Home » Gallery » Pramogos » Rytoj vieversiai skelbs pavasarį ir sveikins Kaziukus

Rytoj vieversiai skelbs pavasarį ir sveikins Kaziukus

Rytoj  vieversiai skelbs pavasarį ir sveikins  Kaziukus

Karalaitis Kazimieras (1458-1484) kilęs iš Lietuvos valdovų Gediminaičių giminės. Pasakojama, kad jis gyveno labai dorai ir nuo mažens buvo pamaldus. Kazimieras būtų paveldėjęs Lenkijos sostą, tačiau susirgo džiova ir jaunas mirė. Vilniaus katedroje palaidoto Kazimiero kapas netrukus ėmė garsėti stebuklais, jis tapo maldininkų traukos vieta.
Šv. Kazimieras tapo Lietuvos globėju, o 1948 m. paskelbtas ir lietuvių jaunimo globėju. Kazimiero vardas pasidarė populiarus tarp lietuvių. Kovo 4 d. liaudyje vadinama tiesiog Kazimierinėmis ir šią dieną švenčiamos Kazio, Kazimiero, Kazimieros vardinės.
Liaudiškoje tradicijoje Šv. Kazimiero diena sieta su vieversėliu: esą būtent tą dieną jis pirmąkart užgieda, skelbdamas pavasarį: „Čir vir vir pavasaris“. Taip pat su kovais, pempėmis: „Ant švento Kazimiero jau pempė parlek“. Sakyta, kad apytikriai apie Kazimierines pradeda tirpti sniegas. Kai kuriose Lietuvos vietovėse šią dieną nors trumpam į lauką būdavo išleidžiami gyvuliai, tikintis, kad jie bus sveikesni ir geriau augs.
Šiuo metu Kazimierinių šventė beveik praradusi religinį turinį ir dažniausiai žmonės ją sieja su vardo dienos paminėjimu arba su pirmąjį kovo savaitgalį Vilniuje tradiciškai vykstančia Kaziuko muge.

Šiuo metu mugė yra praradusi religinį kontekstą. XX amžiaus pabaigoje – XXI amžiaus pradžioje Vilniaus Kaziuko mugė prarado ir savo lokalinį pobūdį. Ji rengiama ne tik Kaune ar Klaipėdoje, bet ir Airijos, Didžiosios Britanijos, Rusijos bei kitų šalių lietuvių bendruomenėse ir tapo lietuvių tapatybės dalimi.

Redakcijos archyvo nuotrauka
Tradicinės kaziuko mugės rengiamos daugelyje Lietuvos miestų
163 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.