Home » (NE)MATOMI MUZIEJŲ FONDAI » Penkių rajonų kūrėjai įamžino Uteną meno kūriniuose

Penkių rajonų kūrėjai įamžino Uteną meno kūriniuose

Penkių rajonų kūrėjai įamžino Uteną meno kūriniuose

Daiva ČEPĖNIENĖ

Laikas daug ką nusineša užmarštin, su laiku keičiasi žmonės, aplinka. Pasaulyje viskas prieš kelis tūkstančius ar šimtus metų atrodė visiškai kitaip nei dabar. Istorija išlieka knygų puslapiuose, senose nuotraukose, žmonių atmintyje. Štai Utenoje surengto plenero „Menas mieste – miestas mene“ viena iš idėjų ir buvo Utenos miesto kraštovaizdį, architektūros, kultūros paveldo objektus, dar išlikusius senosios Utenos fragmentus bei naujai sukurtas erdves įamžinti meno kūriniuose.

Dovana uteniškiams ir Utenai

Plenero organizavimu besirūpinusi Utenos rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistė Regina Skomskienė teigė, kad aktyvinant menininkų veiklą Utenoje buvo sumanyta suburti menininkus į plenerą. Įvairūs plenerai vyksta Utenos apylinkėse. Tačiau galimybė surinkti tokį gausų būrį menininkų kurti, tapyti būtent Utenoje, pasak R. Skomskienės, buvo jau gana seniai. „Šiais metais Utena švenčia 760-ąjį jubiliejų, ta proga ir nuspręsta surengti plenerą, kaip dovaną dailininkams, uteniškiams ir pačiam Utenos miestui“, – pasakojo R. Skomskienė.

Užfiksavo tai, ko greitu laiku neliks

Menininkai kūrybai Utenos mieste skyrė visą rugpjūčio savaitę. Miestelėnai ir miesto svečiai stebėdami, kaip gimsta meno kūriniai, matydami vienoje ar kitoje vietoje miesto erdvėje menininkus su molbertais buvo maloniai nustebę, domėjosi tuo, kas vyksta. Pasak R. Skomskienės, visa tai įnešė miestui gyvybės. O menininkų sukurti darbai turės didelę išliekamąją vertę. „Menas mieste – miestas mene“ plenere dalyvavo 20 profesionalių, žinomų, skirtingų kartų dailininkų iš Anykščių, Zarasų, Molėtų, Ignalinos, Utenos rajonų. Rugpjūčio 26 dienos pavakarę Utenos Kameriniame Teatre menininkai pristatė savo darbų parodą. Vakaro metu renginys susipynė su muzikiniu poezijos spektakliu pagal Pauliaus Širvio ir Salomėjos Nėries lyriką „Girdėjau tavo atdūsį“. Skambėjo muzika, poetų eilės, plenero dalyviai dalijosi savo patirtimi ir įspūdžiais. Dailininkai sakė, kad meno kūriniuose, kurie gimė Utenos miesto erdvėse, įamžino momentus ir šiuo metu mieste tvyrančias nuotaikas, nes laiko tėkmėje daug kas keičiasi, miestuose nelieka senųjų pastatų. Į plenerą iš Ignalinos atvykusi dailininkė Nijolė Trinkūnienė tapė senuosius Utenos Rinkos aikštės namus. Turbūt taip sutapo, bet ji savame darbe įamžino vieną iš Rinkos aikštėje esančių namukų, kuris netrukus bus griaunamas.

Perteikė individualų santykį su miestu

Plenero metu dailininkai buvo supažindinami su Utenos miestu, jo apylinkėmis. Kiekvieną vakarą dalyviams buvo rengiamos edukacijos skirtingose Utenos vietose. Menininkai susipažino su miestu, naujai atrasdami Utenos istoriją, senojo trakto Utena–Varšuva reikšmę miestui, dalyvavo karpinių meno dirbtuvėse, patys išbandė karpymą. Buvo surengta ekskursija po Uteną, dailininkai turėjo galimybę apžiūrėti Utenos kraštotyros muziejuje saugomus eksponatus. Ne vienas jų prisipažino neįsivaizdavę, kad tiek visko galima pamatyti šio miesto muziejuje. Meno darbų pristatymo metu buvo kalbama, kad bet kuris menas yra apgaubtas tam tikros paslapties, tam tikro stebuklo, tam tikros magijos. Tai simboliška, tačiau menas suartina, suvienija. Plenero metu vakarais menininkai klausėsi vieno iš plenero dalyvių, atvykusio iš Dusetų (Zarasų r.), Romualdo Pučeko armonika atliekamos muzikos, taip jie sėmėsi įkvėpimo, kad žvilgsnis tapant Utenos miestą būtų skvarbesnis, kad įspūdis būtų lengviau perteikiamas. Kaip teigė Utenos rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistė Regina Skomskienė, plenero metu kūrę skirtingų kartų menininkai, į savo kūrinius perkėlę miesto kraštovaizdį, kultūros, architektūros paveldo objektus, išlikusios senosios Utenos fragmentus, perteikė savo individualų santykį su miestu.

Utena – ne tik taškas pasaulio žemėlapyje

Plenero dalyviai tikino, kad tiek Utena, tiek Utenos apylinkės yra nuostabios ir vertos to, kad toks pleneras taptų tradiciniu, vyktų nuolatos ar net kiekvienu metų laiku, kas leistų miestą įamžinti skirtingų metų laikų fone. Utenos krašto dailininkė Dalia Puodžiukienė sakė, kad vieniems Utena tik taškas pasaulio žemėlapyje, tačiau šio krašto žmonėms šis miestas yra gimtieji namai. Taigi vietos menininkai džiaugėsi galėdami į savo kūrinius perkelti artimus širdžiai momentus, susijusius su gimtine ir jos fragmentais. Romualdas Pučekas sakė, kad viena iš priežasčių, dėl kurios atvyko į plenerą – intriguojanti tema „Menas mieste – miestas mene“. „Plenero metu daug sužinojome, daug kur apsilankėme. Aš visuomet domėjausi muziejais. Ekskursijų metu tu nieko nespėji pamatyti, o dabar buvo proga pamatyti Utenos kraštotyros muziejų ir tam pakako laiko. Kurdami mes galėjom tą miestą persikelti į drobes. Galvojau, kaip čia reiks išsisukti. Aš norėjau parodyti besikeičiančią Utenos miesto istoriją ir tuos tokius artefaktus, kaip keičiasi kultūros paveldo matymas ir supratimas, kaip visa tai atrodo šiuolaikinio pasaulio kontekste. Nežinau, ar man pavyko, ar ne. Tai nuspręs žiūrovas“, – kalbėjo Romualdas Pučekas.

Meno kūriniai reprezentuos miestą

Plenere „Menas mieste – miestas mene“ dalyvavo Romualdas Pučekas, Algirdas Gaižauskas, Jolanta Žalalienė, Živilė Kairytė, Giedrė Leitonė, Nijolė Trinkūnienė, Audronė Krikščionaitienė, Dainius Galiauskas, Justinas Krasuckas, Laima Kriukelienė, Rimvydas Kviklys, Audrius Markūnas, Olga Meškuotienė, Daiva Miškinienė, Eugenijus Nalevaika, Aurina Paškevičienė, Lina Praudzinskaitė, Dalia Puodžiukienė, Gintaras Gesevičius, Aurelija Kairytė-Smolianskienė. Po vieną savo meno kūrinį, sukurtą plenero metu, autoriai dovanojo Utenai, oficialiai renginio metu meno kūrinio dovanojimo aktą patvirtindami savo parašais. Sukurtų meno darbų ekspozicija bus saugoma Utenos kraštotyros muziejuje. Tačiau po plenero metus laiko dailės kūrinių paroda dar keliaus po įvairius miestus ir miestelius ne tik Utenos rajone, bet ir aplinkiniuose rajonuose, kur reprezentuos Utenos miestą bei menininkų atskleistą kūrybą šio plenero metu.

Dainiaus Galiausko paveikslas „Utena“/ Daivos Čepėnienės nuotraukos

Menininkai rinkosi į meno darbų pristatymo vakarą Utenos Kameriniame Teatre
Vakaro metu vyko muzikinis poezijos spektaklis pagal Pauliaus Širvio ir Salomėjos Nėries lyriką „Girdėjau tavo atdūsį“

Utenos rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistės Reginos Skomskienės teigimu, plenero metu menininkai į savo kūrinius perkėlė miesto kraštovaizdį, architektūros paveldo objektus perteikdami savo individualų santykį su miestu
Romualdas Pučekas, atvykęs į plenerą iš Dusetų, norėjo parodyti besikeičiančią Utenos miesto istoriją
Nijolės Trinkūnienės „Rinkos aikštės senieji namai“

Justino Krasucko „Utenos architektūra“

i

Eugenijaus Nalevaikos „Istorijos blyksniai“ I
Aurinos Paškevičienės „Rytas“
Rimvydo Kviklio „Utenos dvaro šmėkla“

Dalios Puodžiukienė „Anapus šventoriaus tvoros“
Olgos Meškuotienės „ Vyžuonaičio perlai“
630 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.