Home » Šeimai ir namams » Susmulkintos šakos – kur jas panaudoti?

Susmulkintos šakos – kur jas panaudoti?

Susmulkintos šakos – kur jas panaudoti?

Nuosavų namų ar sodų savininkai neretai susiduria su šakų kieme problemomis. Kyla klausimai, kaip greičiau surinkti šakas, o surinkus – kaip su jomis ir elgtis ir kur panaudoti. Visų šių problemų sprendimas susideda į vieną atsakymą – šakų smulkinimą. Toliau belieka pasirinkti, kuris pritaikymo būdas jums būtų naudingiausias.

Prietaisas, be kurio neišsiversite

Jei susiduriate su problema, kur dėti šakas, jums neabejotinai prireiks šakų smulkintuvo. Tai prietaisas, skirtas krūmų ar medžių šakoms smulkinti. Su juo galima lengviau paruošti šakas kompostavimui, mulčiui ar kūrenimui. Smulkintuvai greitai sumažina atliekų kiekį ir netgi paverčia jas naudingas sodui. Tai – būtinas įrenginys, norint paruošti aukštos kokybės komposto dalis. Kokybiškų šakų smulkintuvų galima rasti Toolsta elektroninėje parduotuvėje – čia dar rasite geriausią kainą. Naudodamiesi šakų smulkintuvu, nepamirškite dėvėti pirštines, apsauginius akinius bei kaukę, apsaugančią nuo neigiamo dulkių poveikio.

Susmulkintas šakas – į mulčią

Turbūt naudingiausias būdas panaudoti susmulkintas šakas – paversti organiniu mulčiu gėlių ar daržovių lysvėms. Šia mase galima padengti ir žemę aplink vaisių krūmus bei kitas sodinimo vietas. Mulčias sulaikys drėgmę, reguliuos dirvožemio temperatūrą ir nuslopins piktžoles. Šią medžiagą galima panaudoti ir augalams, augantiems dideliuose vazonuose. Bet kokiam atviram, net vazoniniam, dirvožemiui pravers mulčio sluoksnis. Medinis mulčias yra lėtai, tad tarnauja ilgai ir nesukelia maistinių medžiagų trūkumo dirvožemyje. Tačiau reikėtų vengti mulčią dėti į dirvą, kitaip jis pradės irti ir sukels laikiną azoto trūkumą.

Medžio drožlių mulčias, kuriame nėra aštrių šakelių, gali būti naudojamas žemės minkštinimui aplink žaidimų aikštelių konstrukcijas. Tai gali būti aktualu tėveliams.

Prieš klodami mulčią, išraukite visas piktžoles ir pašalinkite šiukšles: negyvus augalus, nukritusias šakas ir lapus. Tada paskleiskite susmulkintas šakas – sudarykite maždaug 5 cm storio sluoksnį, jei drožlės yra mažesnės nei 2 cm skersmens. Jei susmulkintos šakų dalys didesnės, denkite mulčią iki 10 cm gylio. Būtinai patraukite mulčią nuo augalų pagrindų. Palikite 5 cm tarpą tarp mulčio ir mažų žolinių augalų pagrindų, ir 15 cm tarpą tarp mulčio ir medžių kamienų. Jei mulče atsiranda piktžolių, nedelsdami jas pašalinkite, kad jos neįleistų tvirtų šaknų. Kasmet pavasarį papildykite mulčio sluoksnį, kad išlaikytumėte jo gylį.

Mulčiui jokiu būdu negalima naudoti sergančių medžių šakų. Dar svarbiau, kad toks mulčias nebūtų dedamas į dirvą. Nerekomenduojama naudoti bazinių medžių dalių, užsikrėtusių grybeliu, šaknų puviniu ar užkrėstų kamieninėmis ligomis.

Kita idėja – kompostas

Labai naudinga smulkintuvu susmulkintas šakas sudėti į kompostą. Susmulkintos šakos suirs daug greičiau negu tiesiog sukrautos. Jei neturite komposto dėžės, galite masę užkasti po žeme ir leisti jai ten susiskaidyti.

Susmulkintą medieną, kurioje daug anglies, bet mažai azoto, reikia sumaišyti su daug azoto turinčiomis medžiagomis, pavyzdžiui, nupjauta žole, kad padidėtų jų skilimo greitis. Taip užtikrinamas idealus žalios ir rudos medžiagų mišinys, kas yra pagrindinė gero komposto sudedamoji dalis. Žalia medžiaga – tai lapai, žolė, o ruda – mediena. Svarbiausia nepamiršti palaikyti balansą tarp rudųjų ir žaliųjų medžiagų. Jei žalios medžiagos bus per daug, pradės sklisti nemalonus kvapas, o jei per mažai – krūva neįšils. Tad tai yra ir puikus būdas kompostuoti žolę, kuri dažnai būna per tanki, kad galėtų susiskaidyti pati. Žalia, jauna mediena suyra greičiau. Kai medžiaga bus gerai supuvusi, ją galima įkasti į dirvą, kad pagerėtų jos struktūra.

Gamindami kompostą nepamirškite gerai jį išmaišyti. Visi ingredientai turėtų būti gerai susimaišę tarpusavyje, o pačiame komposte netrūktų oro. Per daug nesuspauskite smulkių dalių – turite leisti orui cirkuliuoti. Taip pat svarbu laikyti kompostą drėgną. Jei jis itin sausas, reikia laistyti. Tinkamai nepus tiek per sausa, tiek per šlapia medžiaga.

Kuras krosnims ir kepsninėms

Šakas galima susmulkinti kaip pakuras krosnims ar kepsninėms. Taip jos tampa degalais atvirai ugniai ir medienos deginimo krosnims. Išdžiūvę ploni sumedėję stiebai puikiai dega laužuose. Jei pasirenkama susmulkintas šakas naudoti kaip pakuras, būtina laikytis visų saugumo reikalavimų.

Atidavimas, žaidimų aikštelės ir sodas

Jei vis dėlto susmulkintų šakų nesiruošiate naudoti patys, galite atiduoti ar net parduoti šią medžiagą tiems, kurie tikrai apsidžiaugs. Galbūt turite kaimynų, kurie kaip tik ieško medžiagos mulčiui? Medžio drožlių mulčias, kuriame nėra aštrių šakelių, gali būti naudojamas žemės minkštinimui aplink žaidimų aikštelių konstrukcijas. Tai gali būti aktualu tėveliams.

Neoficialius takelius sode galima mulčiuoti medžio drožlėmis, kad būtų išvengta dirvožemio erozijos ir tankinimo. Jei sode turite plotą, kuriame dar neapsisprendžiate, ką darysite, padengti jį storu medžio drožlių sluoksniu yra tinkama laikina priemonė. Tai sumažins piktžolių augimą ir sulaikys drėgmę toje vietoje, kol žinosite, kam norėsite ją panaudoti. Jei nuspręsite ten pasodinti medžių ar krūmų, mulčias galės tiesiog likti, kur buvęs.

Akivaizdu, kad susmulkintų šakų panaudojimo būdų – gausybė. Mulčias, kompostas, pakuros – galima pasirinkti sau naudingiausią sprendimą. Šakų smulkinimo procesą ypač palengvina šiuolaikiniai šakų smulkintuvai.

Reklama

129 Iš viso matė 3 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.