Home » Šeimai ir namams » Knyga „neužkabino“: ar verta ją skaityti iki galo?

Knyga „neužkabino“: ar verta ją skaityti iki galo?

Knyga „neužkabino“: ar verta ją skaityti iki galo?

Jei mėgstate skaityti knygas, sutiksite, jog ne visas knygas pamilstame nuo pirmojo puslapio, o kai kurioms meilė negimsta net ir perskaičius paskutinįjį. Nuo ko priklauso ryšys su knyga ir kada verta jį bandyti užmegzti? Vagos knygyno atstovai teigia, jog visos knygos čia, lentynose, tikrai turi savo skaitytoją, tačiau atradimai kartais įvyksta labai netikėtai, tartum knyga pati pasirinktų skaitytoją. O kitais atvejais nutinka taip, kad net ir labiausiai pasaulio skaitytojų išgirtos knygos – niekaip nepelno simpatijų čia Lietuvoje. Tad kada verta knygą skaityti nuo pradžios iki galo ir kaip išsirinkti tokią, kuri tikrai ilgam pasiliktų jūsų širdyje – skaitykite šiame straipsnyje.

„Skonis draugų neturi“

Senos patarlės žodžiai puikiai tinka ir knygų mylėtojams. Net jei „neužkabino“ ypatingai viešumoje giriama knyga – tai nėra jūsų problema. Tam gali būti kelios priežastys. Pirmoji – knygos žanras nėra jums priimtinas ir mėgstamas, antroji – knyga gali būti parašyta nepriimtinu stiliumi arba sunkiai suprantama dėl to, jog jūsų gyvenimo aktualijos yra visiškai kitokios. Sakoma, jog lengviausias raktas į skaitytojo širdį – tai asociacija į jo paties gyvenimą. Kai žmogus atranda save knygoje pasakojamoje istorijoje ar aprašytuose personažuose, kur kas lengviau patikėti rašytojo sukuriama siužeto linija. Mūsų visų gyvenimai yra skirtingi, todėl gali nutikti taip, kad knygos pradžia jums atrodys tolima ir nesuvokiama, o štai kažkur nuo 100-ojo ar 200-ojo puslapio pradėsite atrasti save ir palaipsniui suvoksite pačios knygos misiją, pagrindinę idėją ir ją pritaikysite savo gyvenime.

Nors aklai pasitikėti kitų žmonių nuomonėmis nerekomenduojame, vis dėlto prieš įsigyjant knygą, tikrai verta paskaityti atsiliepimus, kritikų ir kitų knygų mylėtojų nuomones, bei iš to susidaryti bendrą vaizdą ar knygos turinys jums bus priimtinas ir „skanus“. Patartina vengti tokių kūrinių, kurie liečia jums nemielas temas, jei abejojate autoriaus kompetencija apie tai kalbėti arba bendrai jo pasaulėžiūra. Labai dažnai nutinka, kad būtent šie kriterijai tampa lemiamais, kai skaitytojo klausiame – ar knyga pateks į jo mėgstamiausių knygų sąrašą.

Knyga, kurią skaitome pačiu laiku

Patyrę skaitytojai vieningai gali pasakyti, jog kiekviena knyga randa kelia į jūsų rankas tuomet, kai yra labiausiai tinkama skaitymui. Nieko keisto, jei jaunam žmogui, kuris neturi gyvenimiškos patirties, pasiūlysime perskaityti visų laikų klasiką, o mūsų nusivylimui sulauksime atsiliepimo, jog knyga neįdomi, nuobodi ar senamadiška. Net ir man yra nutikę taip, kad ėmiau ieškoti knygos įsigijimui, o po kurio laiko pastebėjau, jog toji knyga jau yra mano knygų lentynoje. Pagal nurodytą kainą dar litais, supratau, jog ją turiu labai senai, bet niekuomet nesuteikiau jai reikšmės savo gyvenime ir leidau laisvai dulkėti. Perskaičiusi knygą suvokiau, jog nei prieš 5 metus, nei prieš metus nebūčiau jos turinio priėmusi taip realiai, nebūčiau perleidusi per savo asmeninę patirtį, kurios iki šiol nebuvau turėjusi. Net neabejoju, jog prieš tiek metų pirkdama knygą ją tikrai pavarčiau, bet matyt „neužkabino“ ir štai – atėjo laikas ir aš ją rekomenduoju beveik kiekvienam, kuris susiduria su santykių krizėmis šeimoje.

Kokias knygas tikrai verta pabaigti skaityti?

Niekada nereikia savęs versti daryti to, ko nesinori. Lygiai tas pats galioja ir skaitant knygas. Jei skaitymas tampa kankyne – gal vertėtų tai palikti kitai dienai, kitam mėnesiui, o gal net kitam dešimtmečiui? Tiesa, yra kelios knygų kategorijos, kurias vis dėlto, rekomenduojame bent pabandyti prisijaukinti:

Klasika. Visų laikų klasikinėmis knygomis laikomi kūriniai ne visada įtraukia nuo pat pirmųjų puslapių. Nieko keisto, nes dažnai skiriasi aprašomas laikotarpis, aplinkos ir istorijos suvokimas. Vis dėlto, būtent šias knygas verta pažinti ir kitaip. Jei po keliasdešimt puslapių nepavyko įsiskaityti, pabandykite daugiau pasidomėti apie patį rašytoją, apie jį įkvėpusius įvykius, apie pačią epochą. Kartais aplinkos patyrimas visai iš kitos pusės parodo ir knygos turinį, tad ją suprasti tampa daug lengviau.

Istoriniai vadovėliai ir romanai. Yra žmonių kategorija, kuriems skaityti istorinius kūrinius yra sunku. Vadovėliai atrodo per daug nuobodūs, o romanai lyg išgalvoti, o retkarčiais per žiaurūs. Šių dviejų kategorijų knygas labai naudinga skaityti vienu metu. Sausą teoriją (nors ji šiais laikais tikrai būna pateikta ir šmaikščiai, ir patraukliai) derinkite su romantinėmis istorijomis, kuriose aprašomi būtent minėtieji įvykiai. Istorijos pažinimas „iš vidaus“, iš personažų perspektyvos tikrai gali praplėsti akiratį ir viso pasaulio istorija net ir didžiausiam skeptikui taps artimesnė.

Žmonių psichologija. Tai dar viena knygų kategorija, kuri ne visada yra įdomi ir įtraukianti nuo pirmųjų puslapių. Ypatingai šioje knygų srityje labai svarbus temos aktualumas ir rašymo stilius. Tačiau verta paminėti, jog keliaujant tokios knygos puslapiais, atrodo, jog viskas ima aiškėti ir į savo vietas susidėlioja tik antroje knygos pusėje. Turbūt tai natūralu, įvertinant tai, jog mes turime suprasti priežastis, tam, kad suvoktume pasekmes.

Nėra vieningos nuomonės, ar knygas verta skaityti iki pabaigos, jei jos pradžia „neužkabino“. Kiekvienas skaitytojas sprendžia pagal save. Kartais tikrai azartiškai norisi puslapiais keliauti tolyn vien tam, jog įsitikintum – „mano nuomonė nesutampa su daugelio“, o kartais įsiklausę savo širdies balso, tiesiog dėkite knygą į šalį ir susiraskite tai, kas jus tikrai džiugina. Kaip mėgo sakyti mano literatūros mokytojas – „kiekvienas knygos puslapis mus augina, tad net ir perskaitę dešimtį ar šimtą, būsite labiau apsišvietę nei iki tol“. Nėra blogos knygos, tik jai gali būti netinkamas laikas arba netinkamas skaitytojas.

Reklama

73 Iš viso matė 3 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.