Home » Protakos » Totorių istorija žadina vaizduotę

Totorių istorija žadina vaizduotę

Totorių istorija žadina vaizduotę

Laima BANIENĖ

Lietuvos valstybės istorija yra neatsiejama nuo šimtmečiais greta lietuvių gyvuojančių tautų. Totorių musulmonų sunitų bendruomenę dažnas mūsų pažįsta per kulinarinį paveldą – šimtalapius, dolma – balandėlius, kurie buvo sukami į vynuogių lapus. Totoriai yra ir viena seniausių religinių tautinių mažumų bendruomenių Lietuvoje – dar Didysis kunigaikštis Vytautas atvežė gausią, apie 15 tūkst. totorių bendruomenę į Lietuvą.

Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka kiekvienais metais rengia projektus ir kviečia bendruomenę domėtis valstybės praeitimi, jos istorija, kultūra, stiprinant toleranciją ir pagarbą kitų tautybių žmonėms.

Utenos regione yra išlikusių totorių gyvenimo, kultūros pėdsakų. Tai ne tik žmonės, bet ir materialiosios istorijos paminklai, gatvių, kaimų pavadinimai ir nematerialus kultūros paveldas (patiekalai, šokiai, dainos, religija). Bendradarbiaudami su projekto partneriais – mokslininkais, istorikais, totorių kultūros žinovais, profesionaliais atlikėjais ir meno mėgėjų kolektyvais, skatinome totorių kultūros, paveldo pažinimą, kaip praeities šaltinio ateities kartoms vaidmenį. Projekto veiklos praplėtė regiono kultūrinių veiklų įvairovę, padėjo atskleisti regione gyvenančių totorių savitumą, jų kultūros įtaką vietos kultūrai.

Krašto pažinimo veiklose dalyvavo Ignalinos, Molėtų, Zarasų, Visagino ir Utenos rajonų gyventojai.

Organizavome totorių dieną „Totoriai šalia mūsų: žvilgsnis į dabartį“ ir totorių nacionalinio vestuvių pyrago „Čak čak“, įtraukto į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadą, edukacinę programą Palūšėje. Koncertavo Visagino kultūros centro totorių folklorinis ansamblis „Miras“ (vadovė Irina Zaharenko). Vyko paskaitos „Lietuvos totorių laidotuvių ir mirusiųjų minėjimo papročiai“, apie totorių kulinarinį paveldą „Nuo koldūnų iki šimtalapio“, knygos „Ivano Luckevičiaus kitabas – Lietuvos totorių kultūros paminklas“ su koncertine programa pristatymai. Buvo pademonstruotas originalus Dervišo šokis. Vilniaus Totorių kultūros centro folklorinis ansamblis „Ilsu“ (vadovė Almira Parmaksyzoglu) atliko koncertinę programą. Buvo eksponuojama kilnojamoji paroda apie Lietuvos totorius „Lietuvos totoriai ir Krymas“. Projektą užbaigėme parengta virtualia paroda apie Ignalinoje gyvenusius ir gyvenančius totorius.

Kūrybinio rašymo dirbtuvės jaunimui „Pasakoja tekstai“

Virginija MESROPIAN

Ignalinos viešoji biblioteka vasarą kvietė Utenos regiono kuriantį jaunimą ir ne tik į kūrybinio rašymo dirbtuves. Jo metu jaunimas turėjo galimybę gilinti savo meninį, kūrybinį saviraiškos ugdymą ir plėsti kultūrinį akiratį. Skirtingos kūrybinio rašymo dirbtuvės su savo srities profesionalais praplėtė Utenos regiono kultūrinių veiklų įvairovę, įtraukė jaunąją kūrėjų kartą į šiuolaikinės literatūros gyvenimą, mokėsi kritiškai vertinti literatūros procesus, lavino kūrybinio rašymo ir kūrybiškumo įgūdžius, suteikė mokymosi ir kūrybinio eksperimentavimo erdvę.

Dirbtuves vedė kūrybinio rašymo lektorė, Kauno technologijos universiteto dėstytoja, publicistikos ir grožinės literatūros autorė Aldona Tuur –„Herojaus kelionė – būdas išmokti rašyti taip, kad skaitytų visi“. Literatūrologė Gintarė Visockytė – „Rašymas socialiniuose tinkluose“. Jaunosios kartos prozininkė, scenaristė, literatūrinių performansų atlikėja, kino kalbos bei kūrybinio rašymo dėstytoja Lina Simutytė„Trumpieji pasakojimai. Novelės“. Jaunosios kartos rašytojas, slemo atlikėjas, komunikacijos specialistas Povilas Šklėrius – „Kūrybinis rašymas – kaip iš to užsidirbti?“. Poetė, prozininkė, dramaturgė, tekstų prodiuserė, kūrybinio rašymo kursų ir stovyklų organizatorė, dėstytoja Gabrielė Labanauskaitė – „Susikurk savo istoriją“. Rašytojas, eseistas, vertėjas, verčiantis grožinę ir humanitarinę literatūrą iš vokiečių, anglų, rusų ir ispanų kalbų, Laurynas Katkus – „Poezija – seniausias pasaulyje hiphopas“.

Kiekvienos dirbtuvės buvo ne tik puikus bendravimo, eksperimentavimo būdas, tačiau ir saviraiškos galimybių platforma. Profesionalūs kultūros ir literatūros kūrėjai padėjo išbandyti save rašyme, atsikratyti įprastų blokų, neryžtingumo.

Rugpjūčio 13 d. kūrybingas jaunimas susirinko Ignalinos kultūros centro kiemelyje. Ten vyko baigiamasis kūrybinio rašymo stovyklos „Pasakoja tekstai“ jaunimui renginys. Jaunimas skaitė dirbtuvių įkvėptą savo ir savo draugų kūrybą. Tai buvo įvairių stilių poezijos ir prozos tekstai. Šie kūriniai publikuojami ir populiarinami vietinėje spaudoje bei bibliotekos ir jos partnerių informacijos kanaluose.

180 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.