Home » Sveikata » Siekia Naujagimiams palankios ligoninės vardo

Siekia Naujagimiams palankios ligoninės vardo

Siekia Naujagimiams palankios ligoninės vardo

Tinkama ir sveika mityba yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių sėkmingą naujagimio adaptaciją, bei gerą kūdikio augimą, vystymąsi ir sveikatos būklę. Jau neabejojama, kad motinos pienas patenkina visus kūdikio maisto medžiagų ir vandens poreikius visus 6 mėnesius. Žindymas – tai ne tik vienintelis teisingas kūdikių maitinimo būdas, bet tai ir procesas, turintis ypatingą biologinį bei emocinį poveikį motinos ir vaiko sveikatai.


Mokyklėlės lankytojos. Autorės nuotraukos
VšĮ Utenos ligoninės administracija ir personalas išskirtinį dėmesį skiria motinos ir vaiko sveikatai bei siekia Naujagimiams palankios ligoninės (NPL) vardo. Šią ligoninės iniciatyvą, vadovaujantis Jungtinių tautų vaiko teisių konvencija, palaiko Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Jungtinių tautų vaikų fondas.

Pagrindinis NPL tikslas – skatinti mamas kūdikius maitinti natūraliai (ne dirbtiniais mišiniais). Siekiama, kad motina ir naujagimis palatoje visą parą būtų kartu, o žindyti tiek kartų, kiek to pats naujagimis nori ir kiek to jam pačiam reikia. Dar gimdykloje, po gimimo nuogas naujagimis paguldomas motinai ant krūtinės (oda–oda kontaktas) bent vienai valandai, kad pasirengtų pirmą kartą žįsti. Toks kontaktas skatina psichologinį ryšį tarp motinos ir vaiko.


Gydytojos prie naujagimių reanimacijos stalelio
VšĮ Utenos ligoninės salėje kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį vyksta paskaitos nėščiosioms ir tėveliams apie natūralaus maitinimo naudą kūdikiui ir mamai bei dirbtinio maitinimo trūkumus ir pavojus.

Mokyklėlėje šį ketvirtadienį nebuvo gausu būsimųjų mamyčių, nors vidutiniškai lankosi 10–12 nėščiųjų, daugelis jų – ne vieną kartą. Kalbintos moterys patenkintos mokyklėle, sužino naujų dalykų, nors kai kurios gimdyti ruošiasi ir ne pirmą kartą. Paruoštomis svarbiausiomis temomis su lankytojomis kalbasi, atsakinėja į klausimus, komentuoja profesionaliai padarytą filmuką apie žindymą, gydytoja neonatologė Vida Kuliešienė ir ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Jūratė Stankevičienė.


B. Blažienė prie naujo echoskopo
Būsimos mamytės gali susipažinti su akušeriniu-ginekologiniu skyriumi, naujausia aparatūra nėščiųjų ir kūdikių sveikatai tirti. Apie gautą aparatūrą (pagal bendradarbiavimo su Šveicarija programą) papasakojo akušerinio-ginekologinio sektoriaus vyriausia koordinatorė Birutė Blažienė. 40 metų akušerinį-ginekologinį darbo stažą turinti gydytoja pasidžiaugė nauju ekoskopu, dviem naujagimių reanimacijos staleliais su visa įranga, fototerapijos lempa, kardiotokografais, svarstyklėmis kūdikiams sverti ir kita įranga. Skyriuje dirba 8 gydytojai ir tiek pat akušerių. „Gaila, kad ne tik Utenoje, bet ir visoje šalyje gimstamumas per 20-tį metų sumažėjo tris kartus, – sako gydytoja. – Mūsų ligoninėje sąlygos gimdyvėms ir naujagimiams – labai palankios“.


Kūdikių gydytoja V. Kuliešienė
Ligoninė turi vadovo patikrintą žindymo rėmimo programą. Direktoriaus pavaduotoja slaugai Jūratė Stankevičienė parengė mokymo programą nėščiosioms, šeimai svarbiausiomis temomis: žindymo nauda kūdikiui (apsaugo nuo daugumos susirgimų, padeda jam gerai augti ir vystytis); žindymo nauda mamai (apsauga nuo krūties vėžio ir osteoporozės, ryšys su kūdikiu); oda–oda kontakto svarba (palaiko kūdikio temperatūrą, ramina jį); dirbtinio maitinimo rizika (neužtikrina apsaugos nuo ligų, mišinio paruošimo pavojai ir t. t.) ir kiti klausimai, aktualūs gimdyvėms ir kūdikiams.

Kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį, 14 val. ligoninės salėje (pagrindiniame ligoninės pastate, I aukšte) vyksta paskaitos, į kurias kviečiamos būsimos mamos ir tėčiai.

Aldona Blažaitienė

1411 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Comments (1)

  1. Avent parašė:

    Būtų labai gerai, jei kiekviena nėščioji turėtų galimybę nueiti į kursus, skirtus nėščiosioms.. O jei ligoninė sudarytų tokią galimybę nemokamai, sakyčiau būtų ligoninė verta didžiausios pagarbos. Jaunos būsimos mamytės nežino daugybės subtilybių, kurios labai padėtų tiek nėštumo, tiek gimdymo, tiek po gimdymo..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.