, bet ir Vilniaus, dar 40 žmonių atvyksta iš Utenos. Kompensuoti darbuotojų trūkumą bandoma ir užsieniečiais. Šiuo metu įmonėje dirba trys, vėliau turėtų pradėti dirbti dar keturi ukrainiečiai bei baltarusiai.

„Jokios verslo skatinimo priemones nepadės, jeigu nebus darbo rankų. Pirmas visiems kylantis klausimas – kas dirbs? Kalbėjau su vienu kinu, tarkim, mes gaminame detales, o jis vykdo surinkimą. Nusiperka netoli sklypą, pasistato įmonę, jam iškart reikia 400 žmonių. Reikia greitai, bet tada turi perimti žmones iš kitų įmonių arba atsivežti iš toliau. Jeigu žmonės turės važinėti didesnius atstumus, jie turi būti suinteresuoti, tai yra gauti didesnį atlyginimą. Tada investuotojas skaičiuoja, ar iškart galės daug mokėti“, – sako R. Gražys.

Gyvensime geriau, kai kursime, o ne gaminsime

Didžioji dalis „Hodos“ produkcijos – šaldytuvų, buities apyvokos daiktų, net automobilių detalės ir dalis jau surinktos produkcijos iškeliauja į Vokietiją, Daniją, Švediją, kitas Europos šalis. Molėtiškiai seniai neišsitenka Lietuvos rinkoje ir sako, kad čia beveik nėra ką veikti. „Mes esame paslaugos teikėjai, turime beveik 100 užsakovų, vieni per metus užsako už milijoną ar du, kiti už 10 tūkst. eurų. Tai nėra toks ypatingai brangus gaminys, kad jį galėtume vežioti po visą pasaulį, transportavimas kainuotų daugiau nei gamyba, tačiau Lietuvoje darbo jėga pigesnė – kai gaminome Volkswagen Golf bagažinės šonus, vokiečiams labiau apsimokėjo detales gaminti pas mus ir atsivežti, negu gamintis vietoje. Todėl kai klausia, kada mes gyvensime kaip vokiečiai, sakau, kad tol, kol vokiečiai kurs, o mes gaminsime – negyvensime kaip jie. Kai mes kursime, o jie gamins, tada gal ir gyvensime.“

Verbiškėse, nedideliame kaime, veikianti didžiausia Molėtų rajone gamybos įmonė atsirado šalia tuometinės žemės ūkio bendrovės. Įmonės vadovas sako negalintis pasidžiaugti dideliu palikimu ir pastatais. Per visą laikotarpį į gamybos patalpas, įrangą, gamybos procesų tobulinimą investavo apie 20 mln. eurų.

<…>

Visą straipsnį skaitykite trečiadienio „Utenos apskrities žiniose“.

UAB „Hoda“ direktorius Raimundas Gražys / Kristinos Sakaitės nuotraukos
1508 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Comments 2 komentarai

  1. Anonimas parašė:

    Kažkaip sudomino Hoda

  2. Arvydas parašė:

    Niekas dirbti neina nes darbas nuobodus. Aplinka nuobodi, o atlyginimas mažas. Sėkmės toliau vežantis užsieniečius 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.