Home » Gallery » Aktualijos » Atgimstantis Utenos dvaras mena dvariškąją ir mokyklinę praeitį

Atgimstantis Utenos dvaras mena dvariškąją ir mokyklinę praeitį

Atgimstantis Utenos dvaras mena dvariškąją ir mokyklinę praeitį

Kristina SAKAITĖ

Utenos dvaras seniai užmiršo čia vykusias dvarininkiškas pramogas ir pastarąjį šimtmetį buvo naudojamas švietimo tikslams. Todėl dažnam uteniškiui raudonų plytų pastatas labiau asocijuojasi su „Saulės“ gimnazija, o ne miesto kūrimosi vieta.

Dvaro istorijos tyrinėtojai sako, kad abu jo gyvavimo etapai svarbūs ir juokauja, kad dabartinio pramonės miesto geno irgi reikėtų ieškoti šiame dvare – paskutinis šeimininkas buvęs ypač ūkiškas, praktiškas ir racionalus žmogus.

Uteniškiai nežino, kad turi dvarą

„Prakalbus apie Utenos dvarą, dažnas pirmiausiai puola į Užpalius, kai kurie būna girdėję apie Rašės dvarą ir nustemba, kad buvęs „Saulės“ gimnazijos pastatas taip pat yra dvaras. Normalu, kad per 100 metų išsitrynė žmonių atmintis. Pirmiausiai apie tai ir reikia papasakoti uteniškiams, o paskui ir visiems atvykstantiems“, – sako Utenos rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Jūratė Brasiūnienė.

Senoji miesto dalis įtraukta į kultūros paveldą, tačiau joje nėra daug išlikusių senųjų pastatų. Utena nukentėjo per gaisrą. Dvaras, statytas 1882 m., yra vienas seniausių mieste. Tarp ilgaamžių ir senoji Utenos vaistinė Kęstučio gatvėje, bažnyčia, muziejaus pastatas Utenio aikštėje bei „vyriausias“ mūrinis Utenos pastatas – pašto stotis, pastatyta 1836 m.

Dvaro rūmai vertingi architektūrine, kultūrine, istorine prasme, tai yra Utenos miesto pradžia.

<…>

Visą straipsnį skaitykite trečiadienio „Utenos apskrities žiniose“ .

Dvaro pastato remontos darbus planuojama užbaigti iki 2023 m. rudens / Kristinos Sakaitės nuotraukos
324 Iš viso matė 2 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.