Home » Sveikata » Numatomos permainos Utenos ligoninėje

Numatomos permainos Utenos ligoninėje

Numatomos permainos Utenos ligoninėje

Daiva ČEPĖNIENĖ

Regioninė Utenos ligoninė, teikianti antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugas, aktyviam stacionariniam gydymui per metus priima apie 10 000 pacientų. Iš jų beveik pusketvirto tūkstančio atvykstančiųjų gydytis – aplinkinių rajonų gyventojai. Kaip teigia VšĮ Utenos ligoninės direktorius Dalius Drunga, tai dideli skaičiai. Sveikatos priežiūros paslaugoms teikti finansavimo iš Valstybinių ligonių kasų (VLK) kasmet pritrūksta. Praėjusiais, 2015 metais, už atliktas Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojamas paslaugas Teritorinė ligonių kasa Utenos ligoninei nesumokėjo daugiau kaip pusės milijono eurų. „Medikamentams įsigyti, tyrimams atlikti lėšų skiriame tiek, kiek reikia, tačiau labai saikingai galime didinti atlyginimus darbuotojams. Gaunant pakankamą finansavimą, būtų galima skirti daugiau lėšų medicininei įrangai įsigyti“, – teigia Utenos ligoninės direktorius D. Drunga.

Pacientams tenka laukti

Pacientui ambulatorinės konsultacijos pas tam tikros srities specialistą gali tekti palaukti. 2014 metais Utenos konsultacinės poliklinikos darbų apimtys išaugo beveik 10 procentų, 2015 – dar 8 procentais. Pasak D. Drungos, Valstybinė ligonių kasa už paciento pirminę ambulatorinę asmens sveikatos priežiūrą (atliktus tyrimus, nustatytą diagnozę, paskirtą gydymą) apmoka 12 eurų (vienam pacientui). Pakartotinis apsilankymas pas tą patį gydytoją su atliktų tyrimų rezultatais nebeapmokamas. Tačiau teigiami pokyčiai vyksta, ligonių kasos sumoka už sudėtines konsultacijas, kai kartu tos pačios konsultacijos metu atliekami ne tik laboratoriniai, bet ir instrumentiniai vizualiniai tyrimai (ultragarsas vidaus organams tirti, skrandžio endoskopija, audiograma klausos sutrikimams nustatyti ir pan.). Šių ar panašių sudėtinių konsultacijų VLK apmokėjimas siekia 18 eurų. Kad būtų skiriamas stacionarinis gydymas Utenos ligoninėje, pacientams laukti eilėje netenka. Tačiau Utenos konsultacinėje poliklinikoje situacija kitokia. Pastaraisiais metais pacientų eilės pas vienus specialistus sutrumpėjo, o pas kitus, deja, pailgėjo. Anksčiau pacientus priimdavo 4 kardiologai. Dabar jau dirba 7 šios srities specialistai. Taigi pakliūti pas kardiologą nebėra didelės problemos. „Turime tikrai skausmingų vietų. Priimtume dirbti oftalmologą, gastroenterologą, pulmonologą, traumatologą. Specialistų trūksta ir kol kas jų nerandame. Galimybe dirbti po 4 metų domisi dar studijuojantys, būsimi gydytojai. Bet specialisto reikia jau dabar. Utena nėra tokia beviltiška provincija, ir darbo užmokestis čia pakankamai konkurencingas Lietuvos mastu, bet specialistų reikia ieškoti, o atradus, tiesiogine to žodžio prasme, prisišaukti“, – pasakoja D. Drunga. Pasak Utenos ligoninės direktoriaus, šiuo metu jau paruoštas ir savivaldybei svarstyti atiduotas projektas, kurį patvirtinus į Uteną atvykusiems dirbti jauniems specialistams bus skiriamos lėšos padengti gyvenamojo ploto nuomos išlaidas. O įsigyjant nuosavą būstą, apmokama dalis palūkanų. Tokia pagalba būtų vienas iš būdų pritraukti į Uteną gydytojų specialistų. Vis tik jauni specialistai, besidomintys galimybe verstis gydytojo praktika, prioritetu laiko gydymo įstaigos laboratorinę bazę, atliekamų tyrimų galimybes.

Bus įdiegtas naujas išeminio insulto gydymo metodas

Beveik du dešimtmečius užsienio šalių specializuotose gydymo įstaigose pacientai, patyrę išeminį insultą, gydomi taikant trombolizės procedūrą (kraujo krešulio, susidariusio galvos smegenų kraujagyslėse, tirpdymas medikamentais). Ši procedūra Lietuvoje atliekama tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Tikimasi, kad artimiausiu metu ir Utenos ligoninė taps vienu iš 7 didžiausių Lietuvoje specializuotų insulto diagnostikos ir gydymo centrų (klasterių). Belieka sulaukti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinimo, kad išeminio insulto klasterio programa būtų pradėta vykdyti ir Utenos ligoninėje. Operatyvi šios ligos diagnostika, inovatyvių gydymo metodų taikymas leis sumažinti sunkių išeminio insulto sukeltų padarinių (paralyžių) ir mirčių skaičių. „Kartu su Utena tokios pat galimybės siekia ir Alytaus miestas. Tai yra didelė atsakomybė mums, bet milžiniškos galimybės pacientams. Galimybė tapti insulto diagnostikos ir gydymo centru yra mūsų personalo, gydytojų, įstaigos techninio lygmens pripažinimas. Tai igyvendinti tikimasi jau šį rugsėjį.“ Atlikus trombolizės procedūrą pacientas gali gyventi be jokių šios ligos liekamųjų reiškinių. Šiuo metu greitosios pagalbos tarnybos pacientą veža į savo rajono gydymo įstaigą, vietos gydytojas jį apžiūri, tada nusprendžia, kad reikalingas kompiuterinės tomografijos tyrimas. Po gydytojo apžiūros pacientas vežamas tirti ir tik tada – trombolizės procedūrai“, – teigia D. Drunga. Išeminio insulto atveju atkurti sutrikusią kraujotaką galvos smegenyse būtina nedelsiant. Pajutus ligos simptomus svarbu kuo skubiau atvykti į gydymo įstaigą. Patyrusiems išeminį insultą, kraujo krešulio tirpdymo procedūrą svarbu atlikti per artimiausią valandą.

Bus atliekami branduolinio magnetinio rezonanso tyrimai

Apie kitas naujoves skaitykite  laikraščio „Utenos apskrities žinios“ šeštadienio, rugpjūčio 20 d.  numeryje.

IMG_0024

Utenos ligoninės direktorius Dalius Drunga / Daivos Čepėnienės nuotraukos

IMG_0022

IMG_0020 IMG_0018 IMG_0016 IMG_0015 IMG_0014 IMG_0013 IMG_0012 IMG_0010 IMG_0008

4339 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Comments 2 komentarai

  1. Anonimas parašė:

    Saunu!

  2. Jeronimas parašė:

    Kada visoje poliklinikoje bus priimamas pacientas pagal talone nurodytą laiką,o ne pagal gyvą eilę,nes taip susidaro eilės.Yra kabinetų kur taip vyksta ir ten nesusidaro eilės,nes koks tikslas eiti ir laukti prie durų jeigu būsi pakviestas paskirtu laiku maždaug.Nuo to žmonių nepadaugėja,bet tam tikru laiku susidaro vaizdas,kad baisios eilės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.