Home » Protakos » Utenos regione net du aukštaitiškiausi objektai

Utenos regione net du aukštaitiškiausi objektai

Utenos regione net du aukštaitiškiausi objektai

Dalia SAVICKAITĖ

Šiemet Lietuvoje pirmą kartą organizuotas konkursas geriausiai etnokultūrinių regionų savitumą atspindinčioms, gražiausioms vietovėms išrinkti. Konkursą organizavo Aplinkos ministerija su Etninės globos taryba (institucija prie Seimo). Paskelbus konkursą buvo gautos 33 paraiškos. Daugiausiai kandidatų pateikė Aukštaitijos ir Žemaitijos etninių regionų žmonės, visuomeninės organizacijos, seniūnijos, savivaldybės, saugomos teritorijos. Iš ten net po keturis objektus buvo atrinkta galutiniam vertinimui. Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius, pirmasis Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Vidmantas Bezaras sakė, kad daugiau tikėjosi iš archajiškiausio Lietuvos regiono – Dzūkijos (Dainavos). Bet iš to regiono pateiktųjų atrinkti galutiniam vertinimui buvo tik trys objektai. Direktorius sakė, kad vertinti buvo sunku, nes pateiktos vietovės buvo labai netolygios: vienos žinomos iš anksčiau, sukurtos gamtos, kitos dabar atkurtos bendruomenių, vienos labai didelės, kitos mažos. Pateiktų vertinimui vietovių grožį ir savitumą vertino patyrę kraštovaizdžio, etnokultūros specialistai.

Geriausiais, gražiausiais etnokultūrinio kraštovaizdžio etalonais pripažinti:

Aukštaitijoje: Anykščių r. Niūronių gatvinis kaimas ir apylinkės, Ignalinos r. Ladakalnio–Ginučių etnoarchitektūrinis kompleksas, Kėdainių r. istorinė Sosių ir Liaudos žemė, Radviliškio r. Kleboniškių gatvinis kaimas.

Dzūkijoje (Dainavoje): Dieveniškių regioniniame parke esantys Poškonių ir Rimašių kaimai – Bėčionių piliakalnio apylinkės, šalia Neries esantis Grabijolų kaimas.

Mažojoje Lietuvoje (Klaipėdos krašte): Klaipėdos r. Agluonėnų kraštovaizdžio vertybės, Rambyno Bitėnų apylinkės, Viešvilės bendruomenės urbanizuotos teritorijos.

Suvalkijoje (Sūduvoje): Šakių r. Plokščių miestelis, Zyplių dvaro sodyba ir Gelgaudiškio dvaras bei miestelio aplinka.

Žemaitijoje: Platelių miestelis ir apylinkės, Plungės r. Bukontės dvaro ir apylinkių teritorija, Šatrijos kraštovaizdžio draustinis ir apylinkės, Veliuonos miestelis.

niūronių kaimo aukštaitiška sodyba - amatų klėtis

Niūronių kaimo aukštaitiška sodyba – amatų klėtis

 Bendras vertinimo vardiklis – grožis ir savitumas, nors tarp išvardintųjų ir ledynų slinkties sukurtas grožis, ir upių santakos bei skardžiai, ir šiandienos bendruomenių darbai puoselėjant savitumą. Ne paskutinį vaidmenį suvaidino ir valstybės bei visuomeninių organizacijų įsitraukimas į konkursą, nes buvo vertinami tik pateikti komisijai objektai. Todėl nereikėtų nei tingėti, nei kuklintis – o gal „atrasti“ būsite ir jūs, ir jūsų atlikti darbai, ir jūsų gimtinės gamtos stebuklai. Teikdamas apdovanojimus Aplinkos ministras K. Trečiokas sakė, kad kartais bendruomenių iniciatyvos, kūrybiškumas yra daug svarbesni ir daro reikšmingesnę įtaką aplinkai nei ES parama… Konkursą lydėjęs viešinimas masina turistus aplankyti gražiausias ir savičiausias vietoves, o tuo pačiu ir turtinti ten gyvenančius. Utenos apskrities regionas gali didžiuotis, kad turi net du aukštaitiškąjį savitumą puikiai atspindinčius objektus Anykščių ir Ignalinos rajonuose.

Artėja atostogų metas. Užsieniuose atostogauti tampa pavojinga, todėl rinkitės Lietuvą. Su šeimomis ar savo svečiais apsilankykite komisijos įvertintuose objektuose ir įsitikinkite, ar komisija buvo teisi. O gal jūs gyvenate gražesnėje bendruomenėje? Siūlykite.

1408 Iš viso matė 3 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.