Home » Projektų archyvas » Neįgaliųjų kelionių maršrutai – po dvarus ir palivarkus

Neįgaliųjų kelionių maršrutai – po dvarus ir palivarkus

Neįgaliųjų kelionių maršrutai – po dvarus ir palivarkus

.

Nida TREINYTĖ

Utenos rajono neįgaliųjų draugijos nariai vasaros metu geba ne tik darbuotis savo namuose ar soduose, bet, atitrūkę nuo kasdienių darbų, aktyviai keliauja, pramogauja, stiprindami bendruomeniškumą. Drauge leidžiamas laikas neprailgsta ir palieka tik gerus prisiminimus. Naujai patirti įspūdžiai bei pažintys skatina plėsti draugystės saitus ir palaikyti šiltus bendradarbiavimo ryšius su kolegomis įvairiuose Lietuvos miestuose. Kokia gi ir kuo įsimintina ši vasara, pasakoja draugijos pirmininkė Sandra Ragaišytė.

Draugijos veikla – įvairialypė

Rugsėjo mėnesį sueis dveji metai, kai Utenos rajono neįgaliųjų draugijai pirmininkauja S. Ragaišytė. Paklausta apie dviejų metų veiklą draugijoje pašnekovė akcentuoja, kad aktyvi veikla pirmiausia siejama su pažintinėmis kelionėmis, trumpomis išvykomis pas kolegas į kitus rajonus, siekiant užmegzti bendradarbiavimo ir draugystės saitus, galimybe dalintis gerąja patirtimi bei dalyvauti įvairiuose renginiuose, skirtuose žmonėms su negalia. Vien tik išvykomis ir renginiais neapsiribojama. Draugijoje bendruomenės nariams pagal individualius gebėjimus suteikiama galimybė pinti iš vytelių, siūti, megzti, nerti vąšeliu, piešti, lipdyti, kurti ir gaminti papuošalus. Pasak pirmininkės, svarbiausia, kad žmogus su negalia išsilaisvintų iš savo uždaro kiauto, pakeistų požiūrį į ligą, o įsitraukęs į aktyvią veiklą galėtų save realizuoti, patirtų dvasinę pilnatvę bei įgavęs pasitikėjimo atitrūktų nuo skausmingos kasdienybės ir pažvelgtų kitomis akimis į jį supantį pasaulį. Draugijos nariai skatinami skleisti savo idėjas, teikti įvairiausius pasiūlymus – tik mąstantis žmogus geba nustumti į šalį neigiamas mintis, taip padėdamas sau kokybiškai gyventi.

Birželis – gausus kelionių

Apie šios vasaros keliones, užmegztas naujas pažintis bei potyrius S. Ragaišytė kalba itin noriai. „Ši vasara dar nesibaigia, bet nuo birželio mėnesio pradžios teko daug kur lankytis. Su neįgaliųjų bendruomenės nariais dalyvavome kultūriniame projekte-edukacijoje „Sūrio kelias“, finansuotame Utenos r. savivaldybės. „Sūrio kelias“ – pati populiariausia edukacinė programa, kuri vyksta Rokiškio dvare-muziejuje. Sužinojome apie senovinius pieno produktų gaminimo būdus, pamatėme etnografinius pieno rauginimo, sviesto mušimo ir kitokius indus. Programos metu vaišinomės „Rokiškio sūrio“ produktais bei ragavome lietuviško skilandžio. Vaikštinėdami ir grožėdamiesi Rokiškio muziejumi, klausėmės išsamaus gido pasakojimo apie dvaro istoriją, kultūrą, buitį bei grafų Tyzenhauzų gyvenimą ir nuopelnus Rokiškio miestui. Iš dvaro pėsčiomis keliavome į senamiestį, kurį puošia Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia, pastatyta grafų Tyzenhauzų lėšomis. Pasivaikščioję po senamiestį viešėjome rajono neįgaliųjų draugijoje, kur vyko rokiškėnų rankdarbių paroda-mugė. Dar lankėmės privačiame istorijos ir meno parke, kuriame eksponuojami sodybos šeimininko Vytauto Gasiūno išdrožti istorijos ir meno paminklai, primenantys Lietuvos kunigaikščių, raštijos, pirmųjų žmonių gyvenimo, pagonybės laikus. Pagal kelionės programą sustojome pasižvalgyti po Laisvės kovų istorijos muziejų Obeliuose. Muziejaus eksponatus, menančius Lietuvos žmonių kovas už laisvę, atskleidžiančius lietuvių godas ir viltis, surinko iš Obelių krašto kilęs mokytojas, buvęs partizanas, kraštotyrininkas Andrius Dručkus, gimęs 1928 m. Jis yra ir šio muziejaus įkūrėjas bei iniciatorius, padovanojęs Lietuvai didžiausią savo turtą – per ilgus okupacijos ir pasipriešinimo metus surinktą ir nuo akylo sovietinio saugumo išsaugotą asmeninę 3 tūkst. eksponatų kolekciją, su kuria mus ir supažindino“, – pasakojo draugijos pirmininkė.

dsc_6237-2

Draugijos nariai prieš kelionę į Šventąją prie neįgaliųjų draugijos Utenoje

Poilsis prie jūros

Daugelis svajojame, kad vasarą nors trumpam atsidūrę prie jūros galėtume pasigėrėti auksinių kopų paplūdimiu, pasiklausyti šėlstančios Baltijos bangų ošimo, o vakarop palydėtume besileidžiančią saulę, kuri raudonais gaisais nudažo visą padangę ir išnyksta ties horizontu. Birželio pabaigoje tokia svajonė išsipildė net 46-iems draugijos nariams. Pilnutėlis autobusas iš Utenos pajudėjo prie Baltijos jūros, į Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) Šventosios mokymų ir reabilitacijos centrą sustiprinti sveikatos ir pailsėti. Šventosios mokymų ir reabilitacijos centras nuo gegužės pabaigos iki spalio pradžios priima miestų ir rajonų neįgaliųjų draugijų narius. Žmones su negalia į Šventąją atveža ir namo parveža vežimėliais judantiems žmonėms pritaikytas autobusas. Pasak S. Ragaišytės, ši išvyka jai buvo tarsi išbandymas, reikalaujantis atsakomybės už visus 46 atvažiavusius pailsėti draugijos narius. Bet padedant puikiai lydinčiųjų asmenų komandai – Utenos kolegijos Socialinės gerovės katedros studentams-praktikantams Raimondai Gaulytei, Simonui Miškiniui bei draugijos vairuotojui Vytautui Vanagui, sunkiau judantys žmonės buvo prižiūrimi ir lydimi ten, kur pageidavo. Galimybė susipažinti su Klaipėda išsipildė draugijos nariui Lukui Stundžiai. Turintis judėjimo negalią jaunuolis lankėsi Klaipėdos jūrų uoste. Birželio 24-osios rytą lyg pagal specialų užsakymą prisišvartavo didžiulis kruizinis laineris „Marina“, priklausantis kruizinei linijai „Oceania cruises“. Stebėti tikrai buvo ką: 239 m ilgio laineris „Marina“ į Klaipėdą atplukdė apie 1240 turistų bei 780 įgulos narių. Lukui Stundžiai, kaip jis minėjo, labai pasisekė, kad tą dieną viešėjo Klaipėdoje. Žmonės, turintys mažesnę negalią, savarankiškai keliavo maršrutiniais autobusais. Kai kurie aplankė Palangą, Kretingą, Liepoją.

Liepa nė kiek nenusileido birželiui

Jau antrus metus Tauragėje organizuojamas neįgaliųjų žygis baidarėmis „Laisvės yris“. Jį inicijuoja organizacija „Aktyvi Tauragė“ (prezidentas Saulius Bagdonas). Liepos 15 d. uteniškiai kartu su Rokiškio neįgaliųjų draugijos nariais pirmą kartą išbandė baidarių trasą ir plaukė apie septynis kilometrus Jūros upe. Susirinkę Barziūnų paplūdimyje (Pagėgių savivaldybė) kartu su juos lydinčiais asmenimis į žygį išplaukė apie 80 neįgaliųjų iš visos Lietuvos. Dalyviai buvo suskirstyti į porines baidares. Neįgalieji baidarėmis yrėsi su patirties turinčiais irkluotojais – savanoriais. Uteniškių komandai atstovavo S. Ragaišytė ir ją lydintis savanoris, draugijos vairuotojas Vytautas Vanagas. Rokiškėnų ekipažą sudarė Asta Džiugelytė ir Darius Silickas. Startavę Barziūnų tvenkinyje, distanciją žygeiviai baigė Mociškių kaimo turizmo sodyboje „Mociškių palivarkas“. Ten jų laukė ne tik šiupinys, bet ir konkursai, žaidimai, koncertas. S. Ragaišytė, paklausta apie žygį, sakė, kad ši diena buvo išskirtinė , o gamta nepagailėjo saulėtos dienos ir šilto oro. Ji pirmą kartą plaukė baidarėmis, susipažino su trasa, o kitam žygiui pažadėjo suburti daugiau draugijos narių. Po penkių dienų, liepos 20-ąją, 39 uteniškiai dalyvavo kasmetinėje respublikinėje Lietuvos neįgaliųjų šventėje Talačkonių dvare prie „Balsių malūno“, Pasvalio r. Ši šventė jau tapo tradiciniu Lietuvos neįgaliųjų draugijos kultūros renginiu, kuriame susiburia to paties likimo žmonės, aktyviai dalyvauja programoje, bendrauja, dalinasi savo džiaugsmais ir rūpesčiais, nepamiršdami geros nuotaikos. Šių metų šventė buvo ypatinga – paminėta asmenų, turinčių negalią, judėjimo, prasidėjusio prieš 45-erius metus, pradžia.

dsc_4735

Uoste sėdi Lukas Stundžia ir „asmens sargybiniai“ Vytautas Vanagas bei Simonas Miškinis

dsc_6212
Saulėlydis

rokiskis-2
Viešnagė Rokiškyje

1243 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.