Home » Šeimai ir namams » TOP 5 knygų personažai, užkariavę mažųjų skaitytojų širdis

TOP 5 knygų personažai, užkariavę mažųjų skaitytojų širdis

TOP 5 knygų personažai, užkariavę mažųjų skaitytojų širdis

Neretai sakoma, jog vaikai labiausiai pamilsta tas knygas, kuriose yra jiems artimų, įkvepiančių personažų. Galbūt todėl vaikų literatūra išsiskiria gausa ryškių personažų, kurių dalis peržengia literatūros ribas: jie tampa savotišku „prekės ženklu“, herojais, vaizduojamais filmuose, spektakliuose, renginiuose, reklamose. Kas lemia, jog tam tikri vaikiškų knygų personažai iškyla į tokias aukštumas ir užkariauja mažųjų skaitytojų širdis visame pasaulyje?

Populiariausi vaikiškų knygų personažai pasižymi ne tik akį traukiančiu įvaizdžiu ar neįprastu pasauliu, kuriame gyvena, tačiau ir ryškia asmenybe. Jų lūpomis neretai paprasta kalba perteikiama gyvenimo išmintis, kiekvienam personažui siunčiant savitą „žinutę“ ar reprezentuojant tam tikras vertybes. Šiame straipsnyje aptarsime TOP 5 vaikiškų knygų personažus, kurie sužavėjo mažuosius skaitytojus, ir išsiaiškinsime, kas lemia jų neblėstantį populiarumą.

Maištingoji, lyčių stereotipams nepasiduodanti Pepė Ilgakojinė

Pepė Ilgakojinė yra viena garsiausių vaikiškų knygų personažų, sukurta švedės rašytojos Astridos Lindgren 1941 metais, kuomet jos serganti dukra paprašė pasekti pasaką apie mergaitę, vardu Pepė Ilgakojinė (šį vardą sugalvojo rašytojos dukra).

Trys Pepės Ilgakojinės knygos dalys pirmąkart Švedijoje pasirodė 1945-1948 metų laikotarpiu – nuo to laiko knygos apie maištingąją Pepę buvo išverstos į septyniasdešimt šešias kalbas, įvairiose šalyse adaptuotos į filmus ir serialus. Pavyzdžiui, Švedijoje yra sukurta apie keturiasdešimt filmų apie Pepę. Šiandien knygos apie Pepės Ilgakojinės nuotykius yra laikomos vienos svarbiausių vaikų literatūros klasikos kūrinių, o garsusis Pepės Ilgakojinės įvaizdis – raudoni plaukai supinti į dvi styrančias kasytes, strazdanomis nusėtas veidas, skirtingos kojinės – įsirėžęs į ne vienos kartos skaitytojų atmintį.

Pepė Ilgakojinė įkūnijo visiškai kitokią mergaitę, negu buvo įprasta tuomet: ji – pramuštgalviška, drąsi, maištinga, nepriklausoma ir nepaklūstanti visuomenės priskiriamoms normoms. Galbūt dėl to tiek Švedijoje, tiek kitose pasaulio valstybėse Pepė Ilgakojinė tapo lyčių lygybę simbolizuojančiu personažu, įgalinančiu vaikus (o ypač – mergaites) tikėti savimi.

Intelektualioji, blogį gėriu nugalinti Matilda

Britų rašytojo Roaldo Dahlio knyga apie ypatingų gebėjimų turinčią mergaitę Matildą buvo išleista 1988 metais. Knyga priskiriama vieniems populiauriausių vaikų ir jaunimo literatūros kūrinių visame pasaulyje ir yra parduota virš 17 milijonų tiražu.

Matilda įkūnija tėvų nepriimtą ir nesuprastą mergaitę, pasižyminčią išskirtiniu intelektu ir antgamtiniais gebėjimais. Mokykloje ji patiria patyčias, o geriausi jos draugai – knygos. Vis tik nepaisant įvairiausių sunkumų, kuriuos išgyvena Matilda, ji parodo, jog tikint savimi, siekiant savo tikslų ir nepasiduodant blogiui, galiausiai ateina šviesus ir laimingas gyvenimo etapas. Daugelis literatūros apžvalgininkų pabrėžia, jog Matildos istorija ruošia mažuosius skaitytojus suaugusių gyvenimui.

Matildos personažas mažiesiems skaitytojams visų pirma siunčia žinutę, jog nieko blogo nepritapti prie minios ir būti kitokiu. Kita svarbi žinutė – kiekvienas žmogus galiausiai gauna tai, ko nusipelnė, o gėris visuomet triumfuoja prieš blogį. Matilda savo gyvenimu parodo mokymosi ir knygų skaitymo, pasitikėjimo savo gebėjimais svarbą. Ji įkvepia mokytis, nepasiduoti, nutraukti toksiškus santykius. Matildos personažas įgalina vaikus pasitikėti ir rūpintis savimi bei vadovautis gerumo, teisingumo principais. Nenuostabu, jog įkvepiančioji Matilda visame pasaulyje tapo vienu mėgstamiausių vaikų ir jaunimo literatūriniu personažu.

Vidine laisve spinduliuojantis Mikė Pukuotukas

Komiškas anglų rašyojo Alano Alexanderio Milne‘o knygų personažas Mikė Pukuotukas yra vienas garsiausių ir sėkmingiausių vaikiškų knygų personažų, su kuriuo užaugo ne viena skaitytojų karta. XX a. 3 dešimtmetyje rašytojo sukurtas Mikė Pukuotuko pasaulis tik iš pirmo žvilgsnio atrodo juokingas, paprastas ar primityvus. Išties Mikė Pukuotuko ir jo bendražygių gyvenimai satyriškai atspindinti žmonių vidinio pasaulio, elgsenos ypatumus bei tarpusavio santykius, kadangi kiekvienas veikėjas įkūniją tam tikrą stereotipinės asmenybės prototipą.

Pats Mikė Pukuotukas, nors vaizduojamas kaip naivus ir kvailokas meškiukas, savyje talpina gyvenimišką išmintį. Visų pirma, šis personažas reprezentuoja savęs priėmimo ir individualumo svarbą (Mikė visai nesisieloja esantis „Labai Mažo Protelio Meškiukas“), moko pozityvumo, empatijos, dėkingumo, draugiškumo, nerūpestingumo. Mikė Pukuotukas įkvepia atsipalaiduoti, mėgautis paprastais gyvenimo malonumais ir kūrybiškai žvelgti į pasaulį. Galima teigti, jog Mikė Pukuotukas simbolizuoja vidinę laisvę, kurios siekia kiekvienas žmogus.

"Kake Make"

Pasaulį pažinti ir mokytis padedanti Kakė Makė

Lietuvių rašytojos ir iliustruotojos Linos Žutautės sukurta Kakė Makė – bene žinomiausias lietuviškas vaikų literatūros personažas, sulaukęs populiarumo ir kitose pasaulio valstybėse. Pirmoji knyga apie Kakę Makę, išleista 2010-aisiais, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos buvo pripažinta geriausia knyga vaikams. Šiai dienai Lina Žutautė yra sukūrusi net devynios pasakų knygas, pasakojančias Kakės Makės nuotykius. Lietuvoje Kakė Makė jau yra tapusi prekiniu ženklu: Kakė Makė „puošia“ maisto produktus, vaikiškas prekes, yra įkūnijama spektakliuose, renginiuose.

 "Kake Make ir pabegusios ausys

Kuo ypatinga Kakė Makė? Ji – išdykusi, pozityvi, laisve spinduliuojanti penkerių metų mergaitė, besimokanti patirti ją supantį pasaulį. Kakė Makė per savo patirtį mažuosius skaitytojus supažindina su gyvenimiškais iššūkiais ir jų sprendimo būdais, paprasta kalba atsako į įvairiausius aktualius klausimus. Ne veltui Kakės Makės istorijos – vaikų taip pamiltos knygos. Be to, Kakės Makės knygos ypatingos ir tuo, kad jos atlieka ir ugdomąją funkciją – moko vaikus dantų valymo svarbos, buvimo vienumoje, padeda ruoštis mokyklai, turiningai leisti laisvalaikį ir daug kitų naudingų dalykų. Taigi Kakė Makė – ne tik vaikų vedlė, bet ir tėvų pagalbininkė.

Savimi pasitikintis, sumanusis Karslonas, kuris gyvena ant stogo

Karlsonas yra dar vienas, jau klasika tapęs, Astridos Lindgren sukurtas literatūrinis personažas, užkariavęs vaikų širdis visame pasaulyje. Pirmoji knyga apie Karsloną, kuris gyvena ant stogo, pasirodė 1955 metais, o antroji ir trečioji knygos dalys – 1962 m. ir 1968 m. Karslono personažas ypač išpopuliarėjo Sovietų Sąjungoje 8 dešimtmetyje: tai viena priežasčių, kodėl lietuvių skaitytojams Karslonas toks artimas.

Karslonas save vadino išvaizdžiu, sumaniu ir tobulai apkūniu vyruku pačiame jėgų žydėjime. Garsusis Astridos Lindgren personažas darė viską, ko užsinorėdavo – suvalgydavo visus saldainius, visuomet pasirinkdavo didžiausią torto gabalėlį, krėsdavo išdaigas aplinkiniams. Jis buvo įsitikinęs esąs geriausias ir nesidrovėdavo to parodyti aplinkiniams. Nors šios Karslono savybės suteikia jam tik savimi besirūpinančio įvaizdį, išties jis – sumanus, draugystei atsidavęs personažas, parodantis, kaip svarbu mylėti save ir mėgautis gyvenimu.

Sudužus ar pradingus kokiam daiktui, Karslonas pabrėždavo, jog tai – tik materialūs daiktai, dėl kurių nereikia sukti galvos. Savo draugui Mažyliui jis padėdavo kūrybiškai išspręsti visas problemas. Karslono personažas vaikus įkvepia pasitikėti ir mėgautis savimi – apie tokį draugą svajojo visi vaikai, skaitę Karslono, gyvenančio ant stogo ir Mažylio nuotykius.

Reklama

141 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.