Home » Pozicija » Šmeižtas ar tik nuomonė?

Šmeižtas ar tik nuomonė?

Šmeižtas ar tik nuomonė?

Regina GUNTULYTĖ-RUTKAUSKIENĖ

Kuo skiriasi šmeižtas nuo nuomonės? Tūlas viešai paskelbs, kad kone visiems gerai žinomas žmogus yra melagis, vagis ar dar baisiau (nors tai gal nieko bendro neturės su tikrove), o kai kils triukšmas (jis be abejo kils), pareiškėjas pasipiktins, neva taip pažeidžiama jo teisė pareikšti savo nuomonę. Kaip jums atrodo, kas bus teisus šioje situacijoje? Ar kažkieno fantazijos vaisius, menkinantis kitą žmogų, turi teisę būti viešinamas ir toleruojamas? Ar teisūs tie, kurie piktinsis tokiu elgesiu ir net reikalaus bausmės?

Vienas kandidatų į prezidentus reikalauja paneigti viešai paskelbtus ir neva tikrovės neatitinkančius duomenis apie jį. Manau, jis teisus. Šmeižti žmogaus negalima, kas jis bebūtų. Tačiau kitu atveju, kai tūlas rašeiva „prifantazuoja“ nebūtų dalykų apie kitą žinomą žmogų ir išplatina tai tūkstantiniais tiražais, kaip mat atsiranda užtarėjų, kurie neleidžia šmeižto autoriui net piršteliu pagrūmoti. Atseit, negalima varžyti žodžio laisvės. Anaiptol, jis nusipelno pagarbos – neva kiekvienas turi teisę drąsiai pareikšti savo nuomonę. Tai kaip visa tai galima vadinti: šmeižtu ar nuomone?

Teko skaityti, kad dabar yra tam tikra grupė žmonių, kurie tvirtina, neva žemė esanti plokščia, nors net darželinukai žino, kad taip nėra. Tereikia žvilgtelėti į mūsų maitintojos nuotrauką, padarytą iš kosminių palydovų. Tačiau plokščios žemės teoretikai teigia, kad tai jų nuomonė, kurios kritikuoti, o tuo labiau neigti, niekam nevalia. Vienas iš oponentų pareiškė, kad tai tiesiog akivaizdi nesąmonė, o ne nuomonė. Tad vėl kyla klausimas, kas čia teisus: ar savo „nuomonės“ turėtojai, ar tie, kurie tai vadina ne nuomone, o tiesiog nesąmone. Na, šis atvejis gal kiek kitoks – čia nėra pažeidžiama konkretaus žmogaus garbė ir orumas. Tegu sau neišmanėliai fantazuoja, niekas nuo to nenukentės. Jie tik parodo savo bukaprotiškumą, o gal taip nori save pareklamuoti? Jei nėra kitokio būdo pasigarsinti – geras ir toks?

Tad kas yra nuomonė ir kuo ji skiriasi nuo šmeižto? Gal visažinis internetas savo autoritetu uždės visus taškus ant i? Visos citatos iš Vikipedijos tekstų užimtų pernelyg daug vietos, tad jas šiek tiek sutrumpinsiu, palikdama tik pačią esmę. „Šmeižtas: tikrovės neatitinkančios informacijos, galinčios padaryti žalos asmens garbei ir orumui, paskleidimas. (…). Lietuvoje: (…) baudžiama bauda arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki 1 metų. Už šias veikas asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas“.

O kas rašoma apie nuomonę? „Nuomonė: asmeninis įvykio ar reiškinio vertinimas. (…) Todėl daugumai atrodo, kad juo prisidengdami jie gali šnekėti bet ką. Vis dėlto, kaip nurodo Respublikos Konstitucija ir kiti šaltiniai, objektyvia, teisinga ir toleruotina yra laikoma tik pagrįsta nuomonė. Jei negalite jos pagrįsti, tokia jūsų nuomonė gali būti priskirta šmeižtui ar įžeidimui.“ Tad galvoti ar pasakyti draugui galima bet ką, tačiau viešai skelbti niekuo nepagrįstą savo nuomonę ir nebaudžiamai kenkti kito žmogaus interesams – negalima.

Ar šių nuostatų paisoma mūsų kasdienybėje? Labai dažnai viešai apšmeižę kitą žmogų veikėjai puola prisidengti neva juos ginančiomis žmogaus teisėmis ir laisvėmis. Kažin kaip tokie veikėjai reaguotų, jei apie juos būtų sukurti ir paviešinti jokiais faktais nepagrįsti juos įžeidžiantys straipsniai? Turbūt pultų rašyti skundus reikalaudami nubausti šmeižto autorius. O patys ramia sąžine šmeižia kitus ir dar dejuoja esantys persekiojami už savo „nuomonę“, kuri yra ne kas kita, kaip šmeižtas.

2464 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.