Home » Protakos » Literatai pasveikino Ignaliną su gimtadieniu

Literatai pasveikino Ignaliną su gimtadieniu

Literatai pasveikino Ignaliną su gimtadieniu

Dalia SAVICKAITĖ

Karštą birželio 11 d. vakarėjant į jaukų Ignalinos viešosios bibliotekos kiemelį atidžiai besidairydami – kas šešėliuotos vietos prisėsti, kas su pažįstamu pasilabinti ar kūrybos bei kasdienybės rūpesčių aptarti rinkosi žmonės. Kaip visuomet iškilmingai ir atsakingai nuteikia kai renginyje pamatai ką “iš valdžios” ar šiaip kitus kūrybingumu pagarsėjusius. O tądien jų buvo nemažai: vicemeras Juozas Rokas, savivaldybės direktorė Jūratė Balinskienė, kultūros reikalus savivaldybėje tvarkanti Rasa Juodagalvienė, net dvi – Vida Gasparavičienė ir Lina Kovalevskienė toje pat įstaigoje atsakingos už įvykių viešinimą, Ignalinos VB direktorė Loreta Aleknienė su savo darbuotojais, Švenčionių literatų pirmininkė Alytė Čiučiurkienė ir jos kolega žaismingasis Vasilijus Trusovas iš Zarasų, Ignalinos M. ir K. Petrauskų muzikos mokyklos direktorė Birutė Paukštienė su kolegomis ir mokiniais. Dairėmės profesionalių rašytojų – nesimatė, bet pats produktyviausias, kūrybingiausias ir visapusiškiausias Ignalinos publicistas, poetas Bronius Šablevičius, nuolat laikraščiuose skaitoma Lolita Reifonaitė, Rimutė Rimšelienė ir Liudgarda Savickaitė bei literatų klubo „Lelija” mokihanai Alfredas Bacys, Dalia Savickaitė, Rimutė Skunčikienė jau buvo apsupę dailų bibliotekos gėlyną, nedraudžiantį vienas kitam į akis žvilgtelėti. Jau daug žmonių išvardijau, dar daugiau buvo – mat tądien buvo pristatoma literatų klubo „Lelija” ir būrio Ignalinoje literatūrine kūryba užsiimančių žmonių kūrybos rinktinė, skirta Ignalinos 155-ui, kuris šiemet bus minimas liepos 17–18 dienomis.

Klubas „Lelija” prieš penketą metų minėjo brandų 30-ties metų veiklos jubiliejų. Nusipelnę rajono gyvenimui rašantieji ir leidžiantys save skaityti… 2020 m. vieša veikla buvo kiek mažesnė, nes trukdė karantinas, bet, kaip sako daugelis Lietuvos kuriančiųjų, tai puikus laikas nurimti ir popieriui atskleisti savo jausmus. Gaila tik, kad organizatoriai dar neįvertino, jog ir scenarijai, ir humoreskos, ir satyra, proza, ir publicistika (dalinai pripažinta) pasaulyje yra vadinami kūriniais. Bet tai ne vien Ignalinos bėda. Panašūs vertinimai visuose rajonuose – tik poezija. Gaila. Daug prarandame neatskleisdami slypinčių talentų. Kasmet biblioteka organizuoja ir literatų klubo „Lelija“ kūrybos vakarus, pagyvinančius rajono kultūrines spalvas. Savo pirmąją poezijos knygą ,,Lyg žemuogės ant smilgos šiaudo“ 2020 m. pradžioje pristatė literatų klubo „Lelija“ narys Bronius Šablevičius. Vėliau surengtą popietę bibliotekoje muzika, dainomis ir eilėmis pradėjo klubo narė Olga Paukštienė. Kuratorė Laima Banienė pristatė naujas Broniaus Šablevičiaus knygas „Per orchidėjų pievas ir miškus“ ir „Mudviejų vakaras: nesušukuotieji haiku“. Daug dėmesio skirta didžiasaliečiui, buvusiam ilgamečiam vaikų globos namų vadovui, pradedančiam publikuotis Mamertui Papšiui ir jo kūrybai. Bibliotekoje surengta ir jo paveikslų paroda. Vėl prasidėjus Lietuvoje karantinui biblioteka kvietė savo rašytojus į virtualius renginius, konkursus ir parodas. Parengtas virtualus Ignalinos krašto literatų ciklas „Gegužės burtai“ – susitikimai su Algiu Jakštu, Lina Kovalevskiene, Valda Kulakauskaite ir Olga Paukštiene. Parengta literatų klubo „Lelija“ narės Dalios Savickaitės 60-iui skirta paroda https://ignalinosvb.lt/…/prisiminimu-ir-atradimu-ruduo…/.

2021 metai pradėti solidžiai. Literatų klubo „Lelija” kuratorė, VVB darbuotoja Laima Banienė birželio renginį pradėjo klausdama ir susirinkusiesiems paaiškindama: „Ar įsivaizduojate, kiek jame jausmų, emocijų, kiek jo širdyje ir sieloje kunkuliuoja tos energijos, jausmo? Kiek jo gyvenime daug reiškia rašyti… Rašantis žmogus išgyvena viską mintimis ir širdimi… Toks žmogus pilnas jausmų ir emocijų, pilnas neištartų žodžių. Jeigu negali išsilieti garsiai kitam, tai sudeda rašydamas. Nuostabu kai kūryba užvaldo visą žmogų, priverčia jį užsimiršti, pajusti minčių ir sielos harmoniją.” Susirinkusiuosius, kaip priimta, sveikino oficialūs asmenys, svečiai, dainavo muzikos mokyklos mokytojai ir ugdytiniai. Renginiui skaičiuojant minutes vedančioji abėcėlės tvarka vis sveikino rašančiuosius paskaitydama po trupinėlį iš jų gausios kūrybos atrinktus ir publikuotos knygoje. Kad sveikinimai neliktų vien žodžiais, vicemeras kiekvienam, kurio kūryba buvo publikuota leidinyje, dovanojo po spalvingą Ignalinos rajono savivaldybės leidinį „Laiškai Ignalinai” ir jubiliejinę literatų kūrybos rinktinę. Smagu, kad be dovanų neliko ir ilgametė, tuomet negalėjusi dalyvauti bene intelektualiausia rajono poetė Nijolė Bielinienė.

Literatai ir renginio svečiai / l. Kovalevskienės nuotraukos

Tikėtina, kad literatų rinktinės viršelis gana santūrus todėl, kad jį puošia naujai atrastos profesionalios menininkės, kilusios iš Ignalinos Jolantos Balkevičienės sukurtas logotipas, specialiai skirtas Ignalinos 155-ajam gimtadieniui. Leidinį spausdino UAB „Utenos Indra”.

Tai jau trečia Ignalinos literatų rinktinė, prieš tai buvo „Banguojantys žodžiai“ ir „Aukštaitiškas kalbėjimas į širdį“.

Kaip jau minėjau – produktyviausias rajono rašantysis Bronius Šablevičius tą dieną kaip tik atsiėmė naują savo kūrinį „Jei laimingai nubusiu. Laiškai iš Elegijų šalies”. Kai kam jis, dar kvepiantis dažais, ir buvo tyliai padovanotas. Visų klubo narių ir renginio svečių laukia naujas susitikimas su Broniaus kūryba oficialiame knygos pristatyme. Auksabalsės dainininkės B. Paukštienė ir A. Čeponienė, renginyje atlikusios dainas, parašytas Algirdo Panavo žodžiams, prašė ir naujų tekstų, nes jie tiesiog liejasi į melodiją. Matyt taip ir bus. O mums belieka laukti.

Besidomintieji rašančiaisiais pasižvalgę sužinojo ir keletą naujienų: leidinyje publikuojasi dvi Savickaitės, o jei dar papildysime Rimute Rimšeliene, gausis visai smagiai, nes jos mergautinė pavardė – Savickaitė… Rasime ir dvi Gaidelienes: Ciciliją ir Eleną. Abi mažai matytos ir labai įdomios tiek senbuviams, tiek poezijos klausytojams. Taip pat įdomu, kad savo vaikystę Silva Žiliukienė praleido Ąžuolynės vienkiemyje, girininkijoje netoli Dūkšto. Ši vieta buvo ir pirmoji Dalios Savickaitės gyvenamoji vieta atvykus į rajoną… Dabar abiems belieka sakyti, kad jos tokios rajone atsirado „iš miško”. Po ilgo laiko pasirodęs Ignalinos išeivės kūrybinis darbas – logotipas, taip pat neįprastas, bet mielas širdžiai reiškinys. Tikėkimės, kad vėliau jie pasirodys dažniau. Vos baigėsi vedančiosios žodžiai ir kaimynų pasišnibždėjimai, prapliupo tikrų tikriausia liūtis. Klubo senbuviai prisiglaudė po bibliotekos stogine, o liūtis vis plovė klubo narių viltis pabendrauti su naujai „išdygusiais” literatais, pasidalinti kūrybos ir veiklos viltimis, nes kam klubas, jei mintimis nesikeičiama… Ach tas lietus…

Sveikinimai B. Šablevičiui
181 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.