Home » Gallery » Aktualijos » Kartu su senais vaistais gyventojai į vaistines neša ir kosmetikos bei higienos priemones

Kartu su senais vaistais gyventojai į vaistines neša ir kosmetikos bei higienos priemones

Kartu su senais vaistais gyventojai į vaistines neša ir kosmetikos bei higienos priemones

Ne visi dar žinome, kad galima grąžinti į vaistinę nesunaudotus vaistus, pasibaigus jų galiojimo laikui. Uteniškė ponia Jurgita paklausta, kur deda pasenusius vaistus, atsakė, kad išmeta į šiukšlių dėžę ir teigia pirmą kartą išgirdusi tokį dalyką, kad vaistinės surenka iš žmonių atneštus vaistus. Turbūt neišvengiamai pas kiekvieną iš mūsų lieka nesunaudotų vaistų, lašiukų ar purškalų, tepalų, kuriuos mėnesiais užmirštame vaistinėlėje. Turbūt ne vienas išmetame senų vaistų likučius į šiukšliadėžę kartu su kitomis atliekomis, nes nežinome, kad nebenaudojami, pasenę vaistai turi būti šalinami kitaip. Tikriausiai iki šiol vis dar trūksta informacijos apie tai, kad gyventojai gali farmacines atliekas grąžinti į bet kurią vaistinę, o vaistinės privalo tas atliekas priimti.

Į vaistinę atneša ir pasenusios kosmetikos

Pagal „Naikintinų kontroliuojamų vaistinių preparatų surinkimo vaistinėse tvarkos aprašą“ (Žin., 2004, Nr. 134-4881), naikintinus kontroliuojamus vaistinius preparatus iš gyventojų privalo surinkti visos vaistinės, turinčios teisę parduoti (išduoti) kontroliuojamus vaistinius preparatus. Utenoje esančioje ,,Norfos“ vaistinėje dirbantis vaistininkas Vaidas Zymonas mielai papasakojo apie senų vaistų priėmimą ir parodė dėžę, kurioje tie vaistai kaupiami iki kol yra išvežami utilizuoti. ,,Privalome priimti žmonių atneštus, nebenaudojamus vaistus. Yra žurnalas, į kurį registruojame tuos vaistus, skaičiuojame gautą jų kiekį. Turime tam skirtą vietą. Reklamos apie tai, kad priimame senus vaistus nedarome, nes įstatymas to nereikalauja. Žmonės nežinodami kartais atneša ir nebenaudojamą kosmetiką, kurią galima išmesti tiesiog į konteinerį. Vaistai, ypatingai hormoniniai, antibiotiniai turi būti tinkamai utilizuoti, išmesti netinkamai jie gali patekti į gruntinius vandenis ir taip pakenkti ekosistemai“, – teigia V. Zymonas.


Autorės nuotrauka

Gintarinės vaistinės, įsikūrusios Utenoje, J. Basanavičiaus g. 93C (prie turgaus), vedėja V. Bražinskienė sako, kad žmonės be senų, nebenaudojamų vaistų kartais atneša netgi panaudotus tamponus ar marles. „Mes atneštus vaistus registruojame, surašome kokių agregatinių būsenų yra tie vaistai, nors paskui juos visus dedame į vieną dėžę. Turime vietą, skirtą jiems saugoti. O ar tų vaistų utilizavimas yra brangi paslauga, negaliu atsakyti, nes mes esame tinklinė vaistinė, todėl visa tai tvarko mūsų vaistinių tinklo biuras. Apie senų vaistų priėmimą yra daug kalbama, kaip ir apie kitų atliekų surinkimą. Per tris mėnesius vidutiniškai surenkame apie 6 kg nebenaudojamų vaistų. Neteisingas elgesys būtų išmesti vaistus tiesiog į šiukšlių dėžę, nes tai kenkia aplinkai. Pirmiausia dėl gamtosauginių reikalavimų ir yra surenkami tie vaistai“, – sako vedėja. Gintarinėje vaistinėje sutikta ponia Janina sako, girdėjusi apie šią galimybę, bet niekada nenešanti senų vaistų į vaistinę, namuose irgi jų nekaupianti. Dar viena uteniškė nepanorusi prisistatyti, sakė, senus vaistus visada atnešanti į vaistinę, nes atliekas rūšiuoti tinkamai privalome mokėti visi. Pakalbinta vaistinėje besilankanti ponia Daiva, sakė žinanti, kad nebenaudojamus vaistus vaistinės priima ir, kad reikia juos atnešti į vaistinę, tačiau prisipažino niekada to nedaranti.

Daugiausiai išmetama vaistų nuo kraujotakos sutrikimų

Tuo tarpu, vaistinėje ,,Camelia“, įsikūrusioje Utenoje, šeimos klinikoje ,,Šalavijas“ J. Basanavičiaus g. 54, išsamiau papasakoti apie senų vaistų surinkimą nesutiko, pasiūlė susisiekti su administracija, ar su jų tinklo viešųjų ryšių skyriumi, kuris ir pateiks visą įstatymais numatytą tvarką mums rūpimais klausimais. Natūraliai kilo klausimas, jei žmogus atneštų senų vaistų pakuotę, tikriausiai taip paprastai negalėtų jų atiduoti šioje vaistinėje, prieš tai nesusisiekus su vadovybe? Vėliau, šios vaistinės viešųjų ryšių specialistė, raštu pateikė išsamų atsakymą apie vaistų surinkimo reglamentuotą tvarką.

„Eurovaistinėje“, kuri yra Utenoje, J. Basanavičiaus g. 52 („Senukuose“) vedėja Eglė Mickevičienė teigė, kad iš žmonių surinktus vaistus vieną kartą per 4 mėnesius išveža utilizuoti. „Savo vaistinėje surenkame apie 1 kg vaistų per 4 mėnesius. Tai dažniausiai būna vaistai skirti kraujotakos sutrikimams gydymui, nuo skausmo, taip pat vaistai skirti vėžiui gydyti. Vaistai yra chemija ir nebūtinai tie, kurių galiojimo laikas yra pasibaigęs, todėl negalima jų išmesti tiesiog į šiukšlių dėžę“, – kitų vaistinių vadovams antrino E. Mickevičienė. Laura Bielskė, „Eurovaistinės“ komunikacijų vadovė informavo, kad J. Basanavičiaus g. 52 Utenoje esančioje vaistinėje per metus (2014 09 01–2015 09 01) iš gyventojų buvo surinkta ir perduota farmacinių atliekų tvarkymo įmonei 1,98 kg naikintinų vaistų. Iš gyventojų surinkti naikintini vaistai perduoti UAB „Farmacinių atliekų šalinimas“. Kai kurie kalbinti uteniškiai neslepia, kad tokį dalyką išgirdo pirmąkart. Ponia Judita sako, kaip tik nesenai tvarkiusi savo mamos vaistinėlę ir surinkusi nemažą maišelį senų medikamentų, tik dar neprisiruošusi jų atnešti į vaistinę. Ponia Aldona, gyvenanti kaime, todėl daug atliekų, taip pat ir vaistus, kuriuos jau reikia išmesti, sako tiesiog sudeginanti krosnyje. Jos teigimu, dažniausiai lieka nesunaudoti vaistai, kurie gydo aukštą kraujospūdį, nes moteris juos vartoja tik tada, kai reikia, o ligos simptomams palengvėjus, juos padeda į savo vaistinėlės gilesnę vietą. Ir tik tada, kada nusprendžia atlikti „generalinę reviziją“ savo vaistinėlėje, ten atranda ir jau nebetinkamus naudoti vaistus. Aldona sako žinojusi, kad į vaistinę galima atnešti sudužusius termometrus, nes gyvsidabris yra nuodai, o apie tai, kad ir vaistus reikia atnešti į vaistinę, nėra net girdėjusi.

Saugokime save ir savo aplinką

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 2014 metais buvo surinkta per 5651 kg sunaikinti skirtų vaistinių preparatų. Įstatymo numatyta tvarka vaistinės priima nesunaudotus, pasenusius vaistus, tačiau informacijos apie tai lyg ir trūksta, ne visi žmonės žino apie šią galimybę. Tad nereikėtų stebėtis, jei konteineriuose kartais galima pamatyti besimėtančių vaistų pakuotes, kurios pakliūna į bendrus buitinių atliekų sąvartynus. Specialistai įspėja, kad išmetant vaistus į konteinerį, daroma neatitaisoma žala gamtai ir patiems žmonėms. Jau yra buvę atvejų, kai atsainiai išmestus vaistus aptikę vaikai pabandydavo jų paragauti ir apsinuodydavo. Taip pat nederėtų pamiršti ir to, kad vaistuose yra cheminių medžiagų, kurios tirpsta, garuoja, taip patekusios į aplinką teršia dirvožemį ir gruntinius vandenis. Išnaudotos vaistų pakuotės, specialistų teigimu, taip pat negalima mesti į komunalinių atliekų ar antrinių žaliavų konteinerius, nes tai irgi yra pavojinga atlieka. Vaistinėms atsisakius priimti pasenusius vaistus, tinkamam jų sunaikinimui, žmonės gali kreiptis į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą.

Daiva Čepėnienė

1837 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.