Home » Gallery » Aktualijos » Utenoje gausiausiai gimimų užderėjo liepos mėnesį, gimė ir aukštaūgis

Utenoje gausiausiai gimimų užderėjo liepos mėnesį, gimė ir aukštaūgis

Utenoje gausiausiai gimimų užderėjo liepos mėnesį, gimė ir aukštaūgis

Daiva ČEPĖNIENĖ

Tradiciškai prasidėjus naujiems metams skaičiuojame ne tik nuveiktus praėjusiųjų metų darbus, bet ir naujagimius. Į Utenos ligoninę kasmet atvyksta vis daugiau gimdyvių iš kitų miestų, taigi naujagimių skaičius taip pat auga.VšĮ „Utenos ligoninės“ Akušerijos ginekologijos sektoriaus vedėja, gydytoja akušerė-ginekologė Jovita Šapolienė pasidžiaugė dar vienu svarbiu įvykiu – medicinos darbuotojų komandoje pradėjusia dirbti nauja gydytoja akušere-ginekologe Egle Stankevičiene. Nauja specialistė po rezidentūros studijų su šeima atvyksta gyventi į Utenos miestą.

Gimė aukštaūgis

Džiuginantį naujagimių skaičiaus augimą, pasak skyriaus vedėjos, didžiąja dalimi lemia besikeičianti situacija aplinkinių rajonų ligoninėse, uždaromi akušerijos-ginekologijos skyriai. Anot pašnekovės, didesnį gimdyvių skaičių Utenos ligoninėje galėjo lemti ir kovidinė situacija. Gimdyvėms šiuo periodu nebuvo drąsu vykti gimdyti į didesnes, aukštesnio lygio, šalies ligonines, grėsė didesnė rizika užsikrėsti. Pasak skyriaus vedėjos, praėjusiais metais Utenos ligoninės Akušerijos ginekologijos sektoriuje su minėtomis grėsmėmis puikiai pavyko susitvarkyti ir išvengti užsikrėtimo atvejų tarp personalo darbuotojų. Praėjusiais metais skyriuje lankėsi 8 pacientės, kurioms buvo diagnozuota Covid-19 liga. 7 iš jų gimdė, tačiau naujagimiai gimė neužsikrėtę.

2021 metais Utenos ligoninėje gimė 448 naujagimiai. Iš jų 206 mergaitės ir 242 berniukai. Mažiausio naujagimio svoris siekė 2 kilogramus 120 gramų, didžiausio 4 kilogramai 720 gramų. Didžiausias naujagimio, galimai būsimo krepšininko, ūgis siekė net 58 centimetrus. Pasak skyriaus vedėjos, gausiausiai gimimų užderėjo liepos mėnesį – gimė 55 naujagimiai, tuo tarpu lapkričio mėnesį fiksuotas mažiausias gimstamumas – tik 27 naujagimiai.

Pastaraisiais metais Utenos ligoninėje gimimų skaičius augo: 2016 metais priimta 298 naujagimių, 2017 – 325, 2018 – 376, 2019 – 322, 2020 m. – 397. Gimdyvių amžius pastaraisiais metais nekinta ir svyruoja nuo 18 iki 41 metų. Didžioji dalis nėščiųjų buvo Utenos rajono gyventojos, nemažai gimdyti į Utenos ligoninę atvyko iš Rokiškio, Visagino, Zarasų, taip pat Anykščių, Ignalinos, Molėtų, keletas iš Panevėžio, Biržų, Švenčionių, Kupiškio, Švenčionėlių.

Naujagimiams – kraitelis, vilnonės kojinytės ir skaitytojo lauknešėlis

Jau ne pirmus metus Utenos ligoninėje gimdančios moterys gauna rajono savivaldybės skiriamą „Kraitelį kūdikiui“. Pasak skyriaus vedėjos, tai daugumai mamų yra vertinga dovana. Kraitelyje daug būtinų reikmenų naujagimio gyvenimo pradžiai – antklodė, pagalvėlė, natūralios vilnos pledas, patalynės komplektas, rankšluosčiai, sauskelnės, palutės, drėgnos servetėlės, kūno, vandens termometrai, barškutis ir kt. Kiekviena gimdyvė, nesvarbu iš kokio rajono ji būtų atvykusi gimdyti į Utenos ligoninę, gauna dovanų kraitelį ir kuprinę knygelių. Tuo tarpu Utenos rajono gyventojoms sudaroma galimybė Savivaldybės skiriamo kraitelio vertės sumą (apie 150 eurų) atsiimti grynaisiais pinigais. Praėjusiais metais 219 moterų rinkosi kraitelį, likusios – piniginę išmoką. Kiekvienam ką tik pasaulį išvydusiam naujagimiui užmaunamos ir rankų darbo vilnonės kojinytės, kurių kasmet primezga ir Akušerijos ginekologijos skyriui padovanoja rankdarbiais užsiimančios miesto moterys, įvairios senjorų ar neįgaliųjų organizacijos. Praėjusiais metais didelę krūvą kojinyčių dovanojo Utenos rajono neįgaliųjų draugijos mezgėjos. Pasak skyriaus vedėjos, gydytojos akušerės-ginekologės J. Šapolienės, vilnones kojinytes naujagimiams dėvėti yra sveika ir naudinga. Vilnonis audinys prisiliesdamas prie kūdikio pėdutės sukelia šiurkštumo pojūtį, tačiau šis procesas suaktyvina kraujotaką, šildo kojytę bei stimuliuoja receptorius pėdutėse. Praėjusiais metais, nuo lapkričio mėnesio Lietuvoje startavo Kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įgyvendinamas projektas „Knygų startas“ su skambiu šūkiu: „Su kiekviena knyga – ūgteli karta“, kuriuo siekiama skatinti ankstyvąjį skaitymą. Taigi nuo šios iniciatyvos pradžios kiekvienam naujagimiui yra skiriamas lauknešėlis. Lauknešėlyje knygelė skirta iki 3 metų amžiaus vaikučių galimybėms ir poreikiams, patarimų leidinys, kaip skaityti su vaiku, tėvams, spalvingi skirtukai bei pirmasis skaitytojo pažymėjimas. Ką tik pasaulį išvydę būsimieji skaitytojai dovanėles gauna sudėtas į spalvingą praktišką kuprinėlę. Taigi pastarosiomis dovanomis jau džiaugiasi ir uteniškiai.

Kiekvienam naujagimiui dovanojamas kraitelis / Daivos Čepėnienės nuotraukos

Būtiniems tyrimams atlikti reikalinga naujesnė įranga

Lietuvoje nuo 2004 metų vykdoma valstybės finansuojama gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. Siekiant užkirsti kelią šiai ligai, onkocitologinis gimdos kaklelio tyrimas, 25-59 metų amžiaus moterims, nemokamai atliekamas vieną kartą per 3 metus. Kalbinta gydytoja ragino moteris saugoti save, savo savo sveikatą, naudotis nemokamų prevencinių programų galimybėmis ir tokiu būdu išvengti akistatos su grėsmingomis ligomis. Tam tikrais atvejais siekiant patikslinti gimdos kaklelio tyrimų rezultatus moterims pagal programą dar atliekama ir gimdos kaklelio biopsija, mikroskopinė apžiūra. Pastarosios procedūros gali būti atliekamos tik sveikatos priežiūros įstaigose turinčiose licenziją teikti specializuotas akušerijos ir ginekologijos paslaugas. Šiems tyrimams bei procedūroms atlikti yra licenzijuota ir Utenos ligoninė. Pasak Akušerijos-ginekologijos sektoriaus vedėjos, deja, pastariesiems tyrimams atlikti skyriuje naudojamas jau gerokai pagyvenęs optinis vaizdą didinantis prietaisas – kolposkopas. Akušerijos ginekologijos sektoriaus vedėja, gydytoja akušerė-ginekologė Jovita Šapolienė tikisi, kad naujieji metai nebus blogesni už buvusius bei pagausės ne tik naujagimių skaičiumi, bet ir reikalinga nauja medicinine įranga, kad minėti tyrimai būtų kokybiški, tikslūs, o gydytojai galėtų kompetentingai vertinti pacienčių būklę, atliekamų tyrimų rezultatus ir laiku užkirsti kelią grėsmingoms ligoms,

Viliamasi sulaukti naujesnės medicininės įrangos
Utenos ligoninės Akušerijos ginekologijos sektoriaus vedėja, gydytoja akušerė-ginekologė Jovita Šapolienė

913 Iš viso matė 1 Šiandien peržiūrėjo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.